EKB előzetes – mi van már beárazva?
3 perc olvasásTalán minden idők legjobban várt EKB ülése lesz a január 22-i, mivel a központi bank elnöke, Mario Draghi nagy valószínűséggel egy komoly nagyságrendű mennyiségi könnyítési programot (QE) jelent be – és ennek elég meggyőzőnek kell lennie ahhoz, hogy igazolja az euró jelentős gyengülésével kapcsolatos piaci várakozásokat. Tekintsünk át néhány tényezőt a mai nagy esemény előtt:
Talán minden idők legjobban várt EKB ülése lesz a január 22-i, mivel a központi bank elnöke, Mario Draghi nagy valószínűséggel egy komoly nagyságrendű mennyiségi könnyítési programot (QE) jelent be – és ennek elég meggyőzőnek kell lennie ahhoz, hogy igazolja az euró jelentős gyengülésével kapcsolatos piaci várakozásokat. Tekintsünk át néhány tényezőt a mai nagy esemény előtt:
Nagyságrend: A kiindulópont 500 milliárd euró, a piac azonban inkább többet vár, valahol 750 milliárd környékén. A várakozások maximuma 1 000 milliárd euró. Elképzelhető az is, hogy egy nyíltvégű, havi rendszerességű vásárlási programot jelentenek be, amely hasonlít az amerikai jegybank, a Fed harmadik mennyiségi könnyítési programjához -, azonban ennek valószínűsége meglehetősen csekély.
Kockázatmegosztás: Egyértelmű jelei láthatóak annak, hogy a program várhatóan az egyes nemzeti jegybankokat ruházza majd fel a saját országuk által kibocsátott államkötvények vásárlásának jogával. Ez rendben is van, de vajon milyen mértékben osztozik majd ezeknek a vásárlásoknak a kockázatában az EKB?
Minél alacsonyabb mértékű a kockázatmegosztás, annál gyengébbnek tűnhet az EU összefogás (Németország vélhetően különösen ellenezné a kockázatmegosztás bármely formáját), viszont minél magasabb fokú a megosztás, annál inkább kiújulhatnak az EU maradék kockázata körüli viták. Minél magasabb a kockázatmegosztás százalékos mértéke, annál inkább tűnhet a program egy tényleges hitelközösség előszobájának.
Emellett minél magasabb a kockázatmegosztás mértéke, annál pozitívabb lesz annak hatása a kockázatviselési hajlandóságra is.
John J. Hardy
John Hardy az austini University of Texas-on végzett kitűnő eredménnyel, 2002 óta lát el a Saxo Banknál különböző feladatokat. Jelenleg devizapiaci stratégiai igazgatóként dolgozik a Saxo Bank koppenhágai központjában. John naponta publikál elemzéseket, amelyeket a Saxo Bank ügyfelei, továbbá újságírók és kereskedők kapnak meg. Gyakori vendége és szakértője többek között a CNBC, a CNBC Arabia és a Bloomberg üzleti TV-programjainak. Az állandó rovatai és média-megjelenései mellett John rendszeres és ad-hoc kommentárokat ír a fő devizákkal, a központi bankok politikájával, makrogazdasági folyamatokkal és más fejleményekkel kapcsolatban. John Hardy szívesen ad szakértői véleményt a devizapiac és más fő eszközosztályok piacainak alakulásával kapcsolatban, makrogazdasági perspektívából megközelítve.