Ericsson – felhordóhálózat minden igényre
2009. szeptember elején az Ericsson hazánkban is bemutatta teljeskörű, végponttól-végpontig terjedő felhordó-hálózati (backhaul) megoldását a mobil rádiós- és szélessávú elérési-rendszerek számára.
2009. szeptember elején az Ericsson hazánkban is bemutatta teljeskörű, végponttól-végpontig terjedő felhordó-hálózati (backhaul) megoldását a mobil rádiós- és szélessávú elérési-rendszerek számára.
A bemutató az Ericsson Magyarország Global Mobile Backhaul Roadshow-program magyarországi rendezvényén zajlott, ahol a szaksajtó megismerkedhetett az IP-alapú mobil rádiós rendszerek olyan Ericsson-os elemeivel, mint a MINI-LINKTM TN (mikrohullámú átvivőlánc), és az OMS 1410. Utóbbi Packet Optical Transport Platform megoldást biztosít nagyvárosi hozzáférési hálózatokban.
Az Ericsson idelátogató svéd és hazai szakemberei bemutatták azt a mikrohullámú végberendezést (terminált), amely támogatja az adaptív modulációt és képes az Ethernet-alapú szolgáltatásminőség kezelésére is. Az Ericssonnak ez a kereskedelmi forgalomban elérhető berendezéscsaládja hatékonyan támogatja a mobil rendszerek felhordóhálózati igényeit, bármely RAN-technológiát (Radio Access Network, rádiós elérési hálózat) alkalmaz is az operátor cég (GSM / WCDMA / HSPA / LTE). A berendezés-család teljeskörű, végponttól-végpontig tartó „IP RAN over Ethernet backhaul"-megoldásokat, valamint hálózatmenedzsmentet is tartalmaz.
A tájékoztató demo részében az adaptív (programozható, önműködő beállású) gyűrűhálózat és a kapcsolódó hálózati adaptációk hibatűrő működtetési lehetőségeit, „szemmel látható" előnyeit sikerült meggyőző módon demonstrálni a megjelenteknek.
Georg Karl Kopf, a Mobile Backhaul Megoldásokat Fejlesztő programigazgatója utalt az Ericsson 2008-as 4.negyedévben kiadott előrejelzésére, mely szerint, 2014-re a szélessávú előfizetők 80%-a mobil megoldásokat veszi majd igénybe. A mobil HSPA+ (high-speed packet access) szélessávú megoldás max. sebessége 2009-ben 42 Mbit/sec, (Ericsson csúcsérték: 53,7 Mbit/sec), az átlagos letöltésre 1-10 Mbit/sec, a feltöltésre pedig 0,5- 4,5 Mbit/sec érték érhető el.
2010-ben az LTE (Long Term Evolution) negyedik generációs mobil adatátviteli szabványnak megfelelő max. sebesség 150 Mbit/sec, a letöltés 10-100 Mbit/sec, a feltöltés pedig 5-50 Mbit/sec értékre várható, 2014-re pedig, az LTE továbbfejlesztésével, az adatátviteli sebesség 1.000 Mbit/sec-ra emelkedhet.
A távközlési hálózatok üzemeltetői jelenleg két megoldandó problémával szembesülnek elsősorban;
-a 'mobile backhaul' terén hogyan kezeljék a kapacitásváltozást, valamint
-hogyan kezeljék a gazdaságosság kérdését.
A szolgáltatóknak egyszerre kell gondolkodniuk költségcsökkentési terveken és a nagyobb mobil-lefedettségen, a kapacitás kiépítésén. Az ellentétes követelmények kielégítéséhez az Ericsson tud segíteni, olyan megoldásokkal, melyek alacsonyabb beruházási és üzemeltetési összköltséget (Total Cost of Ownership) eredményeznek, az Ericsson gyártmányú MINI-LINKTM TN és az OMS 1410 ezt biztosítja.
Mindkét termék takarékos működésének alapja a hatékony energiafelhasználás, kis helyigény és kiváló spektrum, valamint az átviteli erőforrások kedvező hasznosítása. Utóbbi azért lényeges, mert az átviteli költségek a mobilhálózatok telepítési és üzemeltetési költségeinek akár 50%-ára is tehetők.
Az igazgató szerint, azok a megrendelők, akik most telepítették a MINI LINKTM megoldást, legyenek a világ bármely részén, 40-60%-os megtakarítást érhetnek el a mikrohullámú költségekben amikor Ethernet / IP megoldásra frissítenek a berendezések újrahasznosításával.
A teljesen IP alapú rádiós elérési hálózat Ethernet felhordóhálózat biztosítja a az IP csatlakoztatási lehetőségeket, az Ethernet hordozó pedig a leggazdaságosabb üzemeltetést.
Az alsó szintű rádiós elérési hálózat (LRAN), amely a cella méretű elérési része a felhordóhálózatnak, ez többnyire mikrohullámú, ill., ha van rá mód, akkor fiber, lehet réz-alapú is, a fejlődés a hibrid megoldások felé mutat.
A magasabb szintű (HRAN) , a hálózatnak az a része, amely összegyűjti-összegzi a forgalmat a rádió-vezérléshez, a hálózat ezen része általában optikai fiber infrastruktúrát jelent, a fejlődés a csomag-szintű hálózati felső réteg felé mutat, a csomag-átvitel pedig a konvergáló hálózatok felé. A RAN tehát az IP felé halad, a felhordóhálózat pedig Ethernet alapú.
A kapacitás-növekedést szolgálja:
-a fizikai kapacitás-lehetőségek növekedése:
magasabb rendű modulációs megoldások,
nagyobb sávszélesség,
jobb spektrum-gazdálkodás,
„új" (felszabaduló) frekvencia-sávok,
távoli menedzsment,
-optimális kapacitás-méret hatékony forgalom-kezeléssel:
natív átviteli megoldások (Ethernet és TDM),
adatcsomag-aggregáció,
adaptív moduláció,
2+0 Ethernet védelem kombinálása,
1+1 TDM védelem.
Az Ericsson IP mobil felhordóhálózat építőelemei:
LRAN: mikrohullám, réz, fiber,
HRAN: Metro Ethernet,
az egész közös menedzsment rendszerbe fogva az Ericsson hardverekkel; MINI-LINK, EDA, OMS, SmartEdge.
A teljeskörűen IP alapú RAN kiemelkedő építőeleme a hibrid node (csomópont) , melyre TDM, Ethernet és ATM is csatlakozhat, tökéletes megoldásként a TDM csomag-migráláshoz.
A MINI-LINK méretezhető megoldást, nagyteljesítményű rádió-összeköttetést, hibrid csomópontot, gazdaságos hálózat-üzemeltetést biztosít. Világszerte több mint egymillió-kilencszázezer MINI-LINK rádió működik.
Az Ericsson MINI-LINKTM TN mikrohullámú csomóponttal (node) egyaránt ki lehet szolgálni egyedi össze-köttetéseket és önálló állomáshelyeket, nagyobb hálózatok esetén pedig az összetett központi-, ill. csomóponti-helyszíneket, a forgalom-vezérlés és a kapacitás-aggregálás optimális beállítása mellett.
Az Ericsson ügyfelei a legkülönbözőbb hálózati felállásban alkalmazzák a MINI-LINKTM TN megoldást; legyen szó
új mobil backhaul hálózatok telepítéséről, továbbfejlesztéséről, mikrohullámú technológián alapuló vezetékes szélessávú megoldások kialakításáról, vagy műsorszórásról, nemzetbiztonsági alkalmazásokról.
A Gigabit Ethernet kapcsolat révén a kompakt MINI-LINKTM TN készen áll a teljesen IP-alapú rádiós rendszerek gazdaságos Ethernet-támogatására. Teljes mértékben támogatja az új mobilhálózatokban előnyösen alkalmazható, IP-alapú „RAN over Ethernet backhaul" megoldást, s a követelményekben előírt Ethernet-alapú szolgáltatási minőséget produkálja. Mindezen túl, a cégvezető szerint, a MINI-LINKTM kategóriája legkiválóbb kimeneti rádiófrekvenciás teljesítményét nyújtja, nagytávolságú összeköttetést tesz lehetővé fizikailag kisméretű antennával is.
A MINI-LINKTM TN-ek használata a hálózatban üzemeltetési költségmegtakarítással is jár. Az alkalmazott integrált forgalom-útvonalválasztás lehetővé teszi a forgalom újrakonfigurálását távoli eléréssel. Amikor növekszik a hálózat és nő a kapacitásigény, a kapacitás könnyedén bővíthető távolról, szoftveres úton.
A MINI-LINKTM TN megbízhatóságát jelzi, hogy tipikusan 70 évet meghaladó élettartamra tervezték, ami a meghibásodások közötti átlagos időtartam (mean time between failure, MTBF) fogalmának felel meg.
