Esztergomi Nyár 2010 – Palya Bea, Experidance, Dohnányi Szimfónikus Zenekar
3 perc olvasásAz esztergomi Bazilika előtt felállított színpadon augusztusban három nagyszabású produkció jelzi az Esztergomi Nyár 2010 kulturális rendezvénysorozat csúcspontját. Az érdeklődők nagy örömére 2010 augusztus 16-án kerül sor Palya Bea, Lajkó Félix és Boban Markovic közös koncertjére, azt követően 2010. augusztus 17-én megtapsolhatják az Experidance „Eszencia – a ritmus ünnepe" című műsorát, illetve jegyet válthatnak a Budafoki Dohnányi-szimfonikusok 2010. augusztus 18-án megtartandó filmslágerek-koncertjére is.
Az esztergomi Bazilika előtt felállított színpadon augusztusban három nagyszabású produkció jelzi az Esztergomi Nyár 2010 kulturális rendezvénysorozat csúcspontját. Az érdeklődők nagy örömére 2010 augusztus 16-án kerül sor Palya Bea, Lajkó Félix és Boban Markovic közös koncertjére, azt követően 2010. augusztus 17-én megtapsolhatják az Experidance „Eszencia – a ritmus ünnepe" című műsorát, illetve jegyet válthatnak a Budafoki Dohnányi-szimfonikusok 2010. augusztus 18-án megtartandó filmslágerek-koncertjére is.
Palya Bea – Boban Markovic – Lajkó Félix közös koncertjére 2010. augusztus 16-án kerül sor.
Az énekesnő a mai fiatal énekesek egyik legsokoldalúbb alkotója. Magyar, cigány, bolgár és más népzenékkel, indiai zenével foglalkozik, emellett közreműködik világzene, jazz, énekelt vers műfajokban is. .
Boban Markovic szerbiai trombita művész, egy rezesbanda vezetője Vladičin Han városából.
Boban Marković a cigányok legendás ünnepén, Djurdjevdán napján, május 6-án született. Nagyapja, Pavle, a szerbiai királyoknak is muzsikált. Apja szintén különféle zenekarokban játszott. Boban Marković már hétéves korában megismerkedett a trombitával.
Lajkó Félix zenekedvelő családban nevelkedett, amelynek korábban egyetlen tagja sem választotta a zenélést élet- és szakmai hivatásul. Első hangszere a citera volt, amellyel tíz éves korában ismerkedett meg. Hegedűt az általános iskola 6. osztályában vett a kezébe először. Az alsófokú zeneiskolát három év alatt végezte el Kishegyesen. A szabadkai zenei középiskola második osztályát otthagyva indult el Budapestre kölcsönkért hegedűvel, ahol a Dresch Quartett tagja lett. Azóta ingázik Budapest és Szabadka között, egyformán képviselve és összekötve az anyaországot és a Vajdaságot.
Főszerepet játszott Mundruczó Kornél „Delta" című filmjében, amelynek zenéjét is ő szerezte és játssza. 2008-ban a Magyar Filmszemlén a legjobb filmzene kategória címet nyerte.
Az Experidance Tánctársulat augusztus 17-én mutatja be szabadtéri előadását a bazilika előtti téren. A több mint 1300 teltházas előadást megélt tánctársul az elmúlt 10 évben minden eszközzel azon dolgozott, hogy életre hívott szellemi értékeit a nemzetközi és a magyar kultúra színpadán bemutatva, Magyarország országimázsának pozitív formálójává, a "Magyar tánc utazó nagykövetévé" válhasson.
Budafoki Dohnányi Szimfónikus Zenekar előadására augusztus 18-án kerül sor.
A zenekart 1970-ben alapította Nemes László zenepedagógus. Az Első Európai Ifjúsági Zenei Fesztivál idején az együttest szimfonikus zenekarrá bővítették. Úgy tervezték, csak egy alkalomra, de a csapat Budafoki Ifjúsági Zenekar néven együtt maradt. A zenekar 1988-ban vette fel Dohnányi Ernő nevét.