2007 óta a legmagasabb szintre emelkedett az USDJPY
Egy rövid összefoglaló a háromnapos hétvégét megelőző időszakról: az áprilisi amerikai inflációs adat azt mutatta, hogy a maginfláció hó/hó viszonylatban +0,3 százalék, míg év/év szinten +1,8 százalék lett. Mindkét mutató egytized százalékkal kedvezőbb lett a várakozásoknál.
Egy rövid összefoglaló a háromnapos hétvégét megelőző időszakról: az áprilisi amerikai inflációs adat azt mutatta, hogy a maginfláció hó/hó viszonylatban +0,3 százalék, míg év/év szinten +1,8 százalék lett. Mindkét mutató egytized százalékkal kedvezőbb lett a várakozásoknál.
A piac már hozzászokott ahhoz, hogy az amerikai adatok általában rosszabbak a vártnál, így a meglepetésszerűen kedvező adatokat kissé túlreagálta mindenki – mindez azt mutatta, hogy a dollárt nem is olyan nehéz ismét növekedési pályára állítani.
A hét kérdése, hogy vajon kitart-e a piac lendülete, és mondhatjuk-e azt, hogy a dollár piaca hivatalosan is átment bikába.
Ezt a gondolatot továbbfűzve, különösen technikai szempontból fontos a mai napra figyelni, mivel a múlt hét végén az EURUSD áttörte az 1,10-es lokális támaszszintet, a GBPUSD esetében pedig gyenge irányú visszarendezős volt tapasztalható, míg az USDJPY az árciklus új csúcspontját érte el 122,00 felett.
De több USD-keresztben is kulcsfontosságú technikai szinteket kell az árfolyamnak megugrani ahhoz, hogy a dollár új csúcsra érhessen. Az EURUSD esetében még mindig jó széles sávokat láthatunk, USDCHF-ben változatlanul a kétszáz napos mozgóátlag alatt vagyunk, az árak pedig kisimultak 0,9500 körül, GBPUSD-ben pedig még közel 900 bázispontra vagyunk a ciklus mélypontjától.
A nyersanyag-kitettségű devizákat nézve az NZDUSD és AUDUSD esetében van még hely a sávban, mielőtt a ciklus mélypontját elérnénk, az USDCAD pedig körülbelül 50-100 bázispontra van a magasabb sávtól, ahonnan jó egy hónapja kiesett.
Fundamentális oldalon nem vagyok biztos abban, hogy a mai amerikai gazdasági adatok a tartós fogyasztási javak megrendeléséről kellő lökést tudnak adni a dollárnak, a jövő heti amerikai adatok (különösen a június 5-i foglalkoztatási adatok) azonban eldönthetik, hogy a következő hónapot a friss adatok publikálásáig sávon belül tengődjük végig, vagy a ciklus új magasságaiban látjuk a dollárt júniusban, a legtöbb keresztben.
Az euró összességében gyengén teljesít, mivel az Európai Központi Bank fokozza a mennyiségi könnyítés keretében a felvásárlási tevékenységét, a görög hírek pedig erre még egy lapáttal rátesznek a negatív oldalon. Technikai oldalról nézve az EURUSD 1,1000 alá kerülése már figyelemre méltó esemény, amely felmelegítheti a ciklus mélypontját ostromlók érdeklődését is.
John J. Hardy
John Hardy az austini University of Texas-on végzett kitűnő eredménnyel, 2002 óta lát el a Saxo Banknál különböző feladatokat. Jelenleg devizapiaci stratégiai igazgatóként dolgozik a Saxo Bank koppenhágai központjában. John naponta publikál elemzéseket, amelyeket a Saxo Bank ügyfelei, továbbá újságírók és kereskedők kapnak meg. Gyakori vendége és szakértője többek között a CNBC, a CNBC Arabia és a Bloomberg üzleti TV-programjainak. Az állandó rovatai és média-megjelenései mellett John rendszeres és ad-hoc kommentárokat ír a fő devizákkal, a központi bankok politikájával, makrogazdasági folyamatokkal és más fejleményekkel kapcsolatban. John Hardy szívesen ad szakértői véleményt a devizapiac és más fő eszközosztályok piacainak alakulásával kapcsolatban, makrogazdasági perspektívából megközelítve.