Kényszerből kovácsoltak a fogyasztók számára is értékes erényt a kapcsolt erőművek
4 perc olvasás2014 év végégig közel 30 százalékkal mérséklődtek a kiegyenlítőenergia-árak a kapcsolt erőművek piacra lépése óta, a szabályozó központok által kínált szekunder szabályozási árak azóta is alacsonyak. A 2011-ben bekövetkezett jogszabályi változások teremtette környezet szükségessé tette a kapcsolt erőművek üzemeltetési koncepciójának újragondolását, az egységek zöme azóta Európában is egyedülálló módon szabályozó központokba tömörülve vesz részt a hazai villamosenergia-rendszer szabályozásában.
2014 év végégig közel 30 százalékkal mérséklődtek a kiegyenlítőenergia-árak a kapcsolt erőművek piacra lépése óta, a szabályozó központok által kínált szekunder szabályozási árak azóta is alacsonyak. A 2011-ben bekövetkezett jogszabályi változások teremtette környezet szükségessé tette a kapcsolt erőművek üzemeltetési koncepciójának újragondolását, az egységek zöme azóta Európában is egyedülálló módon szabályozó központokba tömörülve vesz részt a hazai villamosenergia-rendszer szabályozásában.
Habár a 2011-es jogszabályváltozások megrengették az iparágat, a kapcsolt erőművek sikerrel találták meg azt a piaci szegmenst, ahol túlélhetnek a kedvezőtlenül alakuló szabályozói környezetben is. A fosszilis alapon termelő gázmotoros egységek szabályozó központokba tömörülése révén egyre hasznosabb elemeivé váltak az egységek a hazai szabályozóenergia-piacnak. „2011-et követően egyre több egység tömörült szabályozó központokba, úgynevezett "virtuális erőművekbe". A modern technológia sikerrel pályázott a MAVIR által szervezett tendereken, közreműködésüknek is köszönhetően 2014 végéig mintegy 30 szá zalékkal csökkent a kiegyenlítő energia összköltsége, a szabályozó központok szolgáltatásai azóta is alacsony áron érhetőek el" – mutat rá Rudolf Viktor, a kapcsolt erőművek üzemeltetőit tömörítő szakmai szervet, a Magyar Kapcsolt Energia Társaság elnöke.
A szabályozó központokban egységes informatikai rendszerbe vonják össze a hozzá csatlakozó villamos energiát termelő kisebb erőműveket, ami lehetőséget biztosít a tagoknak arra, hogy a piacon egységes fellépéssel egy nagy erőműként jelenjenek meg. „A szabályozó központok legnagyobb előnye, hogy a villamosenergia-piacon nagyobb súllyal, sikeresebben vehetnék részt az egységek, miközben megőrzik a gázmotoros technológia képviselte rugalmasságot" – mondja az elnök, aki szerint ezzel a lépéssel a termelők kedvezőbb feltételekkel és összességében szélesebb termékportfólióval léphetnek ki az árampiacra. „Az elgondolás bizonyítéka, hogy az ö ;sszefogás révén a termelők aktívan és sikeresen vesznek részt a MAVIR szekunder szabályozási tartalék piacán" – teszi hozzá.
Az erőművek túlélését biztosító megoldás Európában is egyedülálló, egyre több külföldi szakmai szervezet figyeli érdeklődéssel a magyar erőművek működési modelljét, keresi benne a lehetőséget saját tagjainak támogatására. „Amit a magyar egységek üzemeltetői kényszerből tettek meg, abban más államokban működő erőművek üzleti lehetőséget keresnek saját piacaikon. Egyre többen érdeklődéssel figyelik a magyarországi tapasztalatokat, elsősorban az erőművek ilyetén technikailag megterhelő működtetésének üzemi tapasztalatait" – mutat rá Rudolf Viktor.
Az elnök szerint ugyanakkor ez is jól mutatja, hogy ez a fajta kiszámíthatatlan, sok indítással és terhelésváltozatással járó működés technikai oldalon közel sem optimális. A berendezéseket ugyanis folyamatos üzemre, magas kihasználtság melletti üzemeltetésre tervezték és építették. „Ezért is érdekesek a műszaki, karbantartási tapasztalatok, illetve emiatt kell kiemelt figyelmet fordítani arra, hogy az üzemeltetők elemezzék a bevétel-karbantartási költségek arányának alakulását. Ez utóbbi egyelőre azt mutatja, hogy habár a berendezések működtetése és eredménytermelő tevékenysége közel sem optimális, a túlé lést biztosíthatja ez a fajta a szerepkör az egységeknek" – mondja az elnök.
Hosszútávon azonban az EU többi tagállamához hasonlóan, hazánkban is támogatni kellene a nagyhatásfokú kapcsol energiatermelést, hiszen a Co2 kibocsátás jelentős csökkentése révén jelentősen hozzájárul a fenntartható energiatermeléshez és ekkor ezen termelő kapacitások újra folyamatosan működhetnek az eredeti koncepciónak megfelelően.