Gerzson Pál „Magyar táj” című emlékkiállítása
3 perc olvasásA Koller Galéria a közelmúltban, 2008-ban elhunyt Gerzson Pál, Munkácsy-díjas festőművész, érdemes művész előtt tiszteleg a hagyatékából válogatott kiállítással.
A Koller Galéria a közelmúltban, 2008-ban elhunyt Gerzson Pál, Munkácsy-díjas festőművész, érdemes művész előtt tiszteleg a hagyatékából válogatott kiállítással.
Amikor egy életút lezárul, helyébe a teremtett életmű lép. Ez ugyan nem pótolhatja az eltávozottat, de felidézheti az emlékezetben, az emlékeztető művekben tükröződő, a kortársakra és tanítványokra egyaránt fényt vető alkotó személyiségét. Színek és formák, színharmóniák és valőrök, elvenné váló képzenei ritmusok, konkrétabb és elvontabb látványok nyoma közvetíti a Domanovszky Endre, Hincz Gyula, Kmetty János tanítványából mesterré lett művésztanár személyes kozmoszát, belső alkotóvilágát. Tájélményeit, alkalmi impresszióit mértani alakzatokba, gyakran kubisztikus képépítményekbe transzponálja, a valóságtól, a természet hű megjelenítésétől néha messze eltávolodni látszik, hogy más, absztrahált formáját mutassa fel ugyanannak: a természet talán igazabb arcának.
Gerzson Pál 1931-ben született. Érettségi után a Magyar Képzőművészeti Főiskolán diplomázott 1953-ban. Még ebben az évben a Fiatal Művészek Stúdiójának tagja lett.
Többször dolgozott a hódmezővásárhelyi művésztelepen, rendszeresen alkotott Szigligeten. 1954 óta rendszeresen kiállító művész. Első önálló kiállítását 1967-ben rendezte. A hatvanas évek elejétől többször jár tanulmányúton Európa különböző országaiban, Indiában és Japánban. A Magyar Iparművészeti Főiskola tanára volt 1960-tól 1974-ig, majd 1974 és 1996 között a Magyar Képzőművészeti Főiskolán tanított. Egyik alapítója és elnöke volt a Magyar Szépműves Társaságnak. 1992-töl a Magyar Művészeti Akadémia tagja, 1992 és 1999 között a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének elnöke. 2006-ban a magyar festészet napján életműdíjat kapott iskolateremtő munkásságáért.
Pályafutása alatt több művészeti ágban is kipróbálta magát: gobelin, faintarzia tervezésével, grafikával is foglalkozott. Az 50 években sokat foglalkozott a fény és a levegő ábrázolásának problémájával. 50-es évek végére már teljesen elszakadt a valóság természethű megjelenésétől, és mértani tőrvényekre épülő figurális kompozíciókat alkotott. A 60-as évektől Szigligeten is alkotott, és ez jelentős változást hozott festészetében. A példaképének tekintett Egry József mellett Gerzson Pál joggal tekinthető a Balaton festőjének.
Alkotásait őrzi a Magyar Nemzeti Galéria, a pécsi Modern Magyar Képtár, a székesfehérvári István Király Múzeum.
A mellékelt fotók 2007 őszén készültek Gerzson Pálról, mikor egy gyűjteményes kiállítását régi ismerőse Lux Elvira nyitott meg, valamint 2008 őszén egy csoportos tárlaton. (Öreg ház, Balaton)
Budapest Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testülete 2009 áprilisában jóváhagyta, hogy a Krúdy Gyula utca 12. szám alatti épület külső homlokzati falán Gerzson Pál festőművész tiszteletére emléktáblát helyeznek el.
A kiállítás megnyitójára 2010. március 18-án 18 órakor kerül sor és április 5-ig tekinthető meg. Budai Várnegyed, Táncsics Mihály utca 5.
Forrás: Koller Galéria
Lantai József