Révay András: Fesztivál a vírus ellen
7 perc olvasás
Megígérem: egészségügyről a továbbiakban egy szó sem esik, egészségről egy kevés még igen. Ez volt ugyanis a leggyakrabban használt szó a harmadik Budavári Pálinka és Kolbászfesztiválon. Ezt mondták a legtöbbször egymásnak az emberek, pohárral a kézben: egészségedre!
Megígérem: egészségügyről a továbbiakban egy szó sem esik, egészségről egy kevés még igen. Ez volt ugyanis a leggyakrabban használt szó a harmadik Budavári Pálinka és Kolbászfesztiválon. Ezt mondták a legtöbbször egymásnak az emberek, pohárral a kézben: egészségedre!
Idén kétszer akkora helyen várták a vendégeket a Budavári Pálinka-és Kolbászfesztiválon, mint tavaly. A főváros legszebb helyszínén, a Palota Dunára néző oldalánál 19 pálinkás cég és 8 kolbászkészítő kínálta finomságait a hétvége folyamán, október 8-tól 11-ig, csütörtöktől vasárnap estig. Ekkora kínálat esetén mit tehet az ember? Elkezdi keresni a különlegességeket és nem is tart túl sokáig, míg rábukkan a legelsőre. A Szekszárdtól 12 km-re, Harcon található Brill Pálinkaház olyan italokkal érkezett, amik mellett a legmegátalkodottabb antialkoholista sem képes elmenni szó nélkül. Hát még azok, akik kifejezetten a jó pálinkák kedvéért látogattak el a Várba!
Az eperpálinkáról sokan gondolják: se íze, se illata. Nagyot néznek, akik a Brill párlatát kóstolják meg. Ennek íze is van, illata is. A titka mindössze annyi, hogy első osztályú szamócából készítik, száz kilóból 2,5 – 3 liter pálinka lesz, de az alapanyagban egyetlen árva töppedt, penészes szem sem maradhat. Aki nem szereti a pálinkát, de meg akarjuk barátkoztatni vele – először ezzel kínáljuk! Az értőknek már jöhet a Redhaven őszibarackból egy pohárkával. Erre mondjuk: kitárulkozó. Az őszibarack illata szinte lehengerlő, azonnal megmutatja az ízeit is.
A kiváló borásztól vásárolt törkölyből készül a Bock Magnifico 2006. Kezdeti határozott alkoholossága miatt a pohárban egy kicsit levegőztetni kell, hogy érvényesüljön a Merlot édeskés illata. Ez egy igazi „nagy törköly", a valódi törkölypálinka kedvelőinek. Utóíze hosszan tartó, rendkívül összetett. Leginkább a szárazpróbája – az üres pohár maradék illata – meglepő. Egy öreg borospince kellemes hangulatát idézi.
Amire viszont senki sem számítana: zöldségnövényből is lehet kitűnő pálinkát készíteni, mely ráadásul még kiválóan alkalmas az angol nyelv tanítására! Amikor az egyik neves budapesti hotel francia séfjének bemutatták, az illető csak franciául volt hajlandó beszélni, tolmács segítségével tárgyalt a Brill Kft. képviselőjével és nem túl nagy érdeklődést mutatott. Addig a pillanatig, míg a palackot fel nem bontották. Az áradó spárgaillat, egy kevés spárgakrém-levesbe kevert néhány csepp pálinka meggyőzte és miután meg is kóstolta az italt, azonnal megszólalt angolul, már hajlandó volt közvetlenül tárgyalni. Spárgából egész Európában mindössze három helyen készítenek pálinkát, de a mienk az egyetlen, ahol nem finomszeszbe áztatással, hanem erjesztett cefréjéből lepárolva állítják elő. A konyhában minden spárgából készült étel feljavítására használható, de önállóan fogyasztva is különleges. (http://www.brillpalinkahaz.hu/)
Ugyancsak egyedülálló termékcsalád megalkotását tűzte ki célul a Békéscsaba mellett dolgozó Kisrét Manufaktúra Kft. Az Árpád sorozat a nevét nem a honfoglaló vezérről, hanem a család férfitagjairól kapta. Nagyapáig visszamenőleg itt Árpádok főzik a pálinkát, és ez ma is így van. A hagyománytisztelet az ifj. Nagy Árpád által készített italok minőségében is megmutatkozik. Tevékenységüket – ő úgy mondja – a munka iránti szeretet, tisztelet, szenvedély vezérli. A sorozatban a „kisüsti" névvel jelzettek 40, a „házi" megnevezésűek 50 fokosak. Ez utóbbi bemutatkozása itt, a Várban volt, a szélesebb nyilvánosság elé a Békéscsabai Kolbászfesztiválon kerül majd először. (http://www.arpadpalinka.hu/)
Ideje, hogy megindokoljuk, miért kerültek a címbe a vírusok. A Magyarbólyi Pálinkaüzem ugyanis – a fesztivál eddigi történetében egyedülálló módon – hetven(!) fokos pálinkával rukkolt ki. No, ezt aztán meg kell kóstolni! Fertőtlenítő hatása minden kétségen felül áll, talán még a H1N1 ellen is jó – de fogyasztható-e egyáltalán? Az üzemet 2007-ben építették, kifejezetten a nagyhírű Villányi Borvidéken keletkezett törköly feldolgozására. Érdekessége, hogy a pálinkafőzés során elkülönített – italként nem használható – magas alkoholtartalmú elő- és utópárlattal áramfejlesztő motort működtetnek, ezzel fedezik az üzem energiaellátását.
