Döntőben a legjobb magyar fenntarthatósági pályázatok
Közönségszavazási szakaszba lépett az Energy Globe Magyarország díjért folyó fenntarthatósági verseny. A győzteseket a március 7-i díjátadó gálán ismerheti meg a közönség.
Közönségszavazási szakaszba lépett az Energy Globe Magyarország díjért folyó fenntarthatósági verseny. A győzteseket a március 7-i díjátadó gálán ismerheti meg a közönség.
Lezáró szakaszhoz érkezett a fenntarthatóság és az energiahatékonyság egyik legrangosabb nemzetközi eseményének magyarországi versenye. Január 25-étől a közönség három héten át szavazhat a meghirdetett három kategória jelöltjeire.
Közel száz minősített pályamű érkezett a nemzetközi Energy Globe díj magyarországi versenyére. A 2016-ban Magyarországra is kiterjesztett versenyen az energiahatékonysági és fenntarthatósági projektek három tárgykörben pályázhattak: vállalati, önkormányzati és a jövő generáció szemlélet-formálását célzó kategóriákban.
A beérkező pályaműveket a nemzetközi Energy Globe Award szakértői köre tekintette át először, Matthias Schmuderer, a müncheni Enerbasics energetikai és környezettechnológiai tanácsadó cég vezetője irányításával. Ezt követően a független, elismert hazai szaktekintélyekből álló bíráló bizottság kiválasztotta azt a 3-3-3 döntős pályázót, akik közül már a közönség döntheti el, hogy melyik újító ötlet legyen a kategória győztese, és ki képviselje hazánkat a nemzetközi döntőben.
A vállalati és a jövő generációs kategóriákban a legtöbb szavazatot elnyerő pályázat 3-3 millió forint értékű projekttámogatást, az önkormányzati kategória legjobbja pedig egy zöld koncepciójú, okos játszóteret nyerhet. A közönségszavazók is díjazottak: közöttük elektromos robogót és okos telefonokat sorsolnak ki a szervezők.
A leginnovatívabb hazai fenntarthatósági projektek
A szavazásra jelölt projektek kategóriánként:
I. Vállalati kategória
- a LIDL egy komplex energiahatékonysági felújításon átesett és holisztikus fenntarthatósági
szempontok szerint létrehozott telephelye,
- keringtetett vízzel hűtött, mind öntözési, mind vezérlési szempontból teljesen új elveken
működő tetőhűtési megoldás, a WaterFilm TechnologyTM,
- a Felelős Gasztrohős fenntartható étteremminősítési programja
II. Önkormányzati kategória
- a visontai Szent-Györgyi Albert Általános Iskola venyