Kex Remake – lemezbemutató koncert
7 perc olvasás
2014. december 5-én Kex Remake lemezbemutató koncert a MOM Kulturális Központban. Az egykori sikercsapat a Kex együttes ma is élő, aktív tagjai közül Kisfaludy András dobos idén tavasszal zenekart szervezett maga köré; egyrészt az összes ismert Kex-zenedarab megfelelő, mai megszólalású hang- és zenei-tartalmi minőségben való rögzítésére, másrészt koncerten történő bemutatásukra.
2014. december 5-én Kex Remake lemezbemutató koncert a MOM Kulturális Központban. Az egykori sikercsapat a Kex együttes ma is élő, aktív tagjai közül Kisfaludy András dobos idén tavasszal zenekart szervezett maga köré; egyrészt az összes ismert Kex-zenedarab megfelelő, mai megszólalású hang- és zenei-tartalmi minőségben való rögzítésére, másrészt koncerten történő bemutatásukra.
Az átdolgozott, újra gondolt emblematikus dalok 2014. december 5-én 20 órai kezdettel, a mintegy másfél órás koncert keretében szólalnak majd meg a MOM Kulturális Központ színpadán, ahol az aznap megjelenő CD is kapható lesz.
Hosszas és végül sikeres szervezőmunka eredményeképpen 2014 tavaszán alakult meg a vadonatúj Kex Remake formáció, hogy elődjének páratlan életművét az utókor számára dokumentálja, s ezzel lezárja a Baksa Soós János fémjelezte ún. „performance-os" „őskorszakot".
Tóth János Rudolf zeneszerző, szövegíró, énekes, gitáros, Kisfaludy András dobos, Fejér Simon és Lee Olivér gitárosok, Zsoldos Tamás basszusgitáros, Göngyösi Gábor billentyűs és Fekete István trombitás – ez a Kex Remake 2014-ben. Célként – mint az elnevezés is utal rá -, a Kex teljes életművének újra gondolását, valamint új szerzeményekkel való kiegészítését tűzték maguk elé. Tóth János Rudolf kreatív, alkotó módon egyedi stílusában az összes fellehető dalt átdogozta. Az ilyen módon rendelkezésre álló teljes Kex-életmű megújult formában, korunk ízlésvilágának és hangzáskövetelményeinek maradéktalanul eleget téve került digitális korongra, amely 2014. december 5-én lát napvilágot, a Kex Remake lemezbemutató nagykoncertjén a MOM Kulturális Központ színháztermében.
Az előadás 20 órakor kezdődik és elhangzik majd az egykori sikerformáció összes, eddig fellelhető tizennégy szerzeménye, két vadonatúj Kex Remake dallal kiegészítve. Kiss Flóra és Szakonyi Milán vokalisták mellett sztárvendégek is színpadra lépnek: Somló Tamás, Závodi János és Doleviczényi Miklós, az egykori Kex-zenészek is segítenek felidézni az idén negyvenöt éve alakult avantgárd-formáció újra értelmezett életművét.
Kex Remake
A hatvanas-hetvenes évek magyar beat mozgalmát köztudottan három nagy formációval hozzák összefüggésbe: az Illés, a Metró és az Omega. Rajtuk kívül azonban két avantgard zenekar is működött, a Syrius és a Kex – ez utóbbi 1969 tavaszától, 1971 őszéig. A Baksa Soós János, Bianki Iván, Doleviczényi Miklós, Imre Attila és Kisfaludy András alkotta csapatban később Babos Gyula, Somló Tamás, valamint Závodi János is megfordult.
„Bár vidéken sokszor játszottunk, s egy évig tartó országos turnén vettünk részt az Illés zenekarral, a Kex mégis inkább budapesti együttesnek számított. Nevével összefonódott néhány helyiség, a Bem rakpart, az Ifi park, a Kassák klub, a Párizsi kert. A Citadellában olyan alkalmanként tíz, olykor húsz perces számokat játszottunk, amelyek zeneileg egy megbeszélt improvizációra, szövegben pedig Baksa által kitalált prózára, mesére, hétköznapi vagy költői gondolatokra épültek Ezeknek a történeteknek volt egy így, vagy úgy megírt elbeszélésük, és egy így, vagy úgy megbeszélt zenei koreográfiájuk, ezekkel együtt, egy csak az előadás alatt érthető kontextusuk." – idézte fel Kisfaludy András egykori alapító és dobos a Kex zenei-művészi koncepcióját.
