7 pályázat összesen 14000 eurót nyert az EU-tól
Hét régióból 34 pályázat érkezett az EPvOKs – Európa a Te választásod! című felhívásra. A 7 nyertes szervezet összesen 14 000 eurós támogatásból valósít meg egy-egy számukra fontos, európai témakör köré épülő rendezvényt.
Hét régióból 34 pályázat érkezett az EPvOKs – Európa a Te választásod! című felhívásra. A 7 nyertes szervezet összesen 14 000 eurós támogatásból valósít meg egy-egy számukra fontos, európai témakör köré épülő rendezvényt.
Szegeden a kisebbségek helyzete, Pécsett a nemek közötti egyenlőség, Nyíregyházán és a környező városokban az Európai Parlament, Székesfehérváron a kulturális sokszínűség, Sárváron a fiatalok, míg Budapesten az egészségügy kerül a középpontba.
A kerekasztal-beszélgetések, koncertek, kulturális programok, vetélkedők és vitaversenyek célja, hogy felhívják a figyelmet az Európai Unió szerepére, valamint az európai parlamenti választások közeledtére, a részvétel fontosságára, illetve arra, hogy szavazóként döntésükkel milyen hatást gyakorolnak az Európai Parlament működésére, és ezáltal saját, mindennapi életükre.
Régiónként a támogatást nyert pályázók listája:
Dél-Alföld: Heller Ödön Művelődési Ház
Dél-Dunántúl: Kultúr Aktív Egyesület
Észak-Alföld: VOKE Vasutas Művelődési Ház és Könyvtár
Észak-Magyarország: Észak-Keleti Átjáró Kulturális és Tudományos Közhasznú Egyesület
Közép-Dunántúl: Ars Omnis Kulturális Egyesület
Közép-Magyarország: Tárgyalási Szimulációs Társaság Közhasznú Egyesület
Nyugat-Magyarország: A-Z Produkció Kft
Az események 2014 márciusa és áprilisa között valósulnak meg Magyarország hét régiójában.
A nyertes pályázatok programja:
VOKE Vasutas Művelődési Ház és Könyvtár
„Európa a Te választásod!" rendezvénysorozathoz kapcsolódó regionális kvíz szervezése 3-4. évfolyamos középiskolások részére, valamint rajzverseny általános iskolák 6-8. évfolyama számára.
Helyszín: Nyíregyháza
Észak-Keleti Átjáró kulturális és tudományos közhasznú egyesület – Miskolc
„Utánam, srácok!" címen közösségi, kulturális programsorozat indítása, melynek célja a figyelem ráirányítása a város kihasználatlan, elhagyatott kulturális és építészeti értékeire.
Helyszín: Miskolc
Heller Ödön Művelődési Ház – Szeged
„V.O.K.S. – Igen Európáért!" – Négy egymásra épülő kulturális rendezvény.
Ismeretterjesztő és könnyűzenei program középiskolásoknak.
Helyszín: Szeged
A-Z Produkció Kft.
„Csak 18 éven felülieknek!? avagy amit tudni akarsz az EP-ről, de eddig nem volt hol megkérdezni" Cél az első EP szavazók elérése, motiválása.
Helyszín: Sárvár
Ars Omnis Kulturális Egyesület
Kvízjáték, mely az európai parlamenti választásokra hívja fel a figyelmet. Jazz koncert a Nemzetközi Jazz Nap alkalmából.
Helyszín: Székesfehérvár
Kultúr Aktív Egyesület
„TEurópa! A Te napod, a Te választásod! Pécsi EPVoks-napok 2014" szervezése és lebonyolítása, az Európai Parlament munkájával kapcsolatos információk terjesztése.
Helyszín: Pécs
Negotiation Moot – Tárgyalási Szimulációs Társaság közhasznú Egyesület
Tárgyalástechnikai szimulációs verseny szervezése, melynek célja az európai döntéshozatali folyamatok megismertetése a résztvevőkkel.
Helyszín: Budapest
Hogy miért különösen fontos a választásokon való részvétel, és mitől más ez, mint 5 évvel ezelőtt?
2009 óta az Európai Parlament szava nagyobb súllyal esik latba az európai döntéshozási folyamatban, növekvő szerepe pedig a gazdasági válság uniós kezelésében is megmutatkozott. A képviselők többek között a költségvetési fegyelem, a bajba jutott bankok bezárása és a bankárok jutalma területén alkottak jogszabályokat. A májusi európai választások révén a választópolgárok támogathatják vagy megváltoztathatják azt az irányt, amelyet Európa a gazdasági válság megoldása és még számos egyéb feladat során követni fog.
Az Európai Parlament összetétele most első ízben azt is meghatározza, hogy ki vezeti majd az Európai Bizottságot, az EU jogszabály-kezdeményező és végrehajtás-ellenőrző szervét. Az új szabályok értelmében az uniós kormányok vezetőinek az európai választások eredménye alapján kell javaslatot tenniük a Bizottság következő elnökének személyére. Az Európai Parlament abszolút többséggel, azaz a 751 képviselő legalább felének (376 fő) szavazatával választja meg a Bizottság elnökét. Az európai politikai pártok már az európai választások előtt megnevezik jelöltjüket erre a vezető pozícióra. Most tehát a választópolgároktól is függ, hogy ki lesz a Bizottság következő elnöke.
A választásokon legeredményesebb politikai többség alakíthatja a következő öt évben az Unió szakpolitikáit az egységes piactól kezdve az állampolgári jogokig. A Parlament, amely az egyetlen közvetlenül választott uniós intézmény, mára a döntéshozatali folyamat szerves részévé vált, szava a tagállamokéval egyenlő súllyal esik latba szinte a legtöbb uniós területen. Tehát a szavazópolgárok minden eddiginél nagyobb hatással lehetnek az Unió irányvonalára.
Lantai József