EuroAstra

A kereszt mindannyiunk útja — Kiállítás a veszprémi piarista templomban

kep1 36.thumbnailA Veszprémi Főegyházmegye Gizella Királyné Múzeuma nyári programsorozata keretében Pagony Rita keramikus és grafikusművész keresztúti sorozatából nyílt kiállítás a várban, a helyőrségi Szent Imre-templomban.

kep1 36.thumbnailA Veszprémi Főegyházmegye Gizella Királyné Múzeuma nyári programsorozata keretében Pagony Rita keramikus és grafikusművész keresztúti sorozatából nyílt kiállítás a várban, a helyőrségi Szent Imre-templomban.

A művésznő ritkán állít ki munkáiból, ezért külön öröm, hogy bemutatja a szenvedéstörténet állomásait bemutató munkáit – mondta K. Palágyi Sylvia múzeumigazgatónő az ünnepélyes megnyitón.

Pagony Rita Veszprémben él. Pályakezdésekor alkalmazott művészként MAFILM-produkciókban dolgozott, majd a Herendi Porcelángyár Városlődi Majolikagyárának tervezője volt, ma szabadfoglalkozású művész. A kecskeméti Nemzetközi Kerámia Stúdió többszörös ösztöndíjasa volt, a faenzai Nemzetközi Kerámia Biennálé és az USA Nemzetközi Kerámia Akadémiájának díjazottja. A 80-as évek közepétől érdeklődése a köztéri szobrászat felé fordul, alkotásai országszerte megtalálhatók. Most látható keresztút-grafikái eredetileg a veszprémi Árpád-házi Szent Margit-templomba készült vázlatok a hajlék kerámia keresztút-stációihoz, melyeket azonban később installációs elemekkel egészített ki.

Pagony.thumbnailA tárlatot megnyitó Korzenszky Richárd tihanyi bencés perjel rámutatott: mindenkinek szembe kell néznie azzal, hogy a kereszt, Jézus fájdalmainak útja, a Via Dolorosa mindannyiunk útja, az embersorshoz hozzátartozik, hogy a keresztet ránk teszik, hogy néha összeroskadunk a terhe alatt, hogy felfüggesztenek. Pagony Rita grafikus stációi régi keresztutakra emlékeztetnek, de sok tekintetben egészen újszerű ábrázolások – mondta – utalva arra, hogy a síkban ábrázolt rajzokat különös installációk, rozsdás szegek, véres vasak fúrják át, amelyek a passió drámaiságát emelik. Minden keresztútnak több rétege van – emelte ki Korzenszky Richárd. Egyrészt bemutatja a szenvedéstörténet eseményeit, majd felsejlik ebből, hogy ami Krisztussal történt, az megtörténik velünk is. Illetve szembesít azzal is, hogy amit elszenvedett Krisztus, azt mi magunk emberi esetlenségből, bűnösségből elkövetjük másokkal.

A kiállítást 2010. szeptember 15-éig tekinthetik meg az érdeklődők.

Toldi Éva/Magyar Kurír

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük