Az ország gázellátása biztosított – magyar-német összefogás a szomszédos országok megsegítésére
3 perc olvasásSzerbia mellett a 2009 január 10-től már Bosznia-Hercegovina és Horvátország is kap földgázt a német-magyar közös összefogásnak köszönhetően. Ez a támogatás nem veszélyezteti a hazai gázellátás biztonságát, a szállítások szükség esetén leállíthatóak. – közölte Molnár Csaba energiaügyekért felelős miniszter 2009. január 10-én, szombaton megtartott sajtótájékoztatóján.
Szerbia mellett a 2009 január 10-től már Bosznia-Hercegovina és Horvátország is kap földgázt a német-magyar közös összefogásnak köszönhetően. Ez a támogatás nem veszélyezteti a hazai gázellátás biztonságát, a szállítások szükség esetén leállíthatóak. – közölte Molnár Csaba energiaügyekért felelős miniszter 2009. január 10-én, szombaton megtartott sajtótájékoztatóján.
A miniszter tájékoztatása szerint a magyar Mol-csoport és a német E.ON Ruhrgas közösen juttat el Magyarországon keresztül mintegy 4-4,5 millió m3 földgázt Szerbiának. Nagyjából 1-1,5 millió m3 energiahordozót Bosznia-Hercegovina számára továbbítanak, szintén Magyarországon keresztül. Horvátországba Ausztrián át érkezik közel 1 millió m3 földgáz, a magyar-német összefogásnak köszönhetően.
Molnár Csaba elmondta: a mai napi várható fogyasztás az FGSZ Földgázszállító Zrt. előrejelzése alapján 62-64 millió m3 körül alakul. Ez a mennyiség a rendelkezésre álló forrásokból biztosítható. A rendszer jelenleg is csúcskapacitáson üzemel. Magyarország a kereskedelmi gáztárolókból 53 millió köbméter, az országos kitermelésből 9 millió köbméter, míg a nyugati irányból érkező vezetékekből 4 millió köbméter gázt tud biztosítani a felhasználóknak.
A pénteki gázfogyasztással kapcsolatban a tárcavezető közölte, hogy a 64,5 millió m3-es gázfogyasztás 3 millió m3-rel több a csütörtöki fogyasztásnál, aminek oka a hidegebb időjárás volt. Ennek az igénynek a kielégítésére keletről továbbra sem érkezett földgáz, azonban nyugati irányból megérkezett Magyarországra a visszaigazolt 4 millió m3 gáz.
Újságírói kérdésre válaszolva Molnár Csaba közölte, hogy a földgáz rendszerirányító részéről nincs akadálya az esetlegesen meginduló tranzit fogadásának, amennyiben hétvégén mégis megindulna keleti irányból a földgázszállítás.
Az eseményen részt vevő Bozó László, a Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke, a várható időjárásáról szólva elmondta, hogy a hőmérséklet a sokéves átlag alatt marad hiszen az ország várható időjárását egy úgynevezett „hidegpárna" alakítja majd.
A miniszter megköszönve az eddig is felelős magatartást, továbbra is takarékos gázfelhasználásra kérte a lakosságot.