Ígéretes lehetőségek Kína megnyíló tőkepiacán
3 perc olvasásKína több programja is tőkepiacának megnyitását célozza. A Bond Connect program a külföldi alapkezelők számára könnyíti meg a belépést az ország kötvénypiacára, a Stock Connect program pedig integrálja Hong Kong, Sanghaj és Shenzen piacait, és megteremti a lehetőségét annak, hogy újabb magas kapitalizációjú cégek részvényei kerüljenek be a nemzetközi alapok portfólióiba. Emellett Kína bekerült a Nemzetközi Valutaalap SDR kosarába is, ilyen módon a renminbi a nemzetközi tartalék devizák klubjába is bekerült. Kína megnyitotta alapkezelési üzletágát is, amelynek eredményeképpen a külföldi alapkezelők akár 100 százalékban is tulajdonosai lehetnek helyi alapkezelő társaságoknak – ennek hatására az olyan alapkezelők, mint például a Man Group, a Bridgewater Associates és a Fidelity International már el is indították saját kínai alapjaikat. Továbbá a kínai döntéshozók abba az irányba mozdultak el, hogy a külföldi biztosítók számára lehetővé tegyék egészség-, nyugdíj- és természeti katasztrófákra kötött biztosítások kínai forgalmazását.
Valószínű, hogy a Kínai Népi Bank még ebben az évben olyan szabályozást terjeszt majd elő, amely alapján a nemzetközi pénzügyi intézmények felügyeleti jogot tudnak gyakorolni a helyi, közös vállalatként működtetett leánycégeik felett, továbbá várható, hogy megemelik a kínai bankokban maximum 25 százalékos tulajdonrészt lehetővé tevő korlátot is. Mindezek mögött az az indoklás áll, hogy amennyiben Kína nem nyitja meg gazdaságát, úgy elveszíti versenyképességét.
Kína jelenlegi, 56 százalékos városiasodási rátája megegyezik azzal a szinttel, ahol az USA állt 1930-ban – várható, hogy Kína még jó néhány évtizedig a nemzetközi átlag feletti növekedési ütemet produkál. A kínai tőkepiacok megnyitásával a nemzetközi befektetők részt vehetnek abban a folyamatban, amelyet Kína és India átalakulása fog jellemezni – ez a két ország ismét elfoglalhatja az őt megillető helyet a nemzetközi gazdaságban. Vásárlóerő-paritással súlyozva Kína már most is a legnagyobb méretű gazdaság – az a befektető, aki az elkövetkező években alulsúlyozza Kínát és Indiát, nagy valószínűséggel gyengébben fog teljesíteni, mint a nemzetközi részvényindexek.
A fejlett piacokról érkező befektetőknek érdemes megfontolniuk a technológiai szektor súlyának növelését, mivel ez a szegmens változatlanul a legkevésbé szabályozott és a leginkább piacorientált. A legtöbb befektető számára megfelelő taktika lehet tőzsdén kereskedett alapokon keresztül a vezető indexeket vásárolni, azonban az állami tulajdonú vállalatok felülsúlyozása ronthatja majd a teljesítményt a magas technológiai színvonalú és fogyasztó-orientált gazdasági modellre történő áttérés során.
Peter Garnry, Saxo Bank