„Az eltűnt idő nyomában” címmel nyílt kiállítás a fertődi Esterházy-kastélyban
3 perc olvasás
Július elején a fertődi Esterházy-kastély múzeumában nyílt kiállítás „Az eltűnt idő nyomában" címmel, mely az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont megalakulása óta fellelt és megszerzett műkincsekből áll.
Július elején a fertődi Esterházy-kastély múzeumában nyílt kiállítás „Az eltűnt idő nyomában" címmel, mely az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont megalakulása óta fellelt és megszerzett műkincsekből áll.
A kiállítás 470 műtárgyat mutat be, amelyek hajdan az Esterházy-család tulajdonát képezték. A 20. század zivataros történelme során számos műkincsnek nyoma veszett, azonban napjainkra rengeteg tárgy „hazatért". A kiállításon megtekinthetők bútorok, festmények, órák, valamint egyéb iparművészeti tárgyak.
A tárlat egyik fő látványossága Esterházy „Fényes" Miklós (1714-1790) herceg íróasztala, mely 1770 körül készült. Családi tulajdonban lévő fotó alapján határozták meg, hogy ez a tárgy 1945 előtt a földszinti hercegi lakosztály sarokszobájában állt egykor. Ennek a szobának azért is fontos a szerepe, mert nagy értékű műtárgyakat őrzött, melyek közül az íróasztallal együtt 2016-ban immár három tárgy is visszakerült eredeti helyére, a fertődi Esterházy-kastélyba. A szoba ékessége egy 1760-1765 körül készült komód is, ami Léonard Boudin, (1731-1804) a 18. század egyik legtöbbet foglalkoztatott és a legfelsőbb köröknek szállító párizsi asztalosmesterének a műhelyéből került ki.
A kiállított műkincsek felölelik és átfogóan prezentálják az Esterházy család fraknói hercegi ágának örökségét: a magyar történelem során kevés olyan családot találunk, amelynek sorsa ennyire összefonódott volna a magyar, illetve az európai történelem és kultúrtörténet meghatározó eseményeivel. A kiállított műtárgyak között világszínvonalú iparművészeti remekek és a kastély eredeti enteriőrjének, illetve a kor művészetének általános színvonalát és jellegét tükröző darabjai is fellelhetők. A tárgyak többsége magyar és külföldi magángyűjteményekből származik, az Esterházy-proveniencia minden esetben bizonyítható.
A kiállítás meghatározó tematikája az idő motívuma, de ez nem csak az Esterházy „Fényes" Miklós udvarában megtalálható órákra utal, hanem az időre, mely felöleli a múltat, a jelent és a jövőt. A most bemutatott és fellelt tárgyak többsége több száz éves, de idén teljes pompájukban térhettek vissza az Esterházy-kastélyba, ahonnan a történelem szele elsodorta őket.
Németh Krisztina