2024.április.16. kedd.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

Drótmese a világhálón

5 perc olvasás

drotm.jpgJúlius 18-ától megnézhető online a WireLess, Pataki Szandra METU-s diplomafilmje. “Az animáció saját világ, saját szabályokkal, a lehetőség arra, hogy olyan módon mutassak be egy történetet, ahogyan még nem látták.”

 

Pataki Szandra a METU Animáció alapszakán végzett, alkotásai számos fesztivál programjában szerepeltek, többek között a 12. BuSho Rövidfilm Fesztiválon, a Primanima Nemzetközi Elsőfilmes Animációs Fesztivál gyermekfilmes válogatásában, a 2. Magyar Filmhéten, a Bauhaus Konferencia Animotion 2014 programjában. Ezután jött a diplomaév és született meg a WireLess, a diplomafilm, amelynek tervével elnyerte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának támogatását. Innentől pedig megkezdődött az a két év, amikor a film 24 fesztiválon szerepelt és számos díjat bezsebelt. Elnyerte a legjobb animációnak járó díjat a 3. Magyar Filmhéten, Szeged Város Díját a Zsigmond Vilmos Filmfesztiválon, filmjét bemutatták a 70. Cannes-i Filmfesztivál Short Film Corner nevű programjában is.

 

Szandra munkája hét perces kísérleti jellegű stop motion animáció, mely egy drótszálakból felépített világban játszódik, ahol senki sem vonhatja ki magát az egymásnak feszülő erők hatása alól.

 

A Budapesti Metropolitan Egyetem interjúja Szandrával

 

Az elmúlt két évben hosszú utat járt be a diplomafilmed. Milyen érzés volt fesztiválokon viszont látni, ráadásul több helyen díjazottként a színpadon állni?

 

Kimondottan szerettem beülni azokra a vetítésekre ahol a WireLess is terítékre kerül, mert a film igazi hatása a közönség reakciójából ítélhető meg leginkább. Így a vetítés közben a figyelmem inkább a nézőkre irányult és örömmel vettem észre, hogy az a hatás, amit a filmmel szerettem volna elérni, nem maradt el. Ott volt székben mocorgás, ott volt síri csend, ahol szerettem volna. Persze ehhez hozzátesz az is, hogy nagy vásznon, mozikörnyezetben sokkal inkább ki tudja bontakoztatni egy film az értékeit, de remélem mostantól a kis képernyőkön sem marad el a hatás.

A fesztiválok lehetőséget adtak arra, hogy a film által olyan helyekre is eljuthassak, ahova nem igazán lett volna alkalmam, nagyon szerencsésnek érzem magam. Továbbá, ha ezek az utazások még szakmai elismeréssel is jártak, akkor az csak dobott a már amúgy is katartikus élményen. Soha nem jöttem haza csalódással, ezek olyan élmények, amelyek örökké megmaradnak 🙂

 

Ha visszagondolsz a film kezdeteire: mi jelentette a legbonyolultabb feladatot az alkotói folyamatban?

Leginkább a film történetének egy helyben tartása. A WireLess elég képlékeny témát dolgoz fel, a végkimenetel megannyi permutációjának adott helyet, amikor a forgatókönyvet fejlesztettük. Minden új mozzanat, jelenet egy újabb ötletet generált, ami folyton átírta az eseményeket oly módon, hogy egy „soha véget nem érős” körforgásban lehetne bennragadni. Ezért szükség volt arra, hogy egészen lecsupaszítsuk a történetet, és egy ponton megálljt kellett parancsolni a fejlesztéseknek. Miután ez megtörtént, már olajozottan tudtunk haladni a gyártással. Örülök, hogy olyan stábbal dolgozhattam együtt, akik a film keretein belül, de saját egyéni látásmódjukkal emeltek a film színvonalán, akár animációban, fényelésben, hangban. Ettől lett igazán egyedi a WireLess!

 

Mától nyilvánosan megtekinthetővé válik a WireLess, mit jelent ez számodra?

