KONCERT / LEKTRÓNIA 16
5 perc olvasás2014. április 25-én a Damjanich utcai MAMŰ Galériában Oliver Mayne és Sőrés Zsolt zenéjével Koroknai Zsolt látványvilágával és Ladjánszki Márta táncművésszel kerül bemutatásra a KONCERT / LEKTRÓNIA 16 produkció.
2014. április 25-én a Damjanich utcai MAMŰ Galériában Oliver Mayne és Sőrés Zsolt zenéjével Koroknai Zsolt látványvilágával és Ladjánszki Márta táncművésszel kerül bemutatásra a KONCERT / LEKTRÓNIA 16 produkció.
A Lektrónia mint cím, egy performanszsorozat, melyben élőzenei, mozdulati és egyidejű képzőművészeti alkotás jön létre kísérleti és előre felépített vizuális és zenei installált térrel.
A projekt 2005 novemberében kezdődött.
Résztvevői:
– Koroknai Zsolt képzőművész, videóinstallációk, performanszok, ad hoc programok,
projektek készítője.
– Sőrés Zsolt experimentális zenész, zeneszerző, író és konceptuális művész.
– Ladjánszki Márta táncművész, koreográfus.
„A Lektrónia performanszsorozat során új vizuális és kommunikatív megközelítésben próbálunk egyesíteni egy sajátos, „un-plug-d lektronikus" zenei hangzást és a „digitalizált-oxel-izolációt" az előadóteremben, olyan jellegű „letapogatást", ahol az analóg és digitális nyelvezet spektrumát, formavilágát tárjuk fel a képzőművészet és a társművészetek (zene, mozgás) segítségével." (Koroknai Zsolt: Lektrónia. Képírás Internetes Folyóirat, http://kepiras.com/2014/04/koroknai-zsolt-lektronia/#more-3196)
OLI MAYNE vibrafonon és analóg szintetizátoron játszik, nagy hangsúlyt helyezve az előadás fizikai oldalára. Jelenleg Budapesten él. Első improvizációs zenei élményeit Angliában, Nottinghamben szerezte, amikor egy brazíliai zongoristával adott elő, majd ennek az élménynek a hatására fejest ugrott a zenei kísérletezésbe. Nem sokkal később Londonba került, és részt vett Eddie Prevostnak, a legendás AMM csoport egyik tagjának heti rendszerességgel tartott improvizációs műhelyében. Számos londoni improvizációs fesztiválon és eseményen vett részt, többek között az Evan Parker, Eddie Prevost és Martin Davidson által szervezett Freedom of the City fesztiválon, vagy a The Bohman Brothers és a Society for Promotion of New Music által szervezett esteken, például olyan helyszíneken mint a Café Oto, egy ismert londoni zenei klub, vagy az Interlace fesztivál a Goldsmith Collage-ben. Emellett Nottinghamban, Brightonban és Birminghamban is előadott. Játszik továbbá basszusgitáron és ütőhangszereken, Angliában tagja az Astrakan nevű kísérleti rock bandának, a Litmus nevű űr-rock (space rock) formációnak, illetve a Drake elnevezésű, klasszikus stílusú ütős együttesnek. Magyarországon főleg a Noise Flowers és a Less is More együttesekkel dolgozik. Legutóbb részt vett a vajdasági free dzsessz komponista, Mezei Szilárd új projektjében.
SŐRÉS ZSOLT (AHAD) Budapesten él, húsz éve játszik improvizatív-, zörej- és kortárs experimentális zenét; hangszerei a hagyományos és az öthúros mélyhegedű, valamint a különböző, egyedi készítésű hangszerek, áramkör-átalakított játékok, „lo-fi" analóg szintetizátorok és hangforrások, hangzó eszközök.
