Télen is Lenti – Fürdőzés és más különlegességek
7 perc olvasás„Hagyomány és innováció" elnevezéssel csalogatják a látogatókat a helyi termékekre építve Zalába, azaz Lentibe és környékére valamint Erdélybe. A támogatásként kapott pénzösszegeből szeretnék megmutatni a környékre látogatónak, a világnak, mekkora értéket tudnak a térség helyi termelői nagy műgonddal, hozzáértéssel és érzékkel előállítani, öregbítve hírnevüket. Ezek a műalkotások, azaz minőségi, sokszor már zsűriztetett finomságok, ínyencségek vagy kézműves termékek megszépíthetik meg Lentiben és környékén nyaralók és a télen is gyógyfürdőzni vágyók idejét. De vigyázat, mindez erősen veszélyezteti a pénztárcájukat!!!
„Hagyomány és innováció" elnevezéssel csalogatják a látogatókat a helyi termékekre építve Zalába, azaz Lentibe és környékére valamint Erdélybe. A támogatásként kapott pénzösszegeből szeretnék megmutatni a környékre látogatónak, a világnak, mekkora értéket tudnak a térség helyi termelői nagy műgonddal, hozzáértéssel és érzékkel előállítani, öregbítve hírnevüket. Ezek a műalkotások, azaz minőségi, sokszor már zsűriztetett finomságok, ínyencségek vagy kézműves termékek megszépíthetik meg Lentiben és környékén nyaralók és a télen is gyógyfürdőzni vágyók idejét. De vigyázat, mindez erősen veszélyezteti a pénztárcájukat!!!
Ilyen veszélyes ez? Az. Mert ugyan ki az, aki megállná, hogy vegyen néhány üvegnyi finom nedűt a Márton pincészetben Fülöp Andrástól, egy jókora darab mangalicakolbászt, -májast, -disznósajtot Tóth Károlytól (Iklódbördőce), egy kecses angyalkát karácsonyra a levendulás termékek alkotójától, Nagy M. Katalintól, egy kis házi szőttest Hácskó Imrénétől, legalább egy üveg házi lekvárkülönlegességet Baumgartnerné Torma Judittól, tökmagolajat a Szekeres lányoktól, vagy akár egy érdekes formájú, mintás kosarat otthonra Dulics Margittól.
Ahhoz, hogy ezekhez az értékekhez odacsábítsák a vendégeket, a már adott termálfürdő kínálta program mellé még tíz olyan új turisztikai ajánlat született, ami kizárja azt, hogy valaki ne látogasson le legalább egy hosszú hétvégére Lentibe – Budapestről szűk három óra alatt oda lehet érni autópályán.
Kezdjük a Lenti Termálfürdővel. Erről már szinte mindenki tudja, hogy negyvenezer éves nátrium-hidrogénkarbonátos gyógyvize mozgásszervi problémák, gerinc (nyak, hát, derék), lumbágó, ízületi (váll, könyék, kéz, csípő, térd, boka) gyulladásos és kopásos megbetegedések kezelésére alkalmas, főleg kúraszerűen alkalmazva (http://lentifurdo.hu/gyogyaszat) – emeli ki Csuka Zoltán, a gyógyfürdő igazgatója. És ekkor még nem is szóltunk arról az egyedülálló lehetőségről, melyet külön díj befizetése nélkül vehetünk igénybe: a Szent György Energiaparkról. Itt a gyógyfürdőben töltekezhetünk fel kellemesen pihenve, akár relaxálva a belőlünk esetleg hiányzó, vagy nem számunkra nem elégnek bizonyuló energiával – nem ismeretes még egy olyan terület Európában, ahol gyógyfürdő területén lenne egy ilyen hatásos energiapark! Sőt itt épül meg egy négycsillagos hotel jövő ilyenkorra!
Folytassuk azzal, hogy mit is takar például a tíz gondosan kidolgozott programcsomag az idegenforgalmi adottságokra alapozva persze. Az egyik az egykori Kerka folyó ölelésében fekvő Szécsiszigetre látogat el, ahol az Andrássy-Szapáry kastély áll. Szécsisziget templomának a falát valóban borral építette 1750-60 között építi Szapáry gróf abból a fogadalmából, ha megszabadul valaha Hamza bég gonoszkodó fogságából. Kati néni szerint Bécs jelenlegi főépítésze is megerősítette ezt: hogy ne csússzanak a falak, nem a Déva-vári, Kőmíves Kelemen-féle módszert alkalmazták – ezek szerint egy asszony sem vitt többet ebédet a templomot építő urának, miután megtudta, nem szilárdak a falak, ismerve az egykori várépítési „szeretetteljes", de hasznos módszerét, a nő-befalazást. Egyedülálló a templomban lévő többszáz éves Römer-orgona (hangversenyeket is tartanak itt) az oratóriumban fenn a ministránsfiúk szőtte miseruhával, a több száz éves halotti kivonatokkal stb.