Rendkívüli öröm számomra, hiszen most már kikerült a fesztiválok és a szakmai közönség zárt világából. Animációs és filmes szemmel már megannyi nézőpontot és kritikát volt alkalmam meghallgatni a filmmel kapcsolatban, azonban most örülök, hogy a WireLess más, tőle esetleg távol álló nézőpontokból is meg tudja vizsgálni önmagát. Így szívesen fogadok minden véleményt, kritikát, hiszen ezektől a visszajelzésektől kaphatunk egész képet arról, hogy mit alkottunk. A filmeket a nézőknek készítjük elsősorban, így elengedhetetlenek ezek a reakciók. Lássák minél többen!

 

Min dolgozol éppen?

Idén kezdünk neki egy nagyon jó képzőművész barátommal, Kemény Zsuzsával egy közös animációs kisfilmnek, ami támogatást nyert a Macskássy Gyula pályázaton. A film címe Attitűd, ahol a főhős megpróbál együtt élni folyamatosan széthulló életével, amit felemészt egy folyton mozgó, képlékeny hálós anyag, tönkre téve mindazt, amit eddig felépített. A film stop-motion technikával készül.

Ez a film komplexebb világot épít, mint a WireLess, ami jelentősen kilendít a komfortzónámból, így ez egy újabb kihívás. De nagyon várom, még folyik a forgatókönyv fejlesztése, de már elkezdtük az előkészítést. Mindemellett továbbra is óraadóként tanítok a Budapesti Metropolitan Egyetemen.

 

A WireLess alkotói:

Muhi Klára (dramaturg), Nemes Sándor (operatőr), Tornyai Péter (zeneszerző), Mészáros Borbála, Pataki Szandra (vágók), Márton Noémi, Kubinyi Krisztina, Rádóczy Zsuzsi, Mészáros Borbála, Mess Zsanett, Papp Dániel (animátorok), Holló-Leleszi Krisztina (gyártásvezető).

A film konzulense Gauder Áron volt.

 

A Wireless fesztiválszereplései és díjai:

• Hungarian Movie Award 2018 – Best Animation

• Hungarian film critics prize 2018 – Best Animation Short

• Festival De Cannes 2017 – Short Film Corner section

• Pázmány Film Festival, Hungary 2017 – Official Selection

• Zsigmond Vilmos Festival, Hungary 2017 – Szeged Award

• Slow Film Festival, Hungary 2017 – Best Animation Award

• Faludi Film Festival, Hungary 2017 – Zanussi award

• AnimaFantasia International Student Film Festival of Animation, Romania, 2017 – Second Prize Award

• Womanimation Film Festival, USA 2017 – Visual Vanguard Award

• Supertoon International Animation Festival, Croatia, 2017 – Official Selection

• Malter Film Festival, Hungary 2017 – Official Selection

• Budapest Short Film Festival, Hungary 2017 – Hungarian Panorama

• Festival Stop Motion Montreal, Canada 2017 – Official Selection

• Festival of European Student Animation, Serbia 2017 – Official Selection

• StopTrik IFF, Slovenia 2017 – Panorama program

• Cinanima, Espinho Portugalia 2017 – Official Selection

• Jameson Cinefest Miskolc IFF, Hungary 2017 – Official Selection

• Balkanima European Animated Film Festival, Belgrade 2017 – Official Selection

• Primanima World Festival of First Animations, Hungary 2017 – Official Selection

• Ismir Kisa Film Festival, Turkey 2017 – International Panorama

• Dum-D International Student Animation Film Festival, New York 2017 – Official Selection

• Multivision Festival, Russia 2017 – Official Selection

• CineMAiubit ISFF, Bucharest 2017 – Official Selection

• Festival international du court métrage d’animation de ROANNE 2018 -Competition Experimentale

 

https://vimeo.com/217374212

 

Lantai József

 

EZ IS ÉRDEKELHETI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1973-2023 WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. Powered by WebshopCompany Ltd.