MAGYAR KIRÁLYI CÍMER LEOBENBEN
5 perc olvasásA szomszédos Ausztria az egyik legnépszerűbb turisztikai célország kontinensünkön és mondhatni az egész világban. Ezúttal a különösen kedvelt Stájerország tartományba, annak is a nyugati részébe kalauzoljuk el olvasóinkat, tiszta szívvel kínálva a régió számtalan látnivalóit, s az itt élők őszinte vendégszeretetét.
A szomszédos Ausztria az egyik legnépszerűbb turisztikai célország kontinensünkön és mondhatni az egész világban. Ezúttal a különösen kedvelt Stájerország tartományba, annak is a nyugati részébe kalauzoljuk el olvasóinkat, tiszta szívvel kínálva a régió számtalan látnivalóit, s az itt élők őszinte vendégszeretetét.
Felső-Stájerországban a Vas útja mentén fekvő helységeket az ércbányászat és az ásvány feldolgozásának nagy múltra visszatekintő hagyománya jellemzi. Az érdeklődők számára világossá válik, hogy nemcsak a varázslatos Érchegység az egyetlen látnivaló a környéken. A régió – ismét hangsúlyozzuk – persze nem csak történelmével és népszokásaival lelkesít a kirándulásokra, hanem mindenekelőtt változatos szabadidős programjaival.
Nos, ahogy az ajánlatunk vidékére megérkezünk, elkerülhetetlen a tartomány fővárosától, Graztól bő félszáz kilométerre található Leoben városka, ahol érdemes eltölteni legalább egy napot. A tehetősebbeknek ajánlhatjuk az új Falkensteiner Hotel 160 ágyas, immáron harmadik éve nyújtotta színvonalas szolgáltatásait, összekötve a kínaiakkal közösen megalkotott Asia Spa Wellness komplexumával. A 25 ezres lélekszámú várost, amely a tartomány amúgy második legnépesebb települése, a Mura folyó szeli át tíz híddal. A főtéren, a hajdani városháza patinás épületegyüttesének oldalfalán nagy büszkeséggel fedezhetjük fel Ferenc József császár idejéből a magyar királyi címert. Szomszédságában a világon egyedülálló ötletnek számít, hogy a kívülről működő egyháznak tűnő templom főhajójában hangulatos étterem, s a hozzá tartozó kolostorban kereskedelmi egységek és különböző szolgáltatások hívják fel magukra a figyelmet. A kulturális lehetőségek és rendezvények hagyománytisztelő programja a nagyhírű Leobeni Kulturális Nyár sorozata. S amiről még híresebb a város (különösen a férfiak számára), az a 150 éves Gösser sörgyár, hiszen 2010. június 26-án jubilál – a többek között – az osztrák síválogatott főszponzora. Egyébiránt a több mint félszáz fajta terméküket 32 országban ismerhetik a különleges jelzővel illethető ízvilágával. Ki ne ismerné a reklámjukat széles e hazánkban: „gut-besser-Gösser". A jelenleg 140 főt alkalmazó gyár múzeumában megismerhetjük a sörkészítés technológiáját a kezdetektől napjainkig.
Érdekességként említjük meg, hogy Leoben közelében található Európa legnagyobb ivóvízforrása, a Klafferquelle, amely naponta képes mintegy 217 ezer köbméter ivóvizet biztosítani Bécsnek.
Ezután érdemes utunkat az Érchegység irányába venni, de ha egy igazi osztrák kulináris élvezetre vágyunk, akkor meg kell állnunk St.Michaelben, az Eberhard fogadóban. Itt megtapasztalhatjuk, miként működik a minőségi szolgáltatás úgy a gasztronómiában, mint a szállás tekintetében. S ugyanilyen szuperlativuszokban szólhatunk a bányavidék fővárosában Eisenerzben a Tegelhofer vendégházról is, ahol már csaknem előjegyzéssel fogadják a vendégeket, oly népszerű a vállalkozás.
S máris megérkeztünk a Hauly néven ismert kalandutazáshoz. A világ legnagyobb taxija – egy átépített, 132 tonnás, 860 lóerős sárga Caterpillar dömper (billencs teherautó) – emeletes busznyi utas, 64 személy felfedező körútját biztosítja. A túra útvonala az északi oldalon indul szerpentines emelkedéssel, a külszíni fejtésen keresztül, ahol az élő bányaműveléssel is találkozhatunk. A kitermelés történetében olvashatjuk, hogy állítólag már a kelták és a rómaiak is bányászták itt az értékes vasércet. Mindenesetre az biztos, hogy több mint ezer éve folyik az aktív bányászat. Az Érchegység (Erzberg) mintegy 1500 méter magas, az egyes szintek magassága 24 méter zömében, s a hetven kilométeres üzemi út 42 szintből tevődik össze. Természetesen a látványosságra az osztrákok számos kreatív programmal hívják fel az érdeklődők figyelmét, ezek sorában hagyományt teremtettek a következő nemzetközi rendezvényekkel: rodeózás, mountainbike-ozás, futás illetve nordic walkingolás, különböző rallik két- és négykeréken.
Stájerország e nevezetessége köré telepedtek a középkor óta a vasfeldolgozó üzemek, s ma is ezek határozzák meg döntően a régió gazdasági életét. Merthogy a „vas stájer útja" az Alpok meredek tájain fut a közismert Hochschwab árnyékában.
Visszatérve a Hauly-zásra még annyit, hogy azt naponta kétszer indítják a szervezők, így mondjuk már a délelőtti program után egy ebédre javasolhatjuk a közeli Ramsau alpesi vendégházát, csodálatos panorámás környezetben, korrekt árakkal és választékkal. De szívesen hívjuk fel az odautazók figyelmét a régió rézbányájára, annak romantikusan szűk vájataiban történő kisvasutas kalandozásra. Végül, de nem utolsósorban Vordernberg településen a történelmi bányák és kohók érdekes Radwerk múzeumára. Ugyancsak kuriózumként említendő az Eberhard tratormúzem is – ezek mindegyike önmagában is, ahogy mondani szokás: megér egy misét.
-Szalay Attila-