Nemzetközi Gábor Dénes-díj 2009.
10 perc olvasásA NOVOFER Alapítvány Kuratóriuma októberben tájékoztatón tette közzé; 2009-ben is meghirdeti a Nemzetközi Gábor Dénes Díjat. Az Alapítvány 2009-ben ünnepli megalapításának 20. évfordulóját. 1989 tavaszán a NOVOFER Innovációs Közös Vállalat, Jamrik Péter igazgató javaslatára megalapította a NOVOFER Alapítvány a műszaki-szellemi alkotásért elnevezésű civil szervezetet. A meghirdetett cél; az innovációs folyamatban kiemelkedő teljesítményt nyújtó alkotó szakemberek fokozott erkölcsi elismerése Gábor Dénes-díjjal, a fiatalok műszaki tanulmányának támogatása, Gábor Dénes emlékének ápolása.
A NOVOFER Alapítvány Kuratóriuma októberben tájékoztatón tette közzé; 2009-ben is meghirdeti a Nemzetközi Gábor Dénes Díjat. Az Alapítvány 2009-ben ünnepli megalapításának 20. évfordulóját. 1989 tavaszán a NOVOFER Innovációs Közös Vállalat, Jamrik Péter igazgató javaslatára megalapította a NOVOFER Alapítvány a műszaki-szellemi alkotásért elnevezésű civil szervezetet. A meghirdetett cél; az innovációs folyamatban kiemelkedő teljesítményt nyújtó alkotó szakemberek fokozott erkölcsi elismerése Gábor Dénes-díjjal, a fiatalok műszaki tanulmányának támogatása, Gábor Dénes emlékének ápolása.
A díjátadásról szóló tájékoztatón megjelent Kroó Norbert akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke, a nemzetközi Gábor Dénes-díj Bíráló Bizottságának elnöke, dr.Lippényi Tivadar, az NKTH elnökhelyettese, a nemzetközi Gábor Dénes-díj Bíráló Bizottság ragja,Jamrik Péter, NOVOFERR vezérigazgató, alapító, és Garay Tóth János, a NOVOFER Alapítvány kuratóriumi elnöke.
Kroó Norbert akadémikus, díjakról szólva, párhuzamot vont a Nobel Díjak és a Gábor Dénes díj eddigi története között. Annak idején, az 1900-as évek elején, a Nobel Alfréd által alapított díj első kiosztó ünnepségére a király nem ment el, de a kitüntető elismerés olyan presztizst vívott ki magának, hogy a következő évtől kezdve, s azután folyamatosan, maga a király is megjelent átadására. A Nobel Díj összege nem csekély, de ma már vannak nagyobb javadalmazással járó díjak. A díj tekintélyét nem a hozzá járó összegtől, hanem a kitüntetettektől, azok eredményeitől nyeri, az összefüggés tehát fordított…
Az akadémikus szerint a Gábor Dénes díj jó úton halad ilyesfajta elismertségében, bár a vele járó összeg más kategóriát jelent, mint a hasonlítottak. Kezdetben (1993-ban) elismerő ezüst plakettet, most pedig ezen felül még 10 ezer eurót vehetnek át a kitüntetettek. Jelenleg a díjat 3 évente adják át az arra érdemeseknek, de ezt az időszakaszt szeretnék 2 évre rövidíteni, mert olyan szép számban és gyorsan gyűlnek a kiváló eredmények, széles a merítés lehetősége.
A Bíráló Bizottság már döntött, az idén jutalmazottak személye (akik fele külföldi) december 17-én válik nyilvánossá a Parlament Felső Házában tartandó ünnepélyes díjkiosztón.
Jamrik Péter alapító, az Alapítvány 20 évére való visszaemlékezésében megemlékezett a gondolat ápolóiról és gyakorlatba ültetőiről, maga is hangsúlyozta a Gábor Dénes díj, s a díjazottak kitüntetett helyét az elismerések sorában.
A NOVOFER Alapítvány a Gábor Dénes Díjhoz fűződő tevékenységéről, a díjazottakról kiadványának második kötetét is megjelenteti papírkötésben, 1.100 darabban, ill. CD formátumban, 3 ezer példányban.
A díjhoz fűződő tevékenység, nevesen az NKTH és a társadalmi-egyéni támogatások jelentőségét is megörökítik ebben. A műszaki-természettudományi életpályák választását támogatandó (tekintettel az ezek iránti szerény érdeklődésre) , a kiadványt eljuttatják középfokú és felsőfokú oktatási intézményekhez.
