Könnyen kezelhető a munkaerőhiány
A munkanélküliségi és foglalkoztatottsági adatok javulásával párhuzamosan több szektorban is munkaerőhiány alakult ki az elmúlt hónapokban. A hivatalos adatok szerint a betöltetlen álláshelyek száma országszerte közel 60 ezer volt az idei év elején. A Magyar Outsourcing Szövetség (HOA) szerint a munkaerőhiány rugalmasan kezelhető, például a munkáltatók számára költséghatékony kiszervezési módszerekkel.
A munkanélküliségi és foglalkoztatottsági adatok javulásával párhuzamosan több szektorban is munkaerőhiány alakult ki az elmúlt hónapokban. A hivatalos adatok szerint a betöltetlen álláshelyek száma országszerte közel 60 ezer volt az idei év elején. A Magyar Outsourcing Szövetség (HOA) szerint a munkaerőhiány rugalmasan kezelhető, például a munkáltatók számára költséghatékony kiszervezési módszerekkel.
A munkaerő-piaci adatok az utóbbi években fokozatosan javultak, 2013-ban még 10 százalék felett járt a munkanélküliségi ráta, 2014-ben már 7,7 százalékra csökkent, a múlt évben pedig 6,8 százalékra mérséklődött. A javulásban szerepet játszott a közfoglalkoztatás, de az úgynevezett elsődleges munkaerőpiacon is kedvezőbbé vált a helyzet: tavaly november és idén január vége között a foglalkoztatottak száma ezen a piacon 57,3 ezer fővel több volt, mint egy évvel korábban, így meghaladta a 3,9 millió főt.
A Magyar Outsourcing Szövetség (HOA) kedvezőnek látja az elsődleges munkaerőpiacon bekövetkezett javulást. Ugyanakkor a szervezet arra is felhívja a figyelmet, hogy ezzel párhuzamosan egyre nagyobb probléma a munkaerőhiány szinte minden gazdasági szektorban. A Központi Statisztikai Hivatal múlt év utolsó negyedévére vonatkozó adatai szerint az iparban közel 13 ezer üres álláshelyet tartottak nyilván, ezen belül a feldolgozóiparban több mint 12 ezer munkavállalót kerestek a vállalkozások, a humán egészségügyben és a szociális ellátásban összesen közel 7 ezer állást kínáltak, a kereskedelem és gépjárműjavítás területéről több mint 3 ezer dolgozó hiányzott, az információs és kommunikációs ágazatban pedig több mint 2 ezer állás volt betöltetlenül. Suhajda Attila, a HOA elnöke közölte: "Sokszor kedvező tényezőként tűnik fel a munkaerőhiányt, mivel ez a jelenség jellemzően gazdasági fejlődésre utal. Ugyanakkor világos, hogy a betöltetlen állások nagyon komoly gondot jelentenek a foglalkoztatóknak. Az adott vállalat, vállalkozás nem tudja kihasználni a kapacitásait, ennek eredményeként a tervezettnél lassabban képes csak fejlődni."
A képzett szakember hiányból adódó kapacitás problémák miatt egyre inkább előtérbe kerül az a megoldás, amellyel a különböző tevékenységeket külső partner bevonásával végeztetik el a vállalkozások. A szakemberhiány által érintett munkák, feladatok kiszervezése megoldás lehet a kapacitáshiányok kezelésében. "Ennek eredményeként az adott vállalkozás a fő profiljára koncentrálhat, az ahhoz szorosan nem kötődő tevékenységeket pedig külsős cégekre bízhatja, ez pedig költséghatékony megoldást biztosít" – fogalmazott Suhajda Attila. Az elnök szerint a munkaerőhiány leginkább a könnyűiparban és a szolgáltató szektorban jelentkezik, jellemzően Budapesten és Pest megyében, valamint a nyugati országrészben.
A szervezet elnöke rámutatott arra is, hogy felemás helyzettel nézhet szembe a gazdaság a jövőben. A HOA arra számít egyrészt, hogy a gazdasági fejlődés miatt bővül a foglalkoztatás és tovább javulhat a munkanélküliségi ráta. Ugyanakkor ezzel párhuzamosan lesznek olyan szektorok, amelyekben a munkaerőhiány tartósan megmarad. Márpedig ennek kezelése kulcsfontosságú azért, hogy a gazdasági növekedést ne a munkaerőhiány fogja vissza.
A Magyar Szolgáltatóipari és Outsourcing Szövetség (HOA) nyílt, független, szakmai szervezet, amelynek elsődleges célja az ország gazdasági fejlődésének elősegítése az üzleti szolgáltató szektor támogatásával, a szervezeti innováció kínálta hatékonyságnövelő lehetőségek, különös tekintettel az outsourcing elterjesztésével. A Szövetség több, mint 60 hazai és nemzetközi nagyvállalat a tagja, többek között például az ALCOA-KÖFÉM, Colliers, Ernst&Young, Hewlett-Packard, MÁV, MOL, MVM, PricewaterhouseCoopers, SAP, Telenor és a T-Systems.