Right2water állampolgári kezdeményezés: lépjen a Bizottság, kéri a Parlament
4 perc olvasásAz Európai Bizottság reakciója az első, „Right2water" (jogot az ivóvízhez) állampolgári kezdeményezésre nem kielégítő és válaszol a szervezők kéréseire, fogalmaztak a képviselők egy kedden megszavazott állásfoglalásban. Az állampolgári kezdeményezések keretében európaiak jogszabálytervezetek beterjesztésére kérhetik a Bizottságot olyan témákban, amelyben erre a Bizottságnak joga van. A petíció benyújtásához az Unió tagállamainak legalább a negyedét képviselő, egymillió aláírásra van szükség.
Az Európai Bizottság reakciója az első, „Right2water" (jogot az ivóvízhez) állampolgári kezdeményezésre nem kielégítő és válaszol a szervezők kéréseire, fogalmaztak a képviselők egy kedden megszavazott állásfoglalásban. Az állampolgári kezdeményezések keretében európaiak jogszabálytervezetek beterjesztésére kérhetik a Bizottságot olyan témákban, amelyben erre a Bizottságnak joga van. A petíció benyújtásához az Unió tagállamainak legalább a negyedét képviselő, egymillió aláírásra van szükség.
„A Right2water állampolgári kezdeményezés az első példája az új demokratikus eszköz használatának. A vízszolgáltatások tulajdonjoga és biztosítása egyértelműen foglalkoztatja az európaiakat, ezt az érdeklődést pedig nem hagyhatjuk figyelmen kívül" – mondta a témával foglalkozó ír baloldali képviselő, Lynn Boylan, akinek jelentését 363 szavazattal, 96 ellenszavazat és 261 tartózkodás mellett fogadta el a Parlament.
A Bizottság válasza „a már meglévő kötelezettségvállalások ismétlésére korlátozódik"
A képviselők sajnálatukat fejezik ki, hogy a Right2water petícióra és a témával kapcsolatos, 2014 februári parlamenti meghallgatásra reagálva az Európai Bizottság válaszát „ a már meglévő kötelezettségvállalások ismétlésére korlátoz(ta)".
„(H)a a Bizottság semmibe veszi a (…) sikeres és széles körben támogatott európai polgári kezdeményezéseket, akkor maga az Unió veszti el hitelét a polgárok szemében" – vélik a képviselők.
A Parlament felkéri a Bizottságot, hogy készítsen jogalkotási javaslatot – szükség esetén a víz-keretirányelv és az ivóvíz irányelv lehetséges felülvizsgálatával együtt -, amelyek mint emberi jogot ismernék el a vízhez való egyetemes hozzáférést.
A képviselők felhívják a figyelmet, hogy a tagállamok kötelessége mindenki számára biztosítani a vízhez való hozzáférést, a szolgáltatóra való tekintet nélkül. A tagállamoknak arról is gondoskodniuk kell, hogy a szolgáltatók biztonságos ivóvizet és jobb higiénés körülményeket biztosítsanak.
A víz nem lehet kereskedelmi megállapodások tárgya
A képviselők leszögezik, hogy a víz- és higiéniai szolgáltatások biztosítását, elosztását és kezelését továbbra is ki kell zárni a koncessziós szerződésekről szóló irányelvből, annak jövőbeni felülvizsgálata során is. Hozzáteszik, hogy a víz- és higiéniai szolgáltatások sajátos jellegére való tekintettel ezeket mindenképpen ki kell zárni az Unió által tárgyalt vagy tárgyalni kívánt valamennyi kereskedelmi megállapodásból.
2014 februárjában a Right2water kampány szervezői részt vettek a környezetvédelmi, a fejlesztési, a belső piaci és a petíciós bizottság közös meghallgatásán. Az állampolgári kezdeményezést 1 884 790 európai támogatta aláírásával.
A kezdeményezők arra kérték a Bizottságot, hogy az ismerje el emberi jogként a vízhez és higiéniai szolgáltatásokhoz való jogot, és rögzítse jogszabályban, hogy a vízszolgáltatások az Európai Unió területén nem liberalizálhatók. Ugyan a képviselők osztják a vízhez való hozzáférésnek mint emberi jognak az elvét, de többen rámutattak, hogy az ivóvíz biztosítására vonatkozó szabályozásról továbbra is a tagállamok maguk döntenek.
Az elfogadott szöveg itt lesz elérhető (2015.9.8.) A plenáris vita felvételről (2015.9.7.) Háttéranyag (angolul) A Right2water kezdeményezés weboldala (angolul) A kezdeményezés hivatalos regisztrációja (angolul) Az eljárás lépései (angolul)