2024.április.24. szerda.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

Főleg az építőiparban szedik áldozataikat az emberkereskedők

3 perc olvasás

nehagyd.jpgIrreális hirdetésekkel kecsegtetik az álláskeresőket.  „Könnyű fizikai munka azonnali kezdéssel Nyugat-Európában! Rendkívül magas fizetés, szállás, ellátás és kiutazás biztosított, nyelvtudás és szaktudás nem szükséges. Jelentkezni a jolfizeto.kulfoldi.munka@freemail.hu e-mail címen lehet.”

 

Te jelentkeznél erre az álláshirdetésre?

A magyarok 40%-a ugyanis fenntartás nélkül vállalna olyan munkát, amelynek feltételeiről és a hirdető kilétéről szinte semmilyen információval nem rendelkezik – derül ki a Nemzetközi Migrációs Szervezet reprezentatív kutatásának eredményeiből. „Rengeteg olyan álláshirdetés kering a világhálón, amiben a munka jellegét, időbeosztását és a hirdető céget sem nevezik meg. Nem derül ki a munkavégzés helyszíne, a fizetés pontos összege sem, kecsegtető viszont, hogy „magas”, és minden más kiadásról is gondoskodik az ismeretlen hirdető” – figyelmeztet Lehel Balázs, a szervezet budapesti irodájának vezetője. „Sajnos tapasztalataink szerint ezek a jól hangzó, de konkrétumokat nem tartalmazó hirdetések általában emberkereskedők csapdáit rejtik, amiknek a statisztikák szerint több tízezer gyanútlan álláskereső válik áldozatává.”

 

Főleg a mezőgazdaságban, vendéglátásban, húsfeldolgozó iparban és építőiparban dolgozó 30-40 év közötti férfiak a veszélyeztetettek. A jelentkezők általában az utazás pillanatában sincsenek tisztában az úticéllal, a zömében Ausztriába, Németországba, Egyesült Királyságba érkezés után pedig elveszik az irataikat – amiket sosem kapnak vissza –, majd az ellátás költségeire hivatkozva a fizetést is megtagadják tőlük. „A nagymértékű munkacélú kizsákmányolás visszaszorítása céljából indítottuk el az ORFK-val közösen Ne hagyd! edukációs és prevenciós kampányunkat, melynek keretében a veszélyeztetett célcsoport és környezetük figyelmét igyekszünk felhívni a veszélyekre” – mondja Lehel Balázs. Többek között arra, hogy mindig alaposan járjunk utána, milyen álláshirdetésre jelentkezünk: ha a fent említett információk hiányoznak a hirdetésből, semmiképpen se éljünk a lehetőséggel. Ha szerepel cégnév az adatok között, ellenőrizzük le a hitelességét. Van-e honlapjuk, elérhetőségük, referenciáik? Utazás előtt a hozzátartozóinknak hagyjuk meg a szállásunk és munkahelyünk pontos címét, és adott időközönként jelentkezzünk be. Az iratainkról készítsünk fénymásolatot, az eredeti példányokat pedig semmiképpen se adjuk át a munkáltatónak, akkor sem, ha az állítólag elengedhetetlen a szerződéskötéshez.

 

„A legfontosabb pedig, hogy merjünk segítséget kérni!

Ne szégyelljük, hogy átverés áldozatai lettünk, hiszen az emberkereskedők kifinomult csapdáiba bárki belesétálhat. Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat munkatársai napi 24 órában várják a bajba jutottak és hozzátartóik hívását a +36-80-20-55-20 – as telefonszámon– mondja a szakértő.

 

További információ a Ne hagyd! kampányról a http://nehagyd.hu oldalon érhető el.

A kampány keretében készült, a munkacélú kizsákmányolás veszélyeire figyelmeztető, edukációs videó az alábbi linken tekinthető meg.

 

https://www.youtube.com/watch?v=GQz07nXBvco

http://nehagyd.hu

 

Lantai József

EZ IS ÉRDEKELHETI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1973-2023 WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. Powered by WebshopCompany Ltd.