Az integrált forgalom-irányítási és -kapcsolási funkciók lehetővé teszik a kábelkötések számának a lehető legkisebbre csökkentését. Az integrációval egyúttal biztosítható a szolgáltatói szintű berendezéseknél elvárt hálózati védelem is.
A termék jövőálló, alkalmas az LTE-technológiára is.
A Marconi OMS (Optical Multi-Service) berendezések a nagyvárosi hozzáférési hálózatok részére szánt, ún. „Multiservice" csomagkapcsolt optikai átviteli berendezés-család: szolgáltatói szintű Ethernet-, ill. TDM-szolgáltatásokat kínál, amelyek együttműködnek az SDH, Ethernet vagy IP/MPLS alapú maghálózatokkal.
Az OMS 1410 szabványos, 19"-os keretbe telepíthető magazinjában a forgalmi modulok cserélhetők.
A modulok: 10/100 Mb Ethernet, 1GE és 10 GbE .
A termék fontos szerepet játszik a nagyvárosi (metro és edge) hálózatok átviteli kapcsolatainak létrehozásában. Ezzel teljesíti a hálózatüzemeltetők azon igényét, hogy hálózatukat továbbfejlesszék a többszintű szolgáltatások és a kevert típusú forgalom támogatására, TDM- vagy Ethernet-alapon. LTE alkalmazásokra fel van készítve.
Világszerte több mint 400 ezer Ericsson-alkalmazású optikai hálózat elemet működtetnek.
Az Ericsson néhány felhordóhálózati referencia-munkája:
-3 Scandinavia
-M1 , Singapúr
-Cellcom Guinea
Ugron Gergely, az Ericsson Magyarország szélessávú hálózati megoldásokért felelős osztályvezetője emlékeztetett,
Magyarországon kiemelt jelentőséggel bír a felhordó-hálózatban a végponttól-végpontig tartó megoldás.
Mind a beruházásnál használt berendezések együttműködése, mind a szolgáltatások által támasztott minőségi követelmények teljesítése fontos a hálózatüzemeltetők számára. Természetes elvárás, hogy egy ilyen egységes hálózaton a teljes felügyelet is végponttól-végpontig biztosítva legyen. Az Ericsson által kínált IP-alapú felhordó-hálózati megoldás és az ezzel együtt ajánlott berendezések teljeskörűen illeszkednek ebbe a végponttól-végpontig tartó architektúrába.
Mindkét berendezés-család része az Ericsson "Full Service Broadband" kínálatának – aminek keretében csomag-alapú szolgáltatásokra optimalizált egyetlen közös hálózatot kínálnak tetszőleges lakossági, üzleti és mobilalkalmazáshoz. A mikrohullámú technológia terén az Ericsson több mint 30 éves tapasztalattal bír, erre alapozza tevékenységét a mikrohullámú átvitel területén. A cég ezidáig több mint 1,9 millió mikrohullámú rádióegységet szállított, 530-nál több megrendelő számára, több mint 150 országban.
Ericsson adatok
Az Ericsson a távközlési hálózatüzemeltetők részére szállít technológiát, közte 2G, 3G és 4G mobil technológiákat, szolgáltatásokat, menedzselt megoldásban is. Az Ericsson által támogatott hálózatok több mint 1 milliárd előfizetőt szolgálnak ki. A vállalat termékválasztékában található a hálózatüzemeltetőknek, vállalatoknak és a média iparágnak kínált mobil és vezetékes hálózati infrastruktúra, távközlési szolgáltatások, szoftverek, szélessávú és multimédiás megoldások. A Sony Ericsson és az ST Ericsson vegyes vállalatok a fogyasztók számára személyes mobileszközöket kínálnak.
A 175 országban dolgozó több mint 75 ezer Ericsson alkalmazott 2008-ban 209 svéd korona (32,2 milliárd dollár) bevételt termelt. Az 1876-ban alapított, stockholmi székhelyű Ericsson részvényeit a stockholmi OMX NASDAQ és a new york-i NASDAQ értéktőzsdéken jegyzik.
www.youtube.com/ericssonpress
www.twitter.com/ericssonpress
http://www.mail2web.com/cgi-bin/redir.asp?lid=0&newsite=http://www.ericsson.com
http://www.mail2web.com/cgi-bin/redir.asp?lid=0&newsite=http://www.ericsson.mobi
Harmat Lajos