A szomszédban Lengyelné Csombor Kata csodái kötik le a szállásnak, osztályok számára is kibérelhető Vízimalom Múzeumban. Kata bevállalva önmagát egyrészt megteríti másnak is az asztalt. Olyan különlegességet tud alkotni, mint például az ananászízű tök, a csokoládés rózsalekvár, számtalan gyógyteafüve minden adalék nélkül. Másrészt az óvodások egészségével is foglalkozik: mondókákat, meséket ír (most jelentik meg fantasztikusan különleges könyve), és ezek felmondása közben lopva megtanítja a kicsiket arra a csodára, hogy tarthatják meg a későbbiekben is talpukat fiatalnak. Harmadrészt neki már sikerült kikémlelnie a természet némely titkát, amit mások még nem is sejtenek. Például hajmosásra kiválónak tartja a szódabikarbónát, melyet kikeverünk néhány csepp vízzel krémesre, majd hajmosás után jön egy almaecetes hajöblítés 1:3 arányban. Számtalan ötlettel lesz gazdagabb az ember nála amellett, hogy különlegességeket is be tud szerezni tőle.
A programcsomagban szerepel az időjárás-biztos, évenként 22-23ezer utast szállító csömödéri kisvonat is, amely ablakából szarvast, őzet, vaddisznót lehet látni. A Lenti-Csömödér útvonalat két és fél óra alatt „rohanja" le oda-vissza a kisvonat. Igaz, hogy rendszeresen csak áprilistól szeptember végéig közlekedik, de nagy ünnepeken, hosszú hétvégéken megy. Lesz például Mikulás-járat, szilveszteri járat (nem késő délután, mert amikor akkor volt a pogácsás borkóstoló, nemigen sikerült regenerálódni sokaknak az éjszakára) – mesélte többek között Kaliba Mihály vasútüzemi műszaki vezető. Akár egy-két fővel is elmegy, és azt is ki lehet kötni, hol sípoljanak, hol álljanak meg.
Az aktív szabadidő-eltöltést előnybe részesítőknek kiváló választás a tekerés: a gyógyfürdő finom konyhával rendelkező campinghelytől öt kilométerre van egy tó, melyhez az erdőn keresztül kellemes, könnyű tempóban biciklizve húsz perc körüli időben lehet kiérni, vissza meg jóval hamarabb. De Csömödérre is el lehet kerékpározni, megcsodálva útközben az 50-es években épített bunkereket, a tanítani kiválóan tudó szaktekintélynek, Öveges professzornak a házát stb. A kevésbé edzettek is vállalkozhatnak erre, mert van útközben bőven néznivaló, sok helyen lehet pihenni.
A projekt legjelentősebb fejlesztése a Lentiben található egykori alkotóház felújítása, a hagyományokat, a helyi termékeket bemutató innovációs műhely létrehozása – hivatalos átadása 2015. elején várható. Itt lehetőség lesz alkalmankénti bemutatót is tartani, helyben megismertetni az érdeklődőkkel, hogyan készülnek a termékek. Készül egy zalai szakácskönyv is, sőt ehhez kapcsolódva egy kisfilm forgatásába is kezdtek, mely a hagyományos lakodalmas ételek helyi ízeit mutatja be elkészítéssel és tálalással együtt.
Magát a „Hagyomány és innováció" elnevezésű projektet a „Civilkurázsi" Lenti Civilszervezeteiért és Sportjáért Közalapítvány koordinálja – tudjuk meg Horváth László polgármestertől és Kovács Tünde projektmenedzsertől, akinek a Lenti és Vidéke Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft. munkatársai segítenek (www.tersegfejlesztes.hu). Maga Lenti kistérségi központ, a szlovén határtól 6km-re lévő 8300 lakosú település 20km saját kerékpárúttal, 5%-nyi csak, azaz 220 főnyi a munkanélküliek száma.
RECEPTEK
Pörkölt torta Farkas Jenőnétől (grillázstorta készítő)
1kg olvasztott cukorhoz 55-60dkg őrölt dió vagy szezámmag, formába önti, amibe nedves ruhára kiönteni, nyers krumplival formázni, ha kihűlt, lehúzza a ruhát, díszítése:
2tojasfeherje és 1/2 kg porcukor pici ecettel, hogy fényes legyen, gőz felett felveri,
mikor nem csöpög, kész
Vértisztító folyadék, üdítő Csondor Katalintól
Víz 1liternyi, 3 fej fokhagyma, 3 db citrom felszeletelve, 4 csokor petrezselyem felaprítva, zöldség, picit takarékon 20 percig forralni, másnap szűrni és mézet lehet bele tenni, ha kívánják
Bodrog Beáta