EURUSD – csak látszólagos a nyugalom?
3 perc olvasásNehéz jó indokot találni arra, hogy miért is érdemes a vezető devizapárokban kereskedni most, amikor a piacok még mindig aggódnak a jüan miatt. Úgy tűnik, hogy az EURUSD és a többi euró-kereszt is csak oldalazgat.
Nehéz jó indokot találni arra, hogy miért is érdemes a vezető devizapárokban kereskedni most, amikor a piacok még mindig aggódnak a jüan miatt. Úgy tűnik, hogy az EURUSD és a többi euró-kereszt is csak oldalazgat.
A Bloomberg egyik cikke is értekezett az EURUSD hirtelen jött szélcsendjéről, illetve a nagyobb elmozdulás előjeleként értelmezhető vihar előtti csendről. Meglepőek ugyanakkor a volatilitások szintjei, még akkor is, ha tudjuk, hogy ezek jelentősen estek az utóbbi időben. Az egy és három hónapos implikált volatilitás az izgalmak hiánya ellenére is alig marad el a 10 százaléktól.
A piacot egyetlen dolog indíthatná be igazán, mégpedig az, ha az amerikai részvények új rekordmagasságba emelkednének – ez a szint viszont már csak alig több, mint egy százalékkal van a tegnapi záró szintek felett.
Ha ránézünk például az GBPUSD devizapárra, és megnézzük a két deviza kamatszintje közötti különbséget, akkor láthatjuk, hogy a jelenlegi sáv tetejénél feljebb nem nagyon fognak menni az árfolyamok, ugyanakkor nincs támasz egy jelentősebb csökkenéshez sem. Nemrég a devizapár elkezdte kóstolgatni a sáv tetejét, így elképzelhető az is, hogy a sáv aljáig is esik, és elérheti a sáv alsó szélét, az 1,5400-et. Az angol jegybank ugyanakkor hitet tett amellett, hogy kézben fogja tartani az esetlegesen gyengén alakuló inflációs helyzetet.
Az ausztrál dollár gyengült, miután publikálták az ausztrál jegybank ülésének jegyzőkönyvét – ezek a jegyzőkönyvek azért egyáltalán nem bizonyultak galamb beállítottságúnak. Éppen ellenkezőleg, az ausztrál jegybank próbál optimista hangot megütni, és azt hangsúlyozza, hogy a devizaárfolyam kiigazítása segíteni fogja a gazdasági egyensúly helyreállítását, és eltávolítja a gazdaságot a jelenlegi igen erős bányászati orientációjától. Az ausztrál dollár gyengélkedése valószínűleg egyébként inkább a kínai jüan múlt éjszaka tapasztalt gyengülésének volt köszönhető.
Más izgalmak is akadnak a feltörekvő piacokon: a török líra árfolyama ma ismét a ciklus mélypontjára zuhant – a zuhanás teljesen indokolt volt a politikai események tükrében, illetve miután a török jegybank elég szerencsétlen időzítéssel próbált kamatot csökkenteni.
John J. Hardy
John Hardy az austini University of Texas-on végzett kitűnő eredménnyel, 2002 óta lát el a Saxo Banknál különböző feladatokat. Jelenleg devizapiaci stratégiai igazgatóként dolgozik a Saxo Bank koppenhágai központjában. John naponta publikál elemzéseket, amelyeket a Saxo Bank ügyfelei, továbbá újságírók és kereskedők kapnak meg. Gyakori vendége és szakértője többek között a CNBC, a CNBC Arabia és a Bloomberg üzleti TV-programjainak. Az állandó rovatai és média-megjelenései mellett John rendszeres és ad-hoc kommentárokat ír a fő devizákkal, a központi bankok politikájával, makrogazdasági folyamatokkal és más fejleményekkel kapcsolatban. John Hardy szívesen ad szakértői véleményt a devizapiac és más fő eszközosztályok piacainak alakulásával kapcsolatban, makrogazdasági perspektívából megközelítve.