Kroó György figyelmeztetett a fenyegető jelre; idén az ELTE-n fizika-tanári szakra SENKI nem jelentkezett!
Gyorsan kell változtatni a fizika-oktatásnak és magának a fizika tudományának hazai helyzetén, ez a szaktudomány ugyanis minden tudományos kultúrát érint, ellehetetlenülése az egész társadalom züllését vonja maga után!
Évekkel korábban Angliában hasonló tendenciák mutatkoztak, ott akkor gyorsan kétszeresre emelték a fizika-tanárok fizetését… Magyarországon ez nem járható, de olyan környezetet kell teremteni, ahol az érték-teremtésnek rangja van! Ugyanakkor elit-képzésre is szükség van, ismét létre kell hozni az elit-osztályt a társadalomban, ehhez a mai doktori képzés elég erős az egyetemeken. 73 hazai egyetem túl sok, 5-8 kutató egyetemre lenne szükség, amelyek kiemelkedő eredményeket tudnak elérni.
A középiskolában kapott útravaló fontosságát hangsúlyozva, az akadémikus idézte a hazánkból elszármazott neves tudósokat, akik nem egyetemi oktatóikra hivatkoztak, ha indíttatásukról volt szó, hanem Rácz tanár úrra…
Álljon itt emlékeztetőül a Díj hivatalos felhívása, melynek alapján döntöttek a jutalmazottak személyéről:
Pályázati felhívás
A NOVOFER Alapítvány a műszaki-szellemi alkotásért – a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Kutatási és Tehnológiai Hivatal nevében, Molnár Károly kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter, illetve Pálinkás József MTA elnök védnökségével pályázatot hirdet a Gábor Dénes munkássága szellemében inspirált területeken (optikai kutatasok, lézertechnika, és orvosi képalkotás) dolgozó, a pályázat beadásának évében nem több, mint 35. életévét betöltő, elsősorban PhD fokozattal már rendelkező, vagy PhD képzésben résztvevő tudományos kutatók részére.
A Nemzetközi Gábor Dénes-díj célja, hogy a fiatal szakembereket kiemelkedő és gyakorlatba átültethető tudományos eredmények elérésére serkentse, továbbá ösztönözze és előmozdítsa a különböző nemzetiségű kutatók közötti együttműködést.
A Díj tartalma: Gábor Dénes portré-hologramját magába foglaló, 130 mm átmérőjű ezüst medál, és 10.000 Euro összegű pénzdíj, melyet a Kuratórium egy magyar és egy külföldi állampolgárságú fiatal kutatónak ítél oda, a nemzetközi Díjbizottság javaslata alapján.
Az angol nyelven benyújtandó pályázatnak tartalmaznia kell:
-A www.novofer.hu/alapítvány c. honlapról letölthető adatlapot a következő adatokkaI:
a pályázó neve,
születési helye és ideje,
tudományos fokozata,
munkahelye,
beosztása,
címe,
telefon és fax száma,
e-mail címe;
az ajánló szakemberek neve, munkahelye, beosztása, postai és e-mail címe és telefonja, tudományos fokozata;
-A pályázó tudományos önéletrajzát
-Publikációk listáját, melyen szerepel az adott folyóirat impakt faktora, és az adott cikkekre érkezett független hivatkozások száma vagy szabadalmak listáját (hasznosítási paraméterekkel együtt)
-A pályázó tudományos eredményeinek tömör összefoglalását, legfeljebb 1-2 oldal terjedelemben
-A pályázó által legfontosabbnak ítélt 10 tudományos közleményének vagy szabadalmának másolatát
-Két ajánlólevelet a szakterületen dolgozó, tudományosan már elismert két kutatótól/professzortól.
A pályázatot elektronikus (kizárólag PDF – akár szkennelt) formában a NOVOFER Alapítvány részére (alapitvany@novofer.hu és baranyi@sztaki.hu ) kell megküldeni. Az elektronikus levél tárgy-rovatában fel kell tüntetni az "International Dennis Gabor Award" megjelölést.
A Pályázat beérkezéséről a Pályázó egy héten belül visszaigazolást kap.
Az elbírálásnál előnyt élveznek a több tudományterületet érintő (multi-diszciplináris) pályázatok.
A Pályázat beküldési határideje: 2009. április 30.
A Pályázatok elbírálási határideje: 2009. szeptember 20.
