Hermann Pedit a Társalgóban
A Gaudens Pedit Galéria jóvoltából három jelentős kortárs osztrák művész, Gunter Damisch, Hubert Scheibl és Hans Staudacher grafikai munkáit ismerhettük meg néhány nappal ezelőtt a Salétrom by LOFFICE tereiben. (lásd: http://euroastra.hu/node/65743) A művészek festői munkái az éppen zajló Art Marketen tekinthetőek meg, és 2012. november 9-én az Art.Salon: Társalgó Galéria, Hermann Pedit festőművész munkáit mutatta be.
A Gaudens Pedit Galéria jóvoltából három jelentős kortárs osztrák művész, Gunter Damisch, Hubert Scheibl és Hans Staudacher grafikai munkáit ismerhettük meg néhány nappal ezelőtt a Salétrom by LOFFICE tereiben. (lásd: http://euroastra.hu/node/65743) A művészek festői munkái az éppen zajló Art Marketen tekinthetőek meg, és 2012. november 9-én az Art.Salon: Társalgó Galéria, Hermann Pedit festőművész munkáit mutatta be.
A kiállításon Dr. Michael Zimmermann Ausztria magyarországi nagykövete köszöntötte a vendégeket és a megjelent művészt, majd Dr. Borsos Mihály az alábbiakkal nyitotta meg a mester tárlatát:
„Tisztelt Nagykövet Úr! Kedves Hermann Pedit Mester! Hölgyeim és Uraim!
Megtiszteltetés számomra, hogy Hermann Pedit festőművész kiállítását az Önök figyelmébe ajánlhatom. A Mester műveit tematikai egységbe rendezve választottam ki még a nyáron Lienzben. Lienz, egy tüneményes tiroli település, ahol a Pedit család él és alkot.
Anna Efverlund világhírű svéd művésztársamat kérdezték egyszer, hogy miért ábrázolja ennyire erős színekkel a skandináv természetet? A válasz lakonikus, rövid tömörséggel csak ennyi volt: mert olyannak élem meg!
Ez a válasz sok kérdésben Hermann Pedit esetében is igaz.
Hermann Pedit erős koloritja, az útkeresés korábbi pályaszakaszán is megfigyelhető volt.
A bécsi festőakadémiától napjainkig hosszú utat járt be piktúrája. Végig ragaszkodva azonban alapvetésekhez, miszerint a mű, – az a végeredmény – és annak megértése, historikus és topográfiai preferenciáktól függetlenül, ismertetőjelekre épülve válnak megérthetővé.
Az alkotó és műve, a mű és a szemlélő, dinamikus kölcsönhatásban párbeszédre késztetve viszonyul Hermann Pedit alkotásaihoz.
Mindent nem tudunk megmutatni a kiállításban a gazdag életútból, de figyelmükbe ajánlom a monográfiákat, illetve az interneten elérhető információkat.
Talán a kevesebb a több….
Ez a mostani mottónk.
A „Nacht der Seele", a „Lélek alkonya" ciklusból válogattam a „Srebrenicai lelet" és a „Menekült asszony tájportréja" köré rendezett blokkot.
Túl a festői készségen, az alkotó erőn, az egyetemes értékek igenlése tagadásban megfogalmazva, hátborzongató mementóként jelennek meg a kiállításban.
Hermann Pedit politikailag érzékeny és bátor. A saját élettörténeti gyökerekből táplálkozó élményanyag lázadó, és soha nem felejtő művésszé érlelte. A féktelen emberietlenség ellen emeli föl hangját.
Idézet következik Hermann Pedittől: „Az emberi lélek örök, és a leghatalmasabb erő." A képek belső feszültsége őserőt sejtet.
A Hell-Dunkel „Világos és Sötét" és az izzó színek, a monokróm és Cezanne-i pasztell, a William Turner tájélménye, Max Weiler piktúrájának párhuzamai, mágikus kapcsolatot rejthetnek Hermann Pedit esetében. Önálló ikonográfiai rendszert alkotott magának és nekünk nézőknek is.
A középső blokk tájképi lelke nem leképezése a látványnak, hanem újra alkotja a megélt és látott élményt, – lélekfeszengő harmóniájával. A helyenként visszatörölt foltok, a lazúros felületek váltakozása, különös asszociációkra sarkall. A távol-keleti (Kínai) kalligráfiák és a furcsa figurák tánca válik zenévé Hermann Pedit vásznain. Festői csúcspontok, főművek a mai kiállítás darabjai.
Megmagyarázhatatlan vonzalom él bennem e kutató, kísérletező, mégis letisztult, szerintem természetelvű festőművész munkái iránt.
Záró gondolatként megidézném Kokas Ignác Kossuth-díjas festőművész négy sorosát:
„Festek, mert boldog vagyok.
Festek, mert boldogtalan vagyok.
Festek, mert boldogok az emberek.
Festek, mert boldogtalanok az emberek."
Közös a két Mesterben, a meditatív festészet ajándéka, az elmélyült gondolatok ereje.
Hermann Pedit művei aktuálisak és szerethetőek!
Kiválasztottak vagyunk, hogy együtt ünnepelhetjük a Hermann Pedit festőművész kiállítását az Art Salon / Társalgó Galériában.
Budapest, 2012. november 9. "
Dr. Borsos Mihály
Hermann Pedit festőművész kiállítása
Társalgó Galéria
1024 Budapest, Keleti Károly u. 22
A kiállítás 2012. november 30-áig látogatható.
http://www.tarsalgo-galeria.hu
http://www.facebook.com/artsalonbp?fref=ts
Lantai József