Rámenős riporter
2 perc olvasás
– Professzor úr, köszönöm, hogy rendelkezésemre állt. Olvasóink szeretnének tudni egyet-mást a Paksi Atomerőmű bővítésről, elsősorban a biztonsági kérdésekről.
– Professzor úr, köszönöm, hogy rendelkezésemre állt. Olvasóink szeretnének tudni egyet-mást a Paksi Atomerőmű bővítésről, elsősorban a biztonsági kérdésekről.
– Kérdezzen bátran.
– Hogyan ellenőrzik a sugárveszélyt? Az egészségvédelem szempontjából talán ez a legfontosabb kérdés.
– Valóban, a sugárdózis………
– Gondolom szigorú előírások szabályozzák a maximális dózist. Vagyis, amely még nem károsítja az egészséget.
– Az élettanilag hatásos………..
– Még azt szeretném hozzátenni, hogy nemrég jártam Pakson és észrevettem, hogy az atomerőmű dolgozói úgynevezett filmjelvényt hordanak. Jó vaskos. Mert ólom védőtokban van.
– A jelvényben lévő filmet…………
– Úgy tudom, a jelvény tartalmát hetenként gondosan ellenőrzik. És minden munkatárs törzslapjára feljegyzik a kapott értékeket.
– Ige, de……………..
– A filmjelvényen felül még dózismérő műszereket, úgynevezett dozimétert használnak. Valóban az ólom véd legjobban a sugárzás ellen?
– Az alfa és béta sugárzás ………
– Bocsánat, hogy megszakítom, de hallottam, hogy az alfa és béta sugárzás ellen egészen vékony fémlemezek is védenek.
– De a gamma…………
– Igen, a gamma sugárzás a kritikus, ehhez kel a vastag ólomlemez. Persze a falakat nem lehet vastag ólomlemezekkel borítani. Vagy tévednék?
– A falalkat különleges betonból építik, mert……….
– Igen, a betonhoz adalékanyagként nehéz ásványokat adnak hozzá, különösen az úgynevezett gyors reaktoroknál. A paksi reaktorok ilyenek?
– Ez nem olyan egyszerű. A gyors reaktor……………
– A gyors reaktornál nagy energiájú neutronokat használnak. Ehhez nem kell moderátor, nem kell a részecskéket lelassítani, lefojtani. De azért pillanatok alatt le lehet állítani vészhelyzetben.
– Baleseti veszély esetén………………….
– Bocsásson meg professzor úr, lejárt a műsoridő. Köszönöm, hogy rendelkezésünkre állt.
– Én is köszönöm.
Láng Róbert