A zenekar vezéregyéniségének szokatlan, nonkonformista előadásmódja, a dalszövegek finom, olykor dadaista, néha groteszk, vagy drámai, ironikus társadalomkritikái, az együttes nagyrészt belvárosi értelmiségiekből verbuválódott közönsége mellett, az illetékes hatóságok figyelmét is hamarosan magára vonta. A hatvanas-hetvenes években regnáló politikai- illetve kultúrhatalom adminisztratív, sőt, nemegyszer fizikai beavatkozással igyekezett keresztbe tenni Baksa Soós Jánosék művészi törekvéseinek, amely általánosságban a hanghordozókról való letiltást is eredményezte. Ennek ellenére egy kislemez (Elszállt egy hajó a szélben, Család), valamint négy rádiófelvétel, amelyek Mészáros Márta Széplányok ne sírjatok c. filmjében is megjelentek (Csillagok ne ragyogjatok, Tiszta szívvel, Piros madár, Országút szélén) hirdeti az utókornak Magyarország egyik legjelentősebb avantgárd-performance-re épülő zenekarának rövidéletű dicsőségét.
Baksa Soós János az őt ért belügyi zaklatás elől illegális úton külföldre menekült, ma is Németországban él. Kisfaludy András, aki zenei pályafutását befejezve Balázs Béla díjas filmrendező, Érdemes művész lett, 1998-ban elkészítette a zenekarról szóló „Az elszállt egy hajó a szélben című dokumentumfilmjét, amely elnyerte a 29. Magyar Filmszemle dokumentumfilm kategóriadíját. A legendás formáció napjainkig ható mítoszának legfényesebb bizonyítéka, hogy számos egyetemi hallgató a zenekar egykori frontemberét Baksa Soós Jánost, illetve a Kex által közvetített jelenséget választotta szakdolgozatának témájául.
Az egykori sikercsapat ma is élő, aktív tagjai közül Kisfaludy András dobos 2014 tavaszán zenekart szervezett maga köré; egyrészt az összes ismert Kex-zenedarab megfelelő, mai megszólalású hang- és zenei-tartalmi minőségben való rögzítésére, másrészt koncerten történő bemutatásukra. Elsődleges feladatként a dalok átdolgozását jelölték meg: a Kex repertoárja a fentebb felsoroltakkal együtt tizenhat szerzeményt jelent. Ezek újra gondolása, formába öntése Tóth János Rudolf munkáját dicséri, aki a hetvenes évek elején maga is tagja volt az akkor már Baksa nélküli formációnak.
A Kex Remake zenekar kitűzött célja tehát nem az eredeti szerzemények másolása, rekonstruálása, hanem egy merőben más verzióban történő előadásmódja. Ez lenne az első, eleddig egyetlen, egységes színvonalú Kex lemez, amely nem csak az ‚öreg" rajongóknak, és barátoknak, de az őket követő generációknak is bemutatná az emblematikus dalokat.
A végeredmény a könnyűzenei élet számára is újdonság lesz, de egyúttal értékmegőrzést is jelent. Ennek végső állomása a budapesti MOM Kulturális Központban, 2014. december 5-én sorra kerülő nagyszabású koncert, ahol az összes átdolgozott dal elhangzik majd.
További tervek között szerepel a zenekar életútján keresztül a hazai beat kultúra több elemét (ifjúsági, filozófiai, költői) is magában foglaló, zenei világát bemutató – egyébként hiánypótló – könyv megírása. A projekt másik eleme az együttes megalakulását, a próbákat, valamint a több kisebb, majd a nagy koncertet dokumentáló film forgatását, közreadását foglalja magában. (Mint dokumentumfilmes, végre már nem rekonstruálni kell egy megtörtént eseményt, hanem jelen időben fölvenni!)
A zenekar mottója: Kex-dalok másképp.
A Kex Remake tagjai:
Kisfaludy András – dob – zenekarvezető (ex-M7, ex-Kex, ex-Alligátor)
Tóth János Rudolf – ének, gitár, művészeti vezető (ex-cyklon, ex-Kex, Bergendy, ex-HBB,
Magyar Atom, Ütött-kopott Angyal)
Gyöngyösi Gábor – Hammond-orgona, billentyűs hangszerek (session zenész)
Zsoldos Tamás – basszusgitár (Neurotic, ős-Bikini, Magyar Atom, Beatrice, HBB, Topo
Neurock, Barbaro, Kormorán, Örökség, RABB, Mini, Capriccio, Üzletembers)
Lee Olivér – gitár (Cry Free, Ütött-kopott Angyal)
Fejér Simon – gitár (Deák Bill Blues Band, Ütött-kopott Angyal)
Fekete István – trombita (Kőbányai zenestúdió – tanár, session zenész)
A Kex proiekt elemei:
– a CD felvétele és kiadása
– egy nagy koncert létrehozása
– a koncert tv és filmfelvétele, majd sugárzása
– Kex könyv kiadása
Lemezfelvétel: 2014. szeptember22-től (Dorozsmai stúdió)
Film elkészülte: 2015. április 31.
Könyv kiadása: 2015. szeptember 30.
2014. december 5. 20:00
Kex Remake – lemezbemutató koncert
MOM Kulturális Központ
https://www.youtube.com/watch?v=RzMXDHnjPic
Lantai József