Lassult a magyar gazdaság a harmadik negyedévben
2 perc olvasásBarczel Vivien és Ürmössy Gergely az Erste Bank elemzőinek magállapítása szerint a várakozásokat alulmúlta a harmadik negyedéves GDP bővülésének mértéke, hiszen a Statisztikai Hivatal jelentése szerint csupán 2,3%-kal nőtt éves összevetésben a bruttó hazai össztermék. Negyedéves összehasonlításban pedig 0,5%-os bővülést láthattunk. A növekedési ütem az előző negyedévekhez képest is csalódást keltett, hiszen az első két negyedévben 3,5%, illetve 2,7% volt év/év alapon.
Barczel Vivien és Ürmössy Gergely az Erste Bank elemzőinek magállapítása szerint a várakozásokat alulmúlta a harmadik negyedéves GDP bővülésének mértéke, hiszen a Statisztikai Hivatal jelentése szerint csupán 2,3%-kal nőtt éves összevetésben a bruttó hazai össztermék. Negyedéves összehasonlításban pedig 0,5%-os bővülést láthattunk. A növekedési ütem az előző negyedévekhez képest is csalódást keltett, hiszen az első két negyedévben 3,5%, illetve 2,7% volt év/év alapon.
A részletek egyelőre nem állnak rendelkezésre, hiszen a KSH csupán annyit közölt, hogy az ipar mellett a kereskedelem, a szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás járult hozzá a harmadik negyedéves bővüléshez. Vélhetően folytatódott a beruházások csökkenő trendje, azaz a tavalyi évhez képest kevesebb beruházás indult a magyar gazdaságban, ami érdemben visszafoghatta a növekedés mértékét. Régiós összehasonlításban nemcsak leszorult a dobogóról Magyarország, hanem sereghajtóvá vált, hiszen Szlovákia és Románia gazdasága 3,6-3,6%-kal, Csehországé pedig 4,3%-kal nőtt a harmadik negyedévben. Az Eurózóna fejlett gazdaságainak növekedési ütemét továbbra is meghaladta a magyar, azonban a különbség csökkent. Így a nyugat-európai országokhoz való felzárkózás üteme érdemben lassult.
Előretekintve, továbbra is fenntartjuk a 2,8%-os növekedési várakozásunkat 2015-re és a 2,4%-os előrejelzésünket 2016-ra, azonban látunk lefelé mutató kockázatokat. Ha a negyedik negyedév is negatív meglepetést hoz, akkor a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa jövőre úgy dönthet, hogy újra kamatcsökkentő ciklusba kezd annak érdekében, hogy támogassa a GDP növekedést.