2024.november.21. csütörtök.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

Kell-e tartaniuk a befektetőknek a katalán választásoktól?

3 perc olvasás

estelada-flag-std.jpgNem fordul elő túl gyakran, hogy egy kis régió sorsa különösebben érdekelje a világ kötvénybefektetőit. De mivel olyan időszakot élünk, amikor a volatilitás rendkívül alacsony, a befektetők nagy figyelmet fordítanak mindenre, ami megmozgathatja a piacokat. A katalán eseménysorozat éppen ilyen.

 

Ez a régió az elmúlt években jó néhányszor ráijesztett a befektetőkre. Katalóniát nem csupán a spanyol ingatlanpiacon 2008 és 2013 között kialakult buborék érintette kellemetlenül, de a régió saját maga is forrása volt kisebb kríziseknek azzal, hogy újra meg újra felmerült az elszakadása Spanyolországtól.

 

Az októberi választások nem okoztak túl nagy riadalmat befektetők körében – de nem árt tisztában lenni azzal, hogy az októberi választások törvénytelenek voltak, míg a december 21-i referendum már legitim lesz. Habár a közvélemény-kutatási adatok azt mutatják, hogy a Katalónia függetlensége mellett kiálló pártok (a PdeCat, az ERC és a CUP) nem fogják az abszolút parlamenti többséghez szükséges 68 mandátumot megszerezni, de jobban szervezettek, mint a spanyol egység melletti pártok.

 

Ezzel gyakorlatilag olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy a választásokon nem születik végső megoldás. Ha a függetlenségpártiak többségbe kerülnek, folytatják küzdelmüket a katalán függetlenségért, amennyiben viszont az egységpártiak nyernek, úgy valószínű, hogy nem fogják tudni kormányozni a régiót – a szeparatisták számára pedig minden olyan fejlemény, amely az egységpártiak inkompetenciájára utal, komoly muníciót jelent.

 

Azt gondolhatnánk, hogy a függetlenség kérdésének elhúzódásával a nagy vesztesek a katalán kitettséggel rendelkező vállalatok eszközei lesznek. De ha megvizsgáljuk a katalán Sabadell és CaixaBank pénzintézetek alárendelt kötvényeit (amelyek általában a legérzékenyebben reagálnak a piaci mozgásokra), azt láthatjuk, hogy ezeknek a kötvényeknek a hozamai csak 60, illetve 30 bázisponttal emelkedtek az októberi referendumot követően, majd meredek esésnek indultak, és új mélypontokat értek el, miután a spanyol kormány határozottan fellépett az egység mellett.

 

Annak oka, hogy a spanyol vállalati kötvények miért csak felszínes reakciókat mutattak, nagyon egyszerű: a legtöbb kibocsátó bevételének nagy része Spanyolországon kívülről jön. A madridi tőzsde adatai szerint az Ibex-tagok bevételeinek mindössze 36 százaléka származott Spanyolországból 2016-ban.

 

Összességében tehát nem számítunk arra, hogy a katalán fejlemények jelentős hatással lesznek a spanyol eszközökre. A függetlenségpárti mozgalmak előretörése máshol sokkal nagyobb gondokat okozhat – például Olaszországban, ahol 2018 májusában lesznek általános választások.

 Althea Spinozzi, Saxo Bank

EZ IS ÉRDEKELHETI

szexualpszichologus 18 perc olvasás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1973-2023 WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. Powered by WebshopCompany Ltd.