Élethosszig tartó tanulás: 5 tipp a naprakész tudás megszerzéséhez
4 perc olvasás
Életünk kétharmadában dolgozunk, ez akár négy évtizedet is jelenthet a munka világában. Az új kihívások keresése, és a néhány évenkénti munkahelyváltás természetes folyamattá vált. A sikeres előrelépéshez fontos, hogy elsajátítsuk az élethosszig tartó tanulás szemléletét és tartani tudjuk a lépést a munkaerőpiaci elvárásokkal. Ebben segít néhány tippel az oktatási szakértő.
Életünk kétharmadában dolgozunk, ez akár négy évtizedet is jelenthet a munka világában. Az új kihívások keresése, és a néhány évenkénti munkahelyváltás természetes folyamattá vált. A sikeres előrelépéshez fontos, hogy elsajátítsuk az élethosszig tartó tanulás szemléletét és tartani tudjuk a lépést a munkaerőpiaci elvárásokkal. Ebben segít néhány tippel az oktatási szakértő.
Ha visszaugranánk az időben 40 évvel ezelőttre, és megpróbálnánk állást keresni, egészen más pozíciókkal találkoznánk a hirdetési újságban, mint amelyeket ma az álláskereső portálokon találunk. A technika fejlődésével egyes szakmák eltűnnek, mások átalakulnak és újak is születnek. 40 év hosszú idő a munka világában, ha arra gondolunk, hogy két évtizeddel ezelőtt a magyar háztartások többsége még offline életet élt, míg manapság a számítógépes ismeretek alapelvárásnak számítanak. Kiss János Tamás, a felnőttképzéssel foglalkozó Perfekt Zrt. oktatási szakértője szerint ma már nem érdemes abbahagyni a tanulást akkor, amikor elhagyjuk az iskolapadot. A tanulás fogalma átalakult, jelentős részben átkerült a felnőttkorra, a világ gyors változásának köszönhetően ugyanis néhány év is elég ahhoz, hogy ismereteink elavulttá váljanak, szaktudásunk pedig elveszítse versenyképességét.
Nemcsak a pozíciók és a munkavégzés menete változott meg azonban, hanem a munkához való hozzáállásunk is. Ma már nem jellemző, hogy a munkavállalók életük első munkahelyéről menjenek nyugdíjba, az Y generáció tagjai számára kiemelten fontossá vált a szakmai előmenetel, és nem ritka, hogy 2-3 év után fontolóra veszik a munkahelyváltást is. Az új kihívások elérésének alapfeltétele a folyamatos fejlődés, a versenyképesség kulcsa pedig az élethosszig tartó tanulás. Kiss János Tamás, a Perfekt szakértője szerint tudásunk állandó fejlesztése érdekében érdemes megfogadni az alábbi tanácsokat.
1. Légy mindig tisztában a szakmai trendekkel, újdonságokkal!
Ne maradj le a legfrissebb módszerekről, mindig legyél naprakész és nyitott az újításokkal kapcsolatban! Bármilyen szakterületen is dolgozol, érdemes figyelni a szektort érintő újításokat, hogy azonnal tudj reagálni a változásokra, legyen szó a munkamódszerek korszerűsítéséről, vagy akár egy adózást, adminisztrációt érintő jogszabály megváltozásáról.
2. Mérd fel, hogy mire van szükséged céljaid eléréséhez!
Tűzz ki célokat, és határozd meg, hogy mire van szükséged a vágyott pozíció, munkahely, siker megszerzéséhez! Ha kész a terv, akkor már célirányosan dolgozhatsz a megvalósításon. Készíts ütemtervet, hogy mit, és mennyi idő alatt szeretnél elérni, és ehhez milyen kompetenciáidat kell fejlesztened. Például milyen képzést, nyelvi szintet szeretnél teljesíteni, és mennyi időt adsz magadnak a fejlődésre.
3. Állj több lábon!
Nem árt több lábon állni, ezért ne csak egy területre koncentráltan fejleszd a tudásodat. Több terület együttes ismerete komplex rálátást adhat bizonyos problémákra, és ha úgy döntesz, hogy szeretnél kiszállni a mókuskerékből, könnyebben tudsz nyitni olyan szakmák felé, amelyekről már rendelkezel ismeretekkel.
4. Tanulj a mindennapok tapasztalataiból is!
A „lifewide learning" a tanulás horizontális dimenziója, amely az élet minden területére kiterjedő tanulást, a különböző kontextusokat, helyeket és helyzeteket jelenti, amikor infromális keretek között, a mindennapokban szerzünk tudást. Törekedj rá, hogy tanulj tapasztalati úton is, majd alkalmazd új ismereteidet munkád során!
5. Vegyél részt felnőttképzéseken!
A „lifelong learning" a tanulás vertikális dimenziója, mely magában foglalja a formális képzési formák összességét, például a felnőttképzést. A néhány hónapos OKJ-s képzések során gyakorlatorientált tudásra tehetsz szert, amelyet munka mellett, rugalmas időbeosztásban is végezhetsz. Akár saját szakmádon belül képzed magad tovább, akár új szakmát tanulsz meg, a továbbfejlesztett, esetleg újonnan szerzett kompetenciáid a segítségedre lesznek, hogy elérd a kitűzött célt.