A fesztivál érdeklődő közönségét Nagy Sándor igazgató készséggel beavatta a főzés rejtelmeibe. A hetvenfokos pálinka véletlenül született. Néhány velük együttdolgozó cég állt elő azzal a kívánsággal, hogy partnereiknek valami különleges ajándékot szeretnének adni. A 2008-ban lefőzött, 86 fokos párlatot egy évig pihentették, majd ionkezelt vízzel hígították. Egy éjszakán át mínusz 2 fokon tárolták, utána szűrték és palackozták. Az alapanyag Portugieser, Merlot, Cabernet Franc és Sauvignon törkölye volt. Az ital lágyságát az első két szőlőfajta határozta meg. Illata tipikus vöröstörköly. Ha megkóstoljuk, egyszerre lenyelni nem szabad. Egy keveset a szájba véve, addig tartjuk ott, míg a nyelvünk elzsibbad. Amikor ez az érzés megszűnik, akkor jönnek elő az ízek, nagyon sokáig és nagyon karakteresen. Étkezésnél vadhúsokhoz, erdei gyümölcsös körethez kitűnő, de kiváló flambírozó ital is. Dohányosoknak is ajánlják, 2-3 centiliter belőle egy hosszú szivar mellé is elegendő.
Az általános cégfilozófia része náluk, hogy egyévesnél fiatalabb pálinkát nem hoznak forgalomba. Készítenek párlatot badacsonyi borból, a villányi Cabernet Sauvignonból gyártott seprőpálinka a napokban kerül majd forgalomba Villányi Mesterpárlat néven. (http://www.magyarbolyi.hu/)
Olyan nincs, hogy ennyi italtól éhesek ne legyünk! Főleg miután a teret nem is annyira a pálinka, mint inkább a sülő kolbászok illata lengte be. Volt itt kolbász vékony, vastag, füstölt, csípős – és ki tudja még hány különböző fajta. Persze ezek között is inkább az érdekességeket kerestük és találtunk is valamit. Igaz, nem kolbászt. Egy ötletes vállalkozó kitalálta, hogy a grillcsirke sütésére használt, körbeforgó rudazatra füstölt csülköket fűz fel egymás után. Na tessék elképzelni, ott milyen illat volt? Száj szárazon nem maradt!
Ha már ittunk is, ettünk is, végül következzen némi desszert. Egy pálinka és kolbászfesztiválon? Bizony, az is akadt, nem is akármilyen! Egyenesen világújdonság! A mangalica töpörtyűvel töltött étcsokoládé, a CHOCOLITZA, készítéséhez a legjobb minőségű hasaalaja szalonnát használják. A sütés és sózás után kézzel válogatják ki a tökéletes töpörtyű darabokat a megfelelő állag és ízhatás eléréshez. A termék annyira új, hogy az első szállítmány ezen a héten készült el, boltokban pillanatnyilag még nem is kapható. Az üzleti kapcsolatok révén Spanyolországban és Japánban máris nagy iránta az érdeklődés, de a gyártók természetesen meg kívánják hódítani a magyar piacot is, amint az barackpálinkás bonbonjukkal már eddig is sikerült.
(Fotó: Kovács Krisztina)
Kérjük nézze meg képriportunkat is a fesztiválról:
III. Pálinka-és Kolbászfesztivál – képriport | EuroAstra Internet Magazin
http://www.euroastra.info/node/33171