MNB: csak még egy kicsit
2 perc olvasásA várakozásoktól eltérően 15 bázisponttal 2,70%-ra vágta az irányadó rátát a jegybank. A globális piacokon kibontakozó optimizmus és a vártnál kedvezőbb hazai GDP-adat láttán megnyugodni látszott a forint kurzusa, de ezen állapot tartós fennmaradása továbbra is kérdéses. Véleményünk szerint a kamatvágási ciklusnak a külpiaci hangulat romlása vagy a forint hirtelen és tartós gyengülése vethet véget.
A várakozásoktól eltérően 15 bázisponttal 2,70%-ra vágta az irányadó rátát a jegybank. A globális piacokon kibontakozó optimizmus és a vártnál kedvezőbb hazai GDP-adat láttán megnyugodni látszott a forint kurzusa, de ezen állapot tartós fennmaradása továbbra is kérdéses. Véleményünk szerint a kamatvágási ciklusnak a külpiaci hangulat romlása vagy a forint hirtelen és tartós gyengülése vethet véget.
Az alapkamatot és a határidős kamatláb-megállapodásokat (3X6-os FRA mutató 3,07%-on áll) tartalmazó ábra alapján a piaci szereplők az év második felében már kamatemelést várnak, ami egybevág a saját várakozásunkkal.
Az érem másik oldala
A tartósan gyenge forint több szempontból sem jó a jegybanknak. Az energia- és élelmiszerárakon keresztül begyűrűző infláció miatt a következő negyedévekben a jelenlegi alacsony szintekről közelebb kerülhetünk a 3%-os középtávú inflációs célhoz. A Növekedési Hitelprogram mellett a februári bázisból kieső első rezsicsökkentés is a mutató emelkedésének irányába hat.
Az államadósság szintjét is feljebb tornázhatja a hazai fizetőeszköz tartósan gyenge volta. Egy ideges környezetben a befektetők a hazai makromutatók helyett a szűkülő kamatprémiumra és a refinanszírozási kockázat növekedésére fókuszálhatnak. Emellett a devizahiteles mentőcsomag lebegtetése akár tartósan magas EUR/HUF árfolyamot is hozhat.
Ezen szélsőséges forgatókönyv esetén akár arra is kényszerülhet a jegybank, hogy azonnali és jelentős kamatemelést jelentsen be a piac megnyugtatása céljából, erre azonban rövid távon nem számítunk.