A pápa avatja boldoggá Newman bíborost?
3 perc olvasásXVI. Benedek személyesen szeretné boldoggá avatni John Henry Newman bíborost, jövőre esedékes nagy-bitanniai látogatása során – értesült Vatikán-közeli forrásokból a Catholic Herald című angol katolikus hetilap. A Szentatya 2010 szeptemberében utazik a szigetországba Gordon Brown miniszterelnök meghívására.
XVI. Benedek személyesen szeretné boldoggá avatni John Henry Newman bíborost, jövőre esedékes nagy-bitanniai látogatása során – értesült Vatikán-közeli forrásokból a Catholic Herald című angol katolikus hetilap. A Szentatya 2010 szeptemberében utazik a szigetországba Gordon Brown miniszterelnök meghívására.
A pápa korábban azt hangsúlyozta, hogy minden arra érdemesnek talált személyt a halála szerinti egyházmegye Vatikán által felhatalmazott képviselőjének kell boldoggá avatnia – Newman bíboros esetében ez Birminghamet jelenti. Mivel azonban XVI. Benedek maga is nagyon kedveli a boldogemlékű bíborost és teológiai munkásságát, mégis úgy döntött, hogy kivételt tesz. A Szentatya általában a Vatikánban avat boldoggá arra méltó személyeket. Vincent Nichols, Westminster érseke sem cáfolni, sem megerősíteni nem kívánta a hírt; mint mondta, a pápa látogatásnak részletei még egyáltalán nem tisztázottak.
Ian Ker, a bíboros legnépszerűbb életrajzi kötetének szerzője szerint a pápa külön kezeli Newman bíboros ügyét, akit a katolikus egyház egyik nagy teológusának tekint. Sokan aggódnak Newman kanonizálása kapcsán – mondja a szerző -, mivel olyasvalakinek látják, aki üdvözölte a modernizációt. Newman bíboros boldoggáavatásának időpontját júliusban tűzték ki, miután a vatikáni szakértők csodának találták a súlyos gerincproblémákkal küzdő amerikai Jack Sullivan gyógyulását, aki Newmanhoz imádkozott felépüléséért.
John Henry Newman 1801-ben született, és majdnem a század végéig, 1890-ig élt. Fiatal korában, még anglikán papként fogalmazódott meg benne a meggyőződés, hogy a kereszténységet meg kell védeni a kor teológiai liberalizmusával szemben. Ez a liberalizmus azt hirdette, hogy nincs egy vallásban sem objektív, biztos igazság, ezért minden vallás azonos értékű, valamennyit el kell tűrni, a dogmák ugyanis csak vélemények. 1833-ban egyik alapítója, majd szellemi irányítója lett az Oxford-mozgalomnak, amely hadjáratot indított az anglikán egyház megújulása érdekében, és le akarta győzni az abban eluralkodó liberalizmust. Newman hosszas vívódások után 1845-ben katolizált, miután rádöbben, hogy az ősegyház organikus utóda a katolikus egyház. Megtérése után sok félreértés és megaláztatás érte: egyrészről elvárták, hogy sok konvertitát hozzon az egyházba; másrészről a Katolikus Egyház hivatalos képviselői sokáig bizalmatlanok voltak vele szemben, „liberális katolikusnak" tekintették. Lelkipásztori és tudományos munkássága elismeréséül XIII. Leó pápa 1879-ben bíborossá nevezte ki, eloszlatva ezzel a vele kapcsolatos kételyeket is.
Magyar Kurír