Nyersolaj – rövid távon korrekció jöhet
3 perc olvasásA nyersolaj árának felfutása a jelen helyzetben valószínűleg elérte a csúcsát. A fellendülés mögött a befektetési célú (tőzsdén kereskedett befektetési alapokon, illetve tőzsdei határidős ügyleteken keresztül megjelenő) olajkereslet markáns növekedése állt. Habár az amerikai kitermelési adatok és készletszintek az elkövetkező hónapokban várhatóan csökkenni fognak, a vezető OPEC tagországok (például Szaúd-Arábia és Irak) kitermelése változatlanul növekszik majd, így a globális kínálati bőség csak lassan mérséklődik.
A nyersolaj árának felfutása a jelen helyzetben valószínűleg elérte a csúcsát. A fellendülés mögött a befektetési célú (tőzsdén kereskedett befektetési alapokon, illetve tőzsdei határidős ügyleteken keresztül megjelenő) olajkereslet markáns növekedése állt. Habár az amerikai kitermelési adatok és készletszintek az elkövetkező hónapokban várhatóan csökkenni fognak, a vezető OPEC tagországok (például Szaúd-Arábia és Irak) kitermelése változatlanul növekszik majd, így a globális kínálati bőség csak lassan mérséklődik.
Úgy vélem, hogy rövid távon (a következő 3-6 hónapban) megnövekedett kockázata van egy tíz dollár körüli korrekciónak, mivel a fellendülés mögött nem álltak fundamentális tényezők. Az amerikai palaolaj-kitermelők, akik a munkaerő és eszközök túlkínálatának eredményeképpen a termelési költségek radikális csökkenését élvezhetik, ismét nyeregbe szállnak, amint a WTI nyersolaj ára eléri a 65 dollárt.
A hosszú távú kilátások inkább a gazdasági növekedéstől és a kereslettől függenek. A nyersolaj piacán tavaly augusztus óta tapasztalható eladási hullám láthatólag csak az Egyesült Államokban növelte meg a keresletet, a vezető feltörekvő piaci országok többségében elmaradt a komolyabb keresletnövekedés. A finomítók az elmúlt hónapokban rendkívül kellemes árrésekkel dolgozhattak, így ezek nyersolaj iránti kereslete stabil, legalábbis az Amerikai Egyesült Államokban. Ha a finomított termékek iránti kereslet nem fog kellő ütemben növekedni, akkor viszont eljuthatunk egy olyan helyzetbe, hogy az olaj átkerül az egyik (nyersolaj) tartályból a másik (benzin) tartályba.
A WTI nyersolaj ára az év vége felé valószínűleg visszakúszik a 65 dolláros szintre, azonban az amerikai palaolaj-kitermelők alacsony költségei miatt nem nagyon fog tartósan e szint fölött tartózkodni.
Ole Sloth Hansen
Ole 2008-ban csatlakozott a Saxo Bankhoz; jelenleg árupiaci stratégiai igazgatóként a stratégiai és kutatási csoport tagja. A Saxo Bankhoz való csatlakozása előtt Ole Hansen 15 évig dolgozott Londonban, legutóbb egy határidős és devizapiaci ügyletekkel foglalkozó befektetési alapnál irányította a kereskedési tevékenységet. Hansen a határidős ügyletek szakértője; több mint 20 éves tapasztalattal rendelkezik ezen a területen, jelenleg elsősorban az árupiaccal foglalkozik. Heti összefoglalóit rendszeresen közli az online és a nyomtatott sajtó világszerte. Ole Sloth Hansen szívesen ad szakértői véleményt árupiaci (kiemelten az olajpiaccal és a nemesfémek piacával kapcsolatos) kérdésekben.