2024.április.24. szerda.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

Bizonyította hatékony működését az E.ON első, közcélú energiatároló egysége Leveleken

4 perc olvasás

aram.jpgAz új technológia a jövő energiahálózatának egyik alapelemét jelentheti. Az EU-ban jelenleg egyedülálló Magyarország előremutató példája, amelyben a technológiai innováció ösztönzése és az ellátásbiztonság erősítése érdekében törvényi szinten engedélyezett az energiatároló egységek villamosenergia-hálózatba integrálása.

 

Az első ilyen hálózati energiatároló egységet az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. üzemelteti az országban. Az új eszközt egy olyan településen tesztelték, ahol már nagy számú napelem működik – felkészülve a megújuló energiatermelés további hazai népszerűsödésére.

 

A közcélú energiatároló egységek a jövő villamosenergia-hálózatának alapját jelenthetik – hiszen az egyre terjedő megújuló energiatermeléssel a villamosenergia elosztóhálózatoknak új képességekkel is rendelkezniük kell, illetve új igényeknek kell megfelelniük. Amellett, hogy a hagyományos módon eljuttatják az energiát a felhasználókhoz, a megújuló energiaforrásokkal termelt villamos energiát is fogadniuk kell a területileg szétszórt, akár háztartási méretű berendezésekből (pl. napelemes rendszerek). A villamos hálózaton ilyenkor ellenkező irányú energiaáramlás is történhet, mint amire eredetileg tervezték – ez pedig komoly kihívás elé állítja a mérnököket.

 

Az E.ON által a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Levelek községben megvalósított beruházás célja az volt, hogy helyi szinten biztosítsa a napelemes rendszerek biztonságos és folyamatos üzemeléséhez szükséges hálózati fogadóképességet, és különösen, hogy válaszokat találjon a közeljövő egyik legégetőbb villamosenergia-elosztói kérdésére: hogyan kezelhetők a leghatékonyabban az elosztóhálózat feszültség- és terhelési viszonyai a napelemek és egyéb megújuló energiatermelő berendezések számának rohamos növekedése mellett?

 

A projekt eddigi tapasztalatait és eredményeit figyelembe véve, a Leveleken telepített energiatároló sikeresen vizsgázott. Biztosítja, hogy a napelemes rendszer hatására a feszültség nem emelkedik a szabványok és a garantált szolgáltatások által rögzített maximális határérték fölé, ezáltal nem okoz károkat más villamos berendezésekben, azaz a megtermelt energia biztonságosan a hálózatba táplálható.

 

Az új rendszer további komoly előnye a szoftveres fejleszthetőség.

Az energiatárolót a fejlesztések befejezésével összesen 4 hálózati mérés alapján lehet vezérelni. Ez lehetőséget biztosít a napelemes rendszerek jelentette szabályozási feladaton túl a teljes transzformátorkörzet villamos paramétereinek optimalizálására is.

 

Az itt szerzett gyakorlati tapasztalatok alapul szolgálhatnak az E.ON jövőbeni okos hálózattal kapcsolatos projektjeihez. Mivel a rendszer mobil, könnyen szállítható, telepíthető és beüzemeltethető, a tárolóegység később áthelyezhető akár más helyszínekre is, ha a jelenlegi körzetében még nagyobb rugalmassági kapacitásra lenne szükség a tovább növekvő napelemszám miatt.

 

„Tapasztalataink szerint a megújuló energiaforrások integrációját célzó hagyományos hálózati beruházások nagyon költségigényesek, így az energiatárolás versenyképesebb műszaki megoldássá válhat az elkövetkezendő években. Az ügyfélelégedettségi, a technológiai és a költséghatékonysági szempontokat egyaránt figyelembe véve döntöttünk úgy, élve a haladó szellemű szabályozási környezet adta lehetőséggel, hogy egy minta projekt keretében gyakorlati tapasztalatokat szerzünk az új energiatároló berendezésről. Az eredmények megfelelnek a várakozásainknak, úgy látjuk, a berendezés meghatározó eleme lehet a jövő fenntartható energiarendszereinek” – mondta Pintér László, az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. Hálózati Innovációs osztályának vezetője.

 

https://www.youtube.com/watch?v=q2U2WfW4Xjg&feature=youtu.be

https://www.eon.hu/hu/rolunk/vallalatcsoport/eon-tiszantuli-aramhalozati-zrt.html

 

Lantai József

EZ IS ÉRDEKELHETI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1973-2023 WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. Powered by WebshopCompany Ltd.