A kis bice-bóca avagy Magyarországon is bemutatták a Windows Mobile® 6.5 rendszert
5 perc olvasásA Microsoft Magyarország tegnap – 2009-10-21-én – sajtótájékoztatón mutatta be patinás News York Kávéházban a legfrissebb Windows phone mobiltelefonokat.
A Microsoft Magyarország tegnap – 2009-10-21-én – sajtótájékoztatón mutatta be patinás News York Kávéházban a legfrissebb Windows phone mobiltelefonokat.
Alfredo Patron, a Windows Mobile EMEA régiós üzleti vezetője ismertette a legfontosabb jellemzőket és az elkövetkező hónapokban várható változásokat. A Windows phone készülékek az első olyan okostelefonok, amelyeken Windows Mobile® 6.5 rendszer fut. Ezek a telefonok egészen új felhasználói élményt ígérnek, köszönhetően a továbbfejlesztett, könnyen használható felületnek, a hatékonyabb böngészési funkcióknak és az olyan hasznos szolgáltatásoknak, mint a Windows Live, a Bing, a Mobile Office Communicator és a Microsoft Online Service (Exchange és SharePoint). Ne feledkezzünk meg a ma induló Microsoft My Phone és Windows® Marketplace for Mobile szolgáltatásplatformokról sem, amelyek már elérhetők a világ számos országában. Magyarországon csak részleges funkcionalítással.
A bemutató kissé féllábasra sikerült, olyan, mintha a kis bice-bóca megérkezne Magyarországra, és mondaná: Frissén fürgén itt vagyok? Vajon miért. Nos az első gond az, hogy az operációs rendszernek csak a normál, alaptelefonokra való változatát magyarították hivatalosan. A másik pedig, hogy a professzional verzió, ami az érintőképernyős telefonokban található a gyártói külsős magyarításokra utalt. Ez azt jelenti, hogy ezek nem egységesek, bár Magyarországon két cég ilyen magyar kiegészítéseit használják.
A másik gond az, hogy több szolgáltatást szintén nem lehet elérni Magyarországon. Ezek közül kisebb gond az, hogy a Marketpalce on-line boltban alig van magyar alkalmazás. Fizetős pedig nincsen. A magyaroknak. Még angol sem! Az Apple filozófiájával ellentétben azonban itt nem csak a on line boltban vásárolt alkalmazás tölthető fel, hanem bármilyen külső fejlesztő által készített. Sőt megoldották az alkalmazás fejlesztést is, hiszen aki vagy a mobilra, vagy az asztali Windowsra fejleszt, alkalmazásait a két platform között könnyen portolhatja. Így valószínűleg lesz helyi alkalmazás szabad szoftver, ha a telefon kellően elterjed Magyarországon. De az már érthetetlen, hogy a lopott készülék keresés miért nem elérhető itthon.
A My Phone segítségével a felhasználók a telefonról közvetlenül a számítógépre készíthetnek biztonsági másolatot fényképeikről, alkalmazásaikról és egyéb tartalmaikról, és könnyedén kezelhetik azokat. A mentett tartalmakat az interneten is tárolhatják, így azokhoz egy weboldalon keresztül is hozzá lehet férni. A szolgáltatás a telefon elvesztése esetén a felhasználói adatok visszaállítására is használható. A My Phone mindezt teljesen ingyen kínálja, további szolgáltatásokkal együtt! A lopott készülék menedzsment Magyarországról nem elérhető. Az viszont igen, hogy az exchange szerver használata esetén minden vállalati belső biztonsági házirend a telefonon érvényesíthető. (Ha ez illogikus, abszolút biztonságra törő paranoiát képviseli, akár a készülék használatot is képes ellehetetleníteni. Erre a bemutatón is volt példa, amikor a túlságosan rövid leidőzítés miatt, szinte ötpercenként újra meg újra be kellett ütni a lezárt készüléket feloldó kódot. )
A hagyományos PC szinkronizációs megoldás az ActiveSync természetesen továbbra is működik. Amennyiben bizalmas adatokat kezelünk ennek használata ajánlott. Az együttműködés XP-vel és Windows 7-el biztosított.
A Windows Marketplace for Mobile, a Windows Phone alkalmazás-boltja egy olyan online könyvtár, amely üzleti és szabadidős alkalmazásokat és játékokat tartalmaz. A felhasználók könnyedén megkereshetik és megvásárolhatják a munkára vagy játékra alkalmas, jó minőségű alkalmazásokat. A Windows Marketplace jelenleg korlátozottan érhető el Magyarországról: csak az ingyenes letöltésekhez férnek hozzá a hazai felhasználók. A vállalat folyamatosan dolgozik azon, hogy bővítse a szolgáltatást teljes mértékben igénybe vevő országok körét, Magyarország várhatóan egy-másfél éven belül fog belépni a körbe. Ennek a Microsoft által jelzett oka az, hogy ehhez a szolgáltatókkal kell megállapodni a díjak beszedéséről, és itthon ilyen megállapodás még egyik mobiltelefon szolgáltatóval sincsen. Ugyanis az Apple modelljével ellentétben a Microsoft a szolgáltatókkal áll kapcsolatban.
A rendszer pozitívuma mindenképpen, hogy a Microsoft tanult saját korábbi hibáiból. Nem akar mindeképpen az asztali Windows felületre hasonlítani, hanem a logikus testreszabás mellett a kezelhetőséget igyekszik szem előtt tartani. Újdonság, hogy a nagyobb képernyős érintő telefonokon – ez a Professzional változat – a funkciók nagy része ujjal is elérhető, nem kell hozzá pálcikát használni.
A Windows-okostelefonok választéka rendkívül széles: A piacon több olyan készülék is elérhető jelenleg, melyet hivatalosan is frissíteni lehet majd a Windows Mobile 6.5-ös operációs rendszerre.
Az új operációs rendszert használó Samsung Omnia II (I8000) november közepétől megvásárolható szolgáltatónál és kártyafüggetlen formában egyaránt. A június óta kapható HTC Touch Pro2 okostelefonokra október 26 után lesz elérhető a megfelelő frissítés, a HTC Diamond 2-re pedig, amely május óta elérhető kártyafüggetlen csatornákon és a Vodafone-nál, november 10 után érkezik az upgrade.
Két hete került a piacra a gyárilag Windows Mobile 6.5 futtató HTC Touch2, egyelőre még csak kártyafüggetlenül kapható, de már folynak a tárgyalások az egyik szolgáltatóval. A szintén Windows Mobile 6.5-alapú HTC HD2 november közepétől lesz megvásárolható kártyafüggetlenül itthon.