Afrikai művészek a METU-n — Creative Generation Academy a Budapesti Metropolitan Egyetemen
3 perc olvasás2016. június 22-24. között nagy sikerrel zajlott le Budapesten az Erasmus+ SMART – Skills for Managing the Arts projektCreative Generation Academy című nemzetközi eseménye a Budapesti Metropolitan Egyetem szervezésében.
2016. június 22-24. között nagy sikerrel zajlott le Budapesten az Erasmus+ SMART – Skills for Managing the Arts projektCreative Generation Academy című nemzetközi eseménye a Budapesti Metropolitan Egyetem szervezésében.
A jó gyakorlatok átadására fókuszáló workshopra érkeztek kulturális, kreatív iparban és művészeti területen tevékenykedő fiatalok Kenyából, Namíbiából, Botswanából, Dél-afrikai Köztársaságból illetve nem utolsó sorban Bulgáriából, a projektet koordináló International Management Institute-tól.
A háromnapos esemény során a METU szakemberei izgalmas előadásokat tartottak a kulturális és kreatív ipar helyzetéről Magyarországon és Európában, a kreatív turizmusról, illetve a legkülönbözőbb művészeti és kreatív területeken sikeresen működő kezdeményezéseket mutatták a résztvevőknek. Az afrikai és bolgár vendégeknek lehetősége nyílt a jó gyakorlatokat első kézből megtapasztalni. Számos helyszínt keresett fel a csoport Budapesten, ahol személyesen cserélhettek tapasztalatot a művészekkel, kreatív területen dolgozó szakemberekkel. Látogatást tettek többek között a Deák17 Galériába, amely közösségi térként és egyben művészetpedagógiai centrumként működik, a Ludwig Múzeumba, ahol múzeumpedagógiai programokat ismerhettek meg és a Jurányi Produkciós Közösségi Házba, amely különböző művészeti területek képviselőinek ad otthont. Találkozhattak a Hello Wood kreatív építészeti és design stúdió megálmodóival, továbbá jártak azIparművészeti Múzeumban és az A38 hajó kulturális központ működésébe is betekintést nyertek – ez utóbbi helyszínen a Bin-Jip zenekar kitűnő koncertjével zárt a program.
Az ideutazó afrikai és bolgár vendégek igen színesnek, érdekesnek találták a programot, olyan kreatív ipari és művészeti kezdeményezésekkel találkoztak, amelyek rengeteg inspirációt és ötletet adhatnak nekik, és amelyeket – mintegy jó gyakorlatként – hasznosítani tudnak saját környezetükben is a későbbiekben:
„A városfejlesztés és művészet, mint kreatív szektor erősen és hosszasan elgondolkodtatott arról, hogy ugyanazon cél megvalósításához mennyire különböző utak vezethetnek. A kétévenként megszervezett fesztivál megvalósítása is elérhetőnek tűnik számomra. Az A38 hajó képviselőjével való beszélgetés szintén lenyűgöző volt." – résztvevő
„Remek volt betekintést nyerni a Budapesten szervezett eseményekbe, jó lenne megtalálni a módját, hogy ezek a saját hazámban is megvalósulhassanak. Tippeket és trükköket ismertem meg, amelyek hozzájárulnak jelenleg munkám fejlesztéséhez." – résztvevő
„Élveztem, hogy az előadások nagyon jól kapcsolódtak a meglátogatott helyszínekhez. Szintén élvezetesek voltak a csoportos beszélgetések a különböző országokból érkező résztvevőkkel. A programok mind nagyon inspiráltak abban, hogy új megközelítéseket próbáljak ki a saját országomban és a saját szervezetemben. Az esettanulmányok rendkívül hasznosak voltak a know-how megosztásának tekintetében, hogy lássuk hogyan is mennek a dolgok" – résztvevő