500 ÉVES A REFORMÁCIÓ
5 perc olvasás
A reformáció kezdetét 1517-től számoljuk, amikor Luther Márton kiszögezte tételeit a wittenbergi vártemplom kapujára. A prédikátor tanai nagyban befolyásolták a vallást, a kultúrát, a tudományt, a politikát és a gazdaságot – nemcsak Németországban. Október 31-én Wittenberg városa kiállításokkal, koncertekkel, fesztiválokkal ünnepli meg a reformáció 500. évfordulóját.
A reformáció kezdetét 1517-től számoljuk, amikor Luther Márton kiszögezte tételeit a wittenbergi vártemplom kapujára. A prédikátor tanai nagyban befolyásolták a vallást, a kultúrát, a tudományt, a politikát és a gazdaságot – nemcsak Németországban. Október 31-én Wittenberg városa kiállításokkal, koncertekkel, fesztiválokkal ünnepli meg a reformáció 500. évfordulóját.
A német turizmus már idén felkészült a 2017-es évfordulóra, ezért nyolc rövidebb-hosszabb Luther-útvonalon keresztül mutatja be a reformátor életét és munkásságának állomásait. Mindegyik helyszín megközelítése könnyű és akadálymentes akár repülőgéppel és vonattal megyünk, hála a rendkívül fejlett német közlekedésnek. Berlinbe repülőgéppel érdemes érkezni, majd onnan kiindulva az ICE-pályaudvarokról tovább vonattal jutni a többi célpont felé.
A Luther eleven öröksége útvonal Eisleben és Wittenberg városába vezet. Berlinben és Potsdamban időszaki kiállítások tekinthetők meg, ugyanott látványosság a berlini dóm és a potsdami Szent Miklós-templom is. Dessau-Roßlauban a Fürst-Georg Könyvtárban korabeli nyomtatványok és kéziratok őrzik a reformáció szellemét, köztük a Cranach Biblia három kötetét Luther és Melanchthon kézzel írt bejegyzéseivel. Luther Eislebenben született és halt meg. Háza a középkor és az újkor közötti korszak berendezéseivel 1966-tól az UNESCO világörökség része. A mester holttestét Wittenbergbe szállították, de útközben, Halléban is felravatalozták. Halle (Saale) városában látható Luther halotti maszkja és kézmása, valamint a szószéke. Magdeburgban is diákoskodott, azután 1524-ben harciasan prédikált a Szent János-templomban és az Ágoston-rendi kolostor templomában. A városban élt akkoriban Lucas Cranach, a festő is.
Út és cselekedet a második útvonal vezérelve. Berlintől Frankfurtig utazunk, érintjük Wittenberget, ahol Luther 35 évet töltött. Torgauban vette feleségül a kolostorból szökött Katharina von Borát, akit itt temettek el. Emlékére június 25-én tartják a Katharina-napot. Eisleben városkájában található Luther halotti háza és keresztelőtemploma. Erfurt gyönyörű óvárosában és Ágoston-rendi kolostorában (épült 1277-ben! – világörökség) hat évig élt szerzetesként. Eisenachban, Wartburg várában kiállítás emlékezik meg arról, hogy ott talált menedéket, és 11 hét alatt fordította németre az Újszövetséget. 1521-ben pedig ismét visszatért Wartburg várába.
Reformáció és kulturális örökség címen rendezték be a harmadik útvonalat. Türingia városaiban művészeti és építészeti csodák nyújtanak hiteles képet a késői középkorról, köztük Wartburg vára is (világörökség). Azután Möhra, Schmalkalden, Mühlhausen (itt végezték ki Thomas Müntzert 1525-ben) és Gotha következik, ahol a nagy reneszánsz mester, Cranach megfestette Luther arcképét.
Politika és forradalom címmel foglalták össze Luther életének állomásait, harcos fellépéseit, hiszen sok egyházfival és politikai hatalommal kellett megvívnia Lipcsétől Drezdáig. Lipcsében prédikált a híres Tamás-templomban, amikor a római pápa kiátkozta. Wittenbergben épült fel az első református templom. Utunk során látogatásra érdemes: Mühlberg, Jüterborg, Augsburg, Grimma, Zwickau és a drezdai Frauenkirchen.
Prédikációk és birodalmi gyűlések néven Luther utazásait foglalják keretbe Berlintől Frankfurtig sok érdekes állomással: Worms, Speyer, Heidelberg, Augsburg, Nürnberg, Coburg, Schmalkalden, Weimar.
Valóság és vízió Luther fáradságos utazásainak további célpontjai, mint Hessen, Szász-Anhalt, Türingia és Szászország több városában. Frankfurtból indulunk Worms, Marburg, Bad Hersfeld, Wartburg vára (világörökség), Erfurt (világörökség) felé. 2016. június 10-12. között a Cranach-udvarokban (világörökség) tartanak ünnepségeket. Lipcsében, a Tamás-templomban dolgozott J. S. Bach is, majd Berlin-Potsdamban fejezzük be az utat.
Kis emlékhelyek, nagy hatás címen Frankfurttól Lipcséig haladunk a nagy Német-Római Birodalom jelentős állomásain. Eisenach, Bad Hersfeld után Szászországban: Zeitz, Grimma, Lipcse, Mansfeld, Torgau, Wittenberg érdemes látogatásra. Zwickauban végül megpihenhetünk az ún. Lutherkellerben.
Határokon túl Európába címet adták a nyolcadik, hosszabb, 820 km-es utazásnak. Franciaországban és Svájcban ugyanis már Luther előtt felbukkantak a reformációs kísérletek. A könyvnyomtatás városai, mint Strasbourg és Zürich hozzájárultak Luther eszméinek kialakulásához. Frankfurtból kiindulva Heidelberg, Wittenberg, Bodensee, Augsburg, München, Konstanz állomásaihoz érkezünk. Ott volt az 1417-es konstanzi zsinat, s annak határozataként Husz Jánost máglyán elégették.
A nyolc útvonal részleteit a német turizmus honlapján (www.germany.travel) magyar nyelven is olvashatjuk. A DZT hazai híreiből közli:
DOBI ILDIKÓ