Itt a XVII. Könyvfesztivál!
1992 tavaszán a budapesti Goethe Intézetben kezdődött, ott írta alá a magyar könyvszakma és a frankfurti könyvvásár igazgatója az együttműködési megállapodást, melynek nyomán 1994 áprilisában elindult a budapesti könyves fórum, Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál néven.
1992 tavaszán a budapesti Goethe Intézetben kezdődött, ott írta alá a magyar könyvszakma és a frankfurti könyvvásár igazgatója az együttműködési megállapodást, melynek nyomán 1994 áprilisában elindult a budapesti könyves fórum, Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál néven.
Az évről évre növekvő népszerűségű eseményen tavaly már új látogatói csúcsot jegyezhetett; 61 ezren tettek látogatást a Millenárison.
A 2010. április 22-25. között zajló Könyvfesztiválra 24 országból érkeznek íróvendégek és kiállítók, a díszvendég Izrael, mellette először állít ki arab ország, Szaud-Arábia, ill. először szerepel brazil, vietnámi, osztrák kiadó Budapesten. Visszatérő, régi kiállítóként jelennek meg lengyel, spanyol, orosz, görög, román, japán és kínai partnerek. A világgazdasági válság számlájára írható, hogy első alkalommal hiányzanak a német könyves standok az eseményről, de idén is folytatódik a sikeres kétoldalú kezdeményezés, a német-magyar irodalmi fesztivál, a Leibach Alapítvánnyal és a Goethe Intézettel együttműködésben. Arnold Stadler, Tillmann Rammstedt, Moritz Rinke együtt tart felolvasást és beszélgetést Esterházy Péterrel, Kiss Noémivel és Dragomán Györggyel.
Jubilál a könyvünnepen az Európai Elsőkönyvesek Fesztiválja, mely Uniós összefogással, a Budapesti Francia Intézet javaslatára indult egy évtizede. A kulturális rendezvényre 17 országból érkeznek a legsikeresebb elsőkötetes prózaírók, közöttük lesz a sikeres magyar szerző, Horváth Viktor is.
A Könyvfesztivált másfél hónappal követi általában a kizárólag könyves rendezvény, az Ünnepi Könyvhét, a Könyvfesztivál szervezői hangsúlyozni kívánják, hogy rendezvényük szélesebb kulturális programot céloz meg 300 eseményével, idejére esik, április 23-án, a Könyv és a Szerzői Jog Világnapja is, Cervantes halálának évfordulójához kötődően. Szakmai fórumon értékelik a könyvkiadás és könyvkereskedelem helyzetét, a válság következményeit, s először kerül sor arra a konferenciára, melyen a hamisítások ellen, a szellemi tulajdon védelmében lehetséges közös fellépés lehetőségeit elemzik. Különös aktualitást ad ennek a felsőoktatásban elharapózott tömeges másolási jelenség, ami a hazai tudományos művek kiadását már-már alapjaiban fenyegeti.
2010 tavaszára érhet be az e-book elnevezésű, digitális könyvolvasók bemutatkozása is, terjesztésének üzleti lehetőségeiről is szó esik szakmai összejöveteleken. Az elektronikus könyvolvasók első darabjait a forgalmazó cég standján kézbe is vehetik a látogatók, a vállalkozás webes áruházzal együtt kívánja üzemeltetni a készüléket, amely csak saját szerverükre tud majd kapcsolódni a letöltés, vásárlás céljából, hasonlóan az amerikai Amazon rendszeréhez. Hazai ára még nincs, Németországban 300 euróért forgalmazzák…
A Könyvtáros Klub programjai 2 ezernél is több szakembert szólítanak meg, benne a magyar könyvkultúra legnagyobb támogatási rendszerével, a Márai programmal.
A Könyvfesztiválon kerül sor a szakmai elismerésekre, az Év Kiadója, az Év Gyermekkönyve, az Év Vidéki és az Év Fővárosi Könyvesboltja díjazására, ill. a Szép Magyar Könyv Verseny közönségdíjának átadására.
A Millenáris főbejáratánál, a Fogadó épületben és a szabadtéri színpadon várja idén is a gyermekeket, fiatalokat a korosztályt megszólító kiadók csoportja. Irodalmi vetélkedők, gyermek-programok, író-olvasó találkozók lesznek, ahol még egy mű megszületését is nyomon követhetik az ifjú olvasók… http://www.konyvfesztival.hu/
Zenei érdekességeket ígér Gryllus Vilmos, valamint a Katáng zenekar fellépése.
Önálló standdal jelentkezik a Magyar Gyerekkönyvkiadók Egyesülése: http://www.mgyke.hu/
A Fogadó ad otthont ad otthont több hagyományos tárlatnak és a Magyar Művészkönyvalkotók Társaságának, ill. a legjobb magyar könyvillusztrátoroknak is.
A meghonosodott katalán szokás szerint zajlik idén is a megnyitó; virág és könyv ajándékozásával, 2010. április 22-én 15.00 órakor ezzel a gesztussal nyitja meg a XVII. Könyvfesztivált dr.Paczolay Péter, a Magyar Alkotmánybíróság elnöke, Aliza Bin-Noun nagykövet-asszony (Izrael) társaságában. Ezévben Izrael kortárs irodalma és könyvkiadása lesz vendég Budapesten, élén a világhírű íróval, Amos Oz-al, aki a vulkáni hamu-válság ellenére szerencsésen megérkezett Budapestre. A szerző „Élet és halál" c. műve a könyvünnep alkalmával lát napvilágot magyarul, az Európa Kiadó gondozásában.
Izrael könyvbemutatóval, irodalmi esttel, pódium-beszélgetéssel, koncertekkel, foto-kiállításokkal ad képet hat évtizedes államtörténetéről. Az izraeli nemzeti standon, saját könyvtermésük mellett a magyar kiadású izraeli szerzők művei sorakoznak majd.
A fesztiválra jelent meg Ruth Ellen Gruber műve is: http://jewish-heritage-travel.blogspot.com/p/ruths-cv.html
A Könyvfesztivál eseményeiről a
http://www.bookfestival.hu/ , a Népszabadság, a Heti Válasz, az Élet és irodalom, valamint a magyar Lettre International oldalain lehet tájékozódni. A Könyvfesztiválról szóló híradásokra kitelepül a Magyar Rádió, a helyi internetes kávézóban pedig netes tájékozódásra nyílik lehetőség.
A könyves ünnep csütörtökön, pénteken és szombaton 19.00 óráig, szombaton 20.00 óráig tart nyitva.
A 600 Ft-os belépő ára levásárolható bármely magyar standnál.
Harmat Lajos