Aktív projektjei: Ahad's Masters Garden szóló- és kollektív projekt japán és dán vendégművészekkel, trió Franz Hautzingerrel és Isabelle Duthoit-val, kvartett Duthoit-val, Hautzingerrel és Erhard Hirttel, trió Julius Fujakkal és Hautzingerrel, duó Jean-Hervé Péron Art-Erroristtal (az 1971 óta működő legendás krautrock zenekar, a Faust alapítójával), Noise Flowers (Oli Mayne-nel és Wahorn Andrással), Theme (Richard Johnsonnal, Stuart Carterrel), I Belong to the Band (Adam Bohmannal, Oli Mayne-nel és Jean-Michel Van Schouwburggal), Ahad & ChrS (duóChristian Skjødttel), trió Christian Skjødttel és J. Milo Taylorral, Inconsolable Ghost (projekt Gideon Kiersszel, Hilary Jefferyvel és másokkal a Kilimanjaro Darkjazz Ensemble-ből), trió Richard Barrettel és Milana Zarić-csal, duó Christian Kobival, Lektrónia című multimédia projekt Koroknai Zsolt képzőművésszel és Ladjánszki Márta koreográfussal, Don't Eat Group (a filmes, videó / képzőművész Juhász Andrással) stb. Sőrés emellett több mint tizennyolc éve dolgozik együtt különböző színházakkal és kortárs táncművészekkel, tánccsoportokkal is.
2008-2010 között a Relatív (Át)Hallások Nemzetközi Független Kortárs Zenei Találkozó művészeti vezetője az Artus Stúdióban, Budapesten; azelőtt az 1990-es évek közepétől működő Szünetjel Fesztivál egyik szervezője volt. 2012-ben a kelet-európai országokban megrendezett Sound Exchange fesztivál-, szimpózium- és programsorozat magyar kurátora volt. Az elmúlt évtizedekben több jelentős fesztiválon és projektben vett részt Európa-szerte és az Amerikai Egyesült Államokban.
Az alábbi kötetek magyar kiadásának szerkesztője: Jozef Cseres: Zenei szimulákrumok; Michael Nyman: Kísérleti zene. Cage és utókora; Edwin Prévost: Nincsen ártatlan hang – AMM és az önfelfedezés gyakorlata – Metazenei Narratívák. 2008-ban Sőrés Az autonómia új esélyei címmel Peter Lamborn Wilson / Hakim Bey és más ontológiai anarchisták írásaiból szerkesztett kötetet, 2011-ben pedig az alternatív valóságok / lehetséges világok koncepcióit és ennek kulturtörténeti aspektusait tárgyaló Meghekkel valóságok antológia szerkesztője és társszerzője. 2010-ig a Láthatatlan Filmek Klubja vetítéssorozat szervezője a Ludwig Múzeumban, 2013-ig az Autonómia Filmklub vezetője a Fuga Kortárs Építészeti Központban. 2009-től a kultikus horror-underground-szürrealista filmrendező, Andrej Iszkanov (Habarovszk, Orosz Távol-Kelet) egyik munkatársa.
www.inaplo.hu/ahad
LADJÁNSZKY MÁRTA a magyar kortárs táncélet kiemelkedő alakja alkotóként, előadóként. Klasszikus balett, szertorna, jazz és modern tánc tanulmányait Magyarországon és Bécsben folytatta, majd 1996 végén alapítója volt a KOMPmÁNIA Kortárs Táncszínháznak, ahol táncosként és társkoreográfusként dolgozott. Ezzel párhuzamosan több síkon futó alkotó- és táncművészi tevékenységét kezdte meg. Meghívást kapott más magyar táncelőadásokra,majd önálló táncdarabok készítésével kezdett foglalkozni. A független táncművészeket támogató L1 Egyesület hivatalos megalakulása óta (2002) Ladjánszki Márta művészeti vezetőként tevékenykedik, és 2011-től kiemelten az ő elgondolásait, művészeti irányvonalát is igyekszik segíteni az egyesület.
2014. április 25. 19:00 – 21:00
KONCERT / LEKTRÓNIA 16
MAMŰ Galéria
1071 Budapest, Damjanich u. 39.
Lantai József