200 ÉVE SZÜLETETT GANZ ÁBRAHÁM
3 perc olvasásA Magyar Posta alkalmi bélyeg kibocsátásával köszönti Ganz Ábrahám (1814-1867), a magyar ipar úttörője születésének bicentenáriumát. A bélyegképen Ganz Ábrahám szabadalma alapján gyártott kéregöntésű vasúti kerék gyártási folyamatának részlete látható. Hajdú József művészfotóinak felhasználásával, Borbély Ferenc Gusztáv grafikusművész tervei alapján az ANY BiztonságiNyomda gyártotta. A bélyeghez és az alkalmi borítékhoz forrásanyagot a MMKM Öntödei Múzeuma biztosított. Az újdonság november 6-tól kapható a nagyobb postákon valamint a Filapostán, de megrendelhető a Magyar Posta internetes áruházából is.
A Magyar Posta alkalmi bélyeg kibocsátásával köszönti Ganz Ábrahám (1814-1867), a magyar ipar úttörője születésének bicentenáriumát. A bélyegképen Ganz Ábrahám szabadalma alapján gyártott kéregöntésű vasúti kerék gyártási folyamatának részlete látható. Hajdú József művészfotóinak felhasználásával, Borbély Ferenc Gusztáv grafikusművész tervei alapján az ANY BiztonságiNyomda gyártotta. A bélyeghez és az alkalmi borítékhoz forrásanyagot a MMKM Öntödei Múzeuma biztosított. Az újdonság november 6-tól kapható a nagyobb postákon valamint a Filapostán, de megrendelhető a Magyar Posta internetes áruházából is.
A mesteremberből lett vállalkozó Ganz Ábrahám Svájcból érkezett a reformkori Magyarországra. Találmányával, a kéregöntésű vasúti kerékkel forradalmasította a vasúti kerék öntését, ezáltal megalapozva egy biztonságosabb és jobb közlekedés alapjait. Munkájának sikerét jelezte, hogy 1842-ben az Első Magyar Iparmű kiállításon a Hengermalom öntödéjének termékeivel ezüstérmet nyert. 1845-ben önállósította magát. 1867. november 23-án ünnepelték a százezredik kéregöntésű kerék gyártását, amelynek alkalmából vacsorát adott minden alkalmazottja és családtagjai részére. Életében sokat fordított szociális célokra, üzemében Magyarországon akkor egyedülálló nyugdíjas, és betegpénztárt létesített. Megtakarításaiból telket vásárolt Budán a Vizivárosban, és elkezdte saját öntödéjében tömegcikkek és közszükségleti cikkek gyártását. Mint tehetősebb üzletember 1858 körül újabb telket vásárolt a környéken, és ekkor építette fel már sokkal korszerűbb öntödéjét, mely a mai Bem József utcában áll, és falai között ma a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum keretében működő Öntödei Múzeum található. Az épület az akkori időszak tipikus gyárépülete. A rácsos fatartókra szerkesztett sédtető ablakai egész nap biztosították az épület természetes megvilágítását. Ez a legrégebbi ilyen tetőszerkezet, ami megmaradt hazánkban. Első írásos emléke egy Vasárnapi Újság 1862-ből való cikkéből származik, melyben részletesen leírják, hogy öt nagy- és nyolc kisebb olvasztó található az épületben, és hetenként több ezer mázsányi „öntöttvasmű" készül. Az épületben 1964-ig öntöde működött. 1969-ben csekély átalakítást követően mint múzeum nyitotta meg kapuit. Az Öntödei Múzeum kertjében, az Öntészeti Pantheonban található – az alkalmi borítékot is díszítő – Ganz Ábrahám 1968-ban bronzból készült mellszobra, mely Csernyei Kaltenbach István alkotása. (Forrás: MMKM Öntödei Múzeum, sztnh.gov.hu/feltalalok/ganz.html)
Megjelenés: 2014. november 6.
Névérték: 200 Ft
Nyomdai eljárás: ofszet
Példányszám: 200.000 db
Perforálási méret: 52×24,65 mm.
Gyártó: ANY Biztonsági Nyomda
Fotó: Hajdú József
Tervezőművész: Borbély Ferenc Gusztáv