Díjátadás: 2009. decemberében
További információk: Dr. Baranyi Péter, e-mail: baranyi@sztaki.hu
Telefon: 279-61-11, Mobil: 20/455-47-96
NOVOFER Alapítvány
GÁBOR DÉNES-DÍJ 2009 felterjesztési felhívás
A NOVOFER Alapítvány Kuratóriuma kéri a gazdasági tevékenységet folytató társaságok, a kutatással, fejlesztéssel, oktatással foglalkozó intézmények, a kamarák, a műszaki és természettudományi egyesületek, a szakmai vagy érdekvédelmi szervezetek ill. szövetségek vezetőit továbbá a Gábor Dénes-díjjal korábban kitüntetett szakembereket, hogy az évente meghírdetett belföldi GÁBOR DÉNES DÍJ-ra jelöljék azokat az általuk szakmailag ismert, kreatív, innovativ, magyar állampolgársággal rendelkező, jelenleg is tevékeny (kutató, fejlesztő, feltalaló, műszaki-gazdasági vezető) szakembereket, akik valamely gazdasági társaságban vagy oktatási, kutatási intézményben:
-kiemelkedő tudományos, kutatási-fejlesztésl tevékenységet folytatnak,
-jelentős tudományos és/vagy műszaki-szellemi alkotást hoztak létre,
-tudományos, kutatási-fejlesztési, innovativ tevékenységükkel hozzájárultak a környezeti értékek rnegőrzéséhez,
személyes közreműködésükkel nagyon jelentős mértékben és közvetlenül járultak hozzá intézményük innovációs tevékenységéhez.
A díj odaítéléséről a Kuratórium dönt. A kuratórium döntése végleges, az ellen fellebbezésnek helye nincs.
A hiányos (adatlapot, indoklást, szakmai életrajzot, vagy ajánló leveleket nem tartalmazó) jelöléseket a Kuratórium formai okból figyelmen kívül hagyja. Nem lehet jelölő vagy ajánló a NOVOFER Alapítvány kuratóriumának vagy felügyelő bizottságának elnöke vagy tagja.
A díj személyre szóló, így alkotó közösségek csoportosan nem jelölhetők.
A díj nem egy életpálya elismerését, hanem az elmúlt 5 évben folyamatosan nyújtott, kiemelkedően eredményes teljesítmény elismerését célozza. A díj csak egyetlen alkalommal nyerhető el és a Kuratórium nem adományoz posztumusz díjat.
A jelölés (előterjesztés) megkívánt tartalma
l. Kitöltött és aláírt adatlap
A jelölő, a jelölt és az ajánlók adatai és a jelölés rövid indoklása, az előírt formanyomtatványon
ll. Jelölés
Legfeljebb 3, A4-es gépelt oldal terjedelemben a jelölés részletes indoklása, a jelölő aláírásával
III. Mellékletek
1. A jelölt szakmai képzettségének és munkásságának legfeljebb 2 oldal terjedelmű ismertetése
2. Az indoklásban hjvatkozott alkotások/ill. szakmai eredmények listája (maximum 3 A4-es oldal)
3. Két, a felterjesztőből, ill. a felterjesztő szentezettől független, szakmailag elismert szakemberek a jelölt kitüntését támogató ajánló levele.
Az adatlap, a felhívás és a jelöléssel (eIőterjesztéssel) kapcsolatos részletes tudnivalók a http://www.novofer.hu/ honlapról letölthetők.
A jelölést (előterjesztést) mind elektronikusan (alapitvanv@novofer.hu ), mind papíralapon (1112 Budapest, Hegyalja út 86.) be kell nyújtani.
Az elektronikus és a papíralapú jelölés beküldési/postára adási határideje 2009. október 9.
Eredményhirdetés és díjátadás: 2009. december 17., Parlament
A beérkezett jelölések átvételéről a jelölők, az elbírálás eredményéről a jelölők, a kitüntetést elnyerők esetén
a jelölők, az ajánlók és a díjazott jelöltek közvetlen értesítést is kapnak. A díjazottak személyét a díjátadást követően honlapunkon és a szaksajtóban is nyilvánosságra hozzuk.
További felvilágosítás kérhető:
Garay Tóth János kuratóriumi elnöktől (06-30-900-4850) vagy Kosztolányi Tamás titkártól
Fax: 319-89-16,
Tel: 319-89-13/21, 319-51-11,
e-mail: alapitvany@novofer.hu
Harmat Lajos
Foto: Hecks Ferenc