Radnóti – Álmok két felvonásban
2 perc olvasásA Magyar Teátrumi Társaság az ExperiDance Társulattal és a Szombathelyi Weöres Sándor Színházzal együttműködésben Radnóti Miklós halálának 70. évfordulója kapcsán Holokauszt Emléknapot tartott Szombathelyen 2014. november 7-én és 8-án.
A Magyar Teátrumi Társaság az ExperiDance Társulattal és a Szombathelyi Weöres Sándor Színházzal együttműködésben Radnóti Miklós halálának 70. évfordulója kapcsán Holokauszt Emléknapot tartott Szombathelyen 2014. november 7-én és 8-án.
2013. április 16-án Magyarország Kormánya a Holokauszt év megemlékezéseihez kapcsolódóan határozatot hozott november 9. Radnóti Miklós emléknappá nyilvánítása ügyében. Ezzel a költő életművét a hivatalos állami ünnep- és emléknapok sorába emelte a nemzeti emlékezet.
A RAM Colosseumban működő ExperiDance Tánctársulat Meskó Zsolt rendezésében 2013. május 28-án mutatta be Radnóti – Álmok két felvonásban című előadását különleges művészi formában, Radnóti Miklós életművét feldolgozva, 22 táncos és 8 színész közreműködésével. Az előadás célja Radnóti Miklós életművének és a holokausztot megelőző történelmi-társadalmi folyamatok bemutatása.
Radnóti Miklós életműve csak a versei szintjén ismert a középiskolások körében.
Az előadás a végsőkig az emberi méltóságot hirdető életút ábrázolásával biztos útmutatóként képessé teszi nézőit a szélsőséges, gyűlöletkeltő gondolkodásmódtól való elhatárolódásra. A költő hazaszeretetén, értékrendjén keresztül példájává válhat a mai magyar fiatalság számára.
A szombathelyi Holokauszt Emléknap keretei között 2014. november 8-án délután közel 300 diák láthatta ingyenesen a Radnóti életét és művészetét bemutató előadást a Weöres Sándor Színházban.
Ezt megelőzően a darabban játszó színészek 2014. november 7-én négy rendhagyó irodalomórát tartottak, közel 250 diáknak. Az osztályfoglalkozás keretei között a diákok találkoztak, beszélgettek az előadás művészeivel. Továbbá megismerkedhettek a színdarab keletkezésének hátterével és személyes élményeken keresztül közelebb kerültek Radnóti életművéhez.
A Holokauszt Emléknap sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint a tanárok elismerő szavai: „Ezt az előadást minden középiskolásnak látnia kell."
Lantai József