A Telekom élen jár az új Internet Protokoll, az IPv6 bevezetése terén
A Magyar Telekom és leányvállalata, a KFKI is csatlakozik a tartalom- és internetszolgáltatók által világszerte meghirdetett IPv6 Világnaphoz. A 2011. június 8-i nemzetközi kezdeményezéshez kapcsolódva a Telekom már tartalmakat is nyújt IPv6-on, illetve budapesti Adatparkjaiban biztosítja az ott üzemelő szerverek számára az IPv6-on keresztüli kapcsolódás lehetőségét is.
A Magyar Telekom és leányvállalata, a KFKI is csatlakozik a tartalom- és internetszolgáltatók által világszerte meghirdetett IPv6 Világnaphoz. A 2011. június 8-i nemzetközi kezdeményezéshez kapcsolódva a Telekom már tartalmakat is nyújt IPv6-on, illetve budapesti Adatparkjaiban biztosítja az ott üzemelő szerverek számára az IPv6-on keresztüli kapcsolódás lehetőségét is.
A tesztet meghirdetők és a kezdeményezéshez csatlakozó tartalom- és internetszolgáltatók az IPv6 Világnapon az általuk biztosított internetes oldalakat (Google, Gmail, Google Map, Youtube, Facebook) IPv6-on is elérhetővé teszik az internetezők számára. A szakértői vélemények és előzetes tesztek alapján nem várható, hogy a teszt napján tömeges probléma lép fel az internet használata során.
A Magyar Telekom stratégiai céljának tekinti a technológiai újdonságok bevezetését, így az IPv6 bevezetésében is az élen jár a régióban, ezért tartja fontosnak az IPv6 Világnaphoz való csatlakozást. A technológiai váltást elősegítendő a vállalat 2011. június 1-jétől lehetővé teszi hosting ügyfelei számára az IPv6-os címen keresztül történő kapcsolódást budapesti Adatparkjaiban. Ennek segítségével az itt üzemelő szerverek IPv6-os címet is kaphatnak a jelenlegi IPv4-es mellett.
Emellett a Magyar Telekom tartalmai, a www.telekom.hu, a www.t-home.hu, a www.t-mobile.hu, a www.t-systems.hu, a www.kfkizrt.hu, a www.origo.hu és a www.iwiw.hu oldalak részben elérhetők lesznek már IPv6-on is.
A Magyar Telekom is azt várja, hogy a sikeres felkészülés eredményeképpen az ügyfelek körében nem fognak problémát okozni a meghirdetett változások. Cél, hogy az IPv6 további elterjedését biztosító hálózati módosításokat továbbra is olyan módon valósítsa meg a vállalat, hogy az észrevétlen maradjon a lakossági ügyfelek számára. A téma iránt érdeklődő ügyfelek továbbra is igénybe vehetik a 2009-ben indított IPv6 teszt szolgáltatást ADSL és GPON hozzáférési technológiákon, amennyiben az otthoni hálózatuk felkészült az IPv6 protokoll kezelésére. (https://www.telekom.hu/ipv6/probaidoszak/hasznalati_tudnivalok_es_feltetelek) A vállalati ügyfelek pedig a KFKI bemutatótermében kapnak lehetőséget az IPv6 technológia tesztelésére, tanulmányozására.
Az IPv4-ről
Az internet által világszerte összekötött több millió számítógép és hálózati végpont (például nyomtatók, kamerák, mobileszközök, stb.) kommunikációja egy egységes nyelv, illetve rendszer által történik, amit Internet Protocol-nak, röviden IP-nek nevezünk. Ebben a rendszerben a hálózati végpontok (számítógépek, nyomtatók, kamerák, mobileszközök stb.) ún. IP-címmel kerülnek beazonosításra, amely jelenleg negyedik generációját éli, innen ered neve: IPv4.
Az IPv6-ról
Az IPv6 az IPv4 következő széles körben elterjedt verziója. Az IPv4 32 bites címzése helyett az IPv6 128 bitet használ címzésre, ami elméletileg 2 a 128-on (kb. 4,3 milliárd) cím kiosztását teszi lehetővé. Így minden egyes a hálózatra csatlakoztatott eszköz publikus, globálisan egyedi és az interneten továbbítható IPv6 címmel rendelkezhet, ami szükségtelenné teszi a mai IPv4 hálózatokban, a tűzfalak és routerek által használt kiegészítő címfordító szolgáltatását (NAT – Network Address Translation). Erre ma azért van szükség, hogy egy-egy alhálózat központi eleme, például egy router takarékosságból csak egy egyedi IPv4 IP-címet kapjon, majd egy beépített funkció segítségével az alhálózat egyes végpontjainak ő adjon egyedi – privát IP című – azonosítókat, ami azonban az interneten már nem egyedi.
A technológiaváltás tulajdonképpen nem egy gyors váltást, hanem egy folyamatos átállást fog jelenteni. A két protokoll, az IPv4 és az IPv6, várhatóan még hosszú ideig egymás mellett fog élni. Az IPv6-os technológia előnye, hogy végtelen sok címlehetőséget jelent, és használatával biztonságosabb, egyszerűbb, gyorsabb lesz a kommunikáció. Emellett a jövőben szinte minden internetkapcsolattal rendelkező eszköz saját IP címet kaphat. Ez lehetővé teszi majd új alkalmazások bevezetését, például a fűtést vagy a mosógépet távolból a mobiltelefonunkról tudjuk bekapcsolni.