Egyszerű életvitel, magasszintű gondolkodás – A szegénység visszaszorításának útja
A szegénység és kirekesztettség visszaszorításáról tanácskoztak az egyházfők a három fő európai intézmény képviselőivel.
A szegénység és kirekesztettség visszaszorításáról tanácskoztak az egyházfők a három fő európai intézmény képviselőivel.
Az Európai Unió lakosságának mintegy 16 %-a, kb. 80 millió ember él a szegénységi küszöb alatt. A szegénység visszaszorításához az Európai Unió a világ legnagyobb egyházainak (így pl. a keresztény, a zsidó, az iszlám, a szikh, és hindu közösségek) segítségét kérte, a 2005 óta évenként, idén július 19-én, Brüsszelben megrendezésre kerülő találkozó keretein belül.
A tanácskozás kapcsolódik az Európa 2020 Versenyképességi Stratégia megvalósításához, amely célként tűzi ki a szegénységi küszöb alatt élők számának 25 %-al történő csökkentését.
Az egyházfők az Európai Bizottság, az Európai Parlament és az Európai Tanács elnökeivel találkoztak José Manuel Barroso meghívására.
A találkozón részt vett Sivaráma Szvámí a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közösségének vezető lelkésze is az európai hindu szervezet (Hindu Forum Europe) képviseletében. A találkozó témája a szegénység és a kirekesztettség kérdése volt, különösen aktuális ez, hiszen 2010 a szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem európai éve.
Sivaráma Szvámí felszólalásában kihangsúlyozta: Ha le akarjuk küzdeni a szegénységet, akkor el kell rugaszkodnunk a fogyasztói társadalom kultúrájától és a fenntartható életvitelre kell fókuszálni. Mivel a források végesek, ezért lehetetlen, hogy a jelenlegi életforma fenntartásával mindenki egy szinten tudjon élni Európában. Az eredmény érdekében csökkentenünk kell igényeiket. A legalapvetőbb igényünk, hogy étkezünk, elsőként ezt kell gondtalanul biztosítanunk.
A fenntartható életvitelre Krisna-völgy Biofarm példáját hozta fel a vezető lelkész, egy olyan vallási közösséget, ahol sikerült a gyakorlatba is átültetni a fenntarthatóság elveit. A Krisna-völgyben élők olyan életszínvonalon élnek, amely az európai sztenderdeknek is megfelelnek, és amely életforma választ adhat a szegénységi kérdés kihívásaira. Ez az egyszerű életvitel és magas szintű gondolkodás elvével valósulhat meg. Ebben fontos momentum, hogy az itt élő személyeknek közvetlen kapcsolat van a munkájuk, tevékenységük, és az étkezésük között.
Sivaráma Szvámí beszédében arra kérte az Európai Unió képviselőit, hogy támogassák a vallási önfenntartó közösségeket.
A találkozót követő sajtótájékoztatón José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke kifejtette: Az egyházak és vallási közösségek fontos szerepet játszanak az uniós tagállamokban a szociális szolgáltatások biztosítása terén. Ha eredményesen akarunk fellépni a szegénység ellen, akkor támaszkodnunk kell régi keletű, széles körű tapasztalataikra.
A találkozón részt vett Tőkés László európai parlamenti képviselő is, valamint Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, aki főként a szociális jótékonyságra hívta fel a figyelmet, a mindennapi életszükségletek megléte mellett.