Hamis az asszony…
Hamis Modigliani is bekerült a Budapest Art Fair egyik kiállítójának kollekciójába. Az „alkotás" a XX. század legnagyobb hamisítójának keze alól került ki, aki történetesen magyar volt.
Hamis Modigliani is bekerült a Budapest Art Fair egyik kiállítójának kollekciójába. Az „alkotás" a XX. század legnagyobb hamisítójának keze alól került ki, aki történetesen magyar volt.
Botrányszagú felütéssel indult az idei Budapest Art Fair, a legismertebb és legnagyobb hazai képzőművészeti kiállítás és vásár. Az esemény felkért és szakavatott zsűrije az első napon egy hamis Modiglianit talált a kollekciók között. Az azonban koránt sem volt titok, hogy ez a kép egy „eredeti hamisítvány", a „hamisítók királyának", egyik műve.
A képet Makláry Kálmán, az Art Fair-en is kiállító Kálmán Makláry Fine Arts galéria tulajdonosa vásárolta, tudva tudván, mire ad ki pénzt. Történetesen egy olyan képre, mely a világ leghíresebb hamisítója, Elmyr de Hory keze alól került ki.
Elmyr de Hory vagy máskor báró Elmyr von Houry, esetleg Elmyr Herzog ugyanazt a személyt takarja. A titokzatos és kalandos életű hamisító zsenit, aki nem más, mint a magyar származású Hoffmann Elemér, aki a XX. század elején – hogy pontosan mikor, ki tudja – született Budapesten és a halálának körülményei sem tisztázottak, de az tudjuk hogy százszámra kerültek ki a keze alól Picasso, Matisse, Chagall, Modigliani és más festők stílusát idéző „alkotások". Picasso például így beszélt róla, meglátva „saját" képeit: „Átkozottul ügyes fickó, magam sem csináltam volna jobban, bármelyiket aláírom". Orson Wellest is lenyűgözte a Hory jelenség s filmet is forgatott róla.
„Alkotásai" ma is neves köz- és magángyűjtemények becses darabjai – sőt már őt is hamisítják -, de most egy eredeti hamisítványt a Budapest Art Fair szakavatott és laikus közönsége is megcsodálhat november 25-28 között, a Műcsarnokban.