Az Állami Számvevőszék közleménye
4 perc olvasásAz Index.hu portál 2014. március 17-én 20 óra 18 perckor megjelent „Kétmilliárdba kerül a Fidesz eddigi kampánya, egymilliárdig volt törvényes" címmel közölt cikket. Az írásban Ligeti Miklósra, a Transparency International jogi igazgatójára hivatkozva az Állami Számvevőszékkel (ÁSZ) kapcsolatban valótlan állításokat közöltek, ezért az ÁSZ az alábbi közleményt teszi közzé. 1. A cikkben azt írták, hogy „a pártok költéseit az Állami Számvevőszéknek kellene ellenőriznie, ők azonban nem teszik a dolgukat. Nem tették már 2010-ben sem amikor (…) az ÁSZ csak formailag ellenőrizte a pártok számláit, melyeket így „tökéletesnek" talált."
Az Index.hu portál 2014. március 17-én 20 óra 18 perckor megjelent „Kétmilliárdba kerül a Fidesz eddigi kampánya, egymilliárdig volt törvényes" címmel közölt cikket. Az írásban Ligeti Miklósra, a Transparency International jogi igazgatójára hivatkozva az Állami Számvevőszékkel (ÁSZ) kapcsolatban valótlan állításokat közöltek, ezért az ÁSZ az alábbi közleményt teszi közzé. 1. A cikkben azt írták, hogy „a pártok költéseit az Állami Számvevőszéknek kellene ellenőriznie, ők azonban nem teszik a dolgukat. Nem tették már 2010-ben sem amikor (…) az ÁSZ csak formailag ellenőrizte a pártok számláit, melyeket így „tökéletesnek" talált."
A fenti állítással szemben az igazság az, hogy az Állami Számvevőszék a törvényi előírások értelmében ellenőrzi a kampánypénzek elszámolását. Az ÁSZ mint a közpénzek őre „teszi a dolgát" és mint jogalkalmazó mindenben a hatályos törvényi előírások szerint jár el. Így volt ez a 2010-es országgyűlési választáshoz kapcsolódó ellenőrzés során is, amikor az ÁSZ több szabálytalanságot, hiányosságot tárt fel.
2. A cikkben azt írták, hogy „az ÁSZ szokásához híven csak a pártbeszámolókat ellenőrzi, nincs szigorú vizsgálat"
Az állítással kapcsolatban nyomatékosan felhívjuk a figyelmet, hogy az Állami Számvevőszék nem „szokás" alapján, hanem a törvényi előírások értelmében, a nemzetközi standardokon alapuló, szigorú ellenőrzési módszertan és program alapján ellenőriz. A fenti megfogalmazással szemben az igazság az, hogy a választási kampányhoz kötődő ellenőrzés során az ÁSZ úgynevezett pénzügyi szabályossági ellenőrzést végez, amely során felhasználja az egyéni jelöltek, jelölő szervezetek elszámolásait, nyilvántartásait, a kampányra fordított kiadásaikat igazoló bizonylatokat. Az ÁSZ ellenőrzése során a rendelkezésre álló más dokumentumokkal is összevetheti a nyilvántartások és bizonylatok adatait.
3. A cikkben azt írták, hogy „az ÁSZ kizárólag a mandátumot szerző pártokat vizsgálja hivatalból."
A törvényi előírások értelmében az Állami Számvevőszék hivatalból a mandátumhoz jutott jelöltek és jelölőszervezetek elszámolásait ellenőrzi. Az írás ugyanakkor elhallgatja, hogy a képviselői helyhez nem jutott jelöltek, vagy jelölőszervezetek kampányköltéseit az ÁSZ más jelölt vagy jelölőszervezet kérelmére ellenőrzi. Az ellenőrzés iránti kérelmet a választást követő három hónapon belül lehet benyújtani bizonyítási indítvány csatolásával. Az ÁSZ készen áll arra, hogy kérelem esetén bármely a választáson induló egyéni jelölt vagy párt elszámolását ellenőrizze.
Végezetül ismételten felhívjuk a figyelmet, hogy az Állami Számvevőszék egy független állami hivatal, amely nem vesz részt a politikai küzdelmekben. Nyomatékosan kérjük ezért a politikai szereplőket, hogy tartsák tiszteletben az ÁSZ függetlenségét. Emellett a választás ellenőrzésével, valamint az ÁSZ tevékenységével kapcsolatban szakmai véleményt megfogalmazó szervezeteknek, személyeknek ezúton is felkínáljuk a konzultáció lehetőségét, annak elkerülése érdekében, hogy pontatlan nyilatkozataikkal félretájékoztassák a hazai és nemzetközi közvéleményt.
Állami Számvevőszék