Pénz a tetőn
5 perc olvasásA családi költségvetésben kiemelt szerepet játszó villanyszámla késztette célirányos gondolkodásra Tóth Miklós Tamást. Az éjszaka a legnyugodtabb időszak a töprengésre, így amikor reggel felkelt, már „csak" le kellett rajzolnia a „cserépbe oltott napelemet".
A családi költségvetésben kiemelt szerepet játszó villanyszámla késztette célirányos gondolkodásra Tóth Miklós Tamást. Az éjszaka a legnyugodtabb időszak a töprengésre, így amikor reggel felkelt, már „csak" le kellett rajzolnia a „cserépbe oltott napelemet".
A negyvenes évei közepe felé járó feltalálót már régóta foglalkoztatja a megújuló energia kérdése, kedvét legfeljebb az önmegvalósító tiltakozók csökkentik időlegesen. „A madárnak több esze van, mint a zöldeknek" – mondja enyhe keserűséggel azzal kapcsolatban, hogy a szélkerekeket a madarak ellenségének tartják egyesek, pedig ütközéseket a normál villanyvezetékek is produkálnak. Legtöbbjük viszont nagy ívben elkerüli a számukra ijesztő szerkezeteket.
De térjünk vissza egy áttöprengett éjszaka és azóta ezerszer átgondolt, ma már 185 országban szabadalmi oltalom által védett eredményére! Az mindenki számára természetes, hogy funkciójuknál fogva a hagyományos tetőcserepek napi 24 órában védik az alattuk lévő házakat, de az már egy kicsit meghökkentő, ha egy tetőcserép nem csak úgy van, hanem napi 24 órában működik is.
A MÚOSZ Életmód Szakosztálya meghívására előadást tartó Tóth Miklós Tamás részletesen elmagyarázta a 24 órás működés mibenlétét. Ez az egész napos készenlét úgy lehetséges, hogy minden egyes tetőcserép egy kis akkumlátort is rejt magában, amely nappal töltődik, éjjel pedig leadja a tárolt energiát. A napelemes tetőcserép fényérzékenységére jellemző, hogy elegendő számára a szűrt fény is, sőt árnyékban is vesz fel energiát, persze nem teljes hatásfokkal.
Az esztétikum és a céltudatosság inspirált, mondja az IdeaS Solar Ltd. villamosipari szakmunkás tulajdonosa. Tóth Miklós Tamás TMT Solar Tile Sistemre keresztelt találmánya itt felsorolhatatlanul sok előnnyel rendelkezik a hagyományos napelemekkel szemben, de azért néhányat feltétlenül meg kell említeni. A napelemes tetőcserép súlya hozzávetőleg egyharmada egy hagyományos tetőcserép súlyának, vagyis egy új, vagy egy felújítandó tetőszerkezet teherbíró képességét jóval szűkebbre lehet venni, ami a költségekben komoly hányadot képviselhet, szemben a „táblás" napelemekkel, amelyek további terhelést jelentenek a tetőn. Kiemelkedő fontosságú szempont, hogy minden formájú, színű cserép „másolata" solar kivitelben is elkészíthető, vagyis akár műemléki védettséget élvező épületekre is feltehető, amiből az utca embere semmit sem vesz észre.
Az előnyök felsorolásánál a legfontosabbak egyike, hogy akár egyetlen cseréppel is el lehet kezdeni a napenergia gyűjtögetését. Például egy átlagos hűtőszekrényt nyolc cseréppel lehet üzemeltetni, amiből már lehet következtetni egy háztartás elektromos igényének kielégítéséhez szükséges mennyiségre.
Mielőtt meglódul a fantáziánk és felmondjuk a vezetékes áramot szolgáltatóval meglévő kapcsolatunkat, térjünk vissza a földre! Tóth Miklós Tamás a sorozatgyártás beindítása előtt kicsit bizonytalannak tűnik a várható ár tekintetében, sőt a bűvös összeg kimondása előtt a lehetséges árcsökkentő tényezőket említi. Az egyik ilyen, hogy várhatóan pályázni lehet majd a megújuló energia felhasználását ösztönző támogatásra. A másik pedig – a már említett – egyenkénti fejlesztés lehetősége, vagyis amennyiben valaki „rákap" a dologra, akár karácsonyi ajándéknak is kérhet néhány napelemes tetőcserepet, és így utána ingyen nézheti majd a foci VB-t. Mindehhez vegyük hozzá azt, ha kihasználjuk a lehetséges árcsökkentő tényezőket, a megtérülés ideje 3-4-5 évre csökkenhet a „teljes áru" 8 év helyett.
És akkor vegyünk egy nagy levegőt; a napelemes tetőcserép várható ára 16 és 25 ezer forint körül lesz darabonként, amihez Tóth Miklós Tamás rögtön hozzáteszi, hogy Magyarországon 30%-kal alacsonyabb árat és mennyiségi kedvezményt tervez. Erre szüksége is lesz annak, aki – a háza méreteitől függően – a javasolt 100 – 300 darab cserepet kívánja beépíteni.
Csak a funkciójánál fogva és megszokásból cserépnek nevezett tetőfedő napelem sorozatgyártása valamikor az év közepén indulhat be, aminek nem elhanyagolható előfeltétele az üzem felépítése Harsányban, amihez az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program 46.5 millió forinttal járult hozzá. A hazai gyártóbázis kiépítése után lehet majd fogadni a – hazai híján – teljes egészében külföldről származó alapanyagot, aminek kicsi, de annál fontosabb része a Svájcból származó, a cserepek sorolhatóságát biztosító érintkezések sora. Itt megjegyzendő, hogy a magyar kockázati tőke nem mozdult a világszabadalom megvalósítására, a külföldi viszont igen, ami reményt adhat a világ több pontjára tervezett gyártóbázisok megvalósítására, ahol az évenként 20 – 50 millió darabos mennyiség legyártható lesz. Tóth Miklós Tamás határozott szándéka, hogy az egész, még kiépítendő rendszert a saját kezében tartja majd, megvalósítva így egy remélt magyar világsikert.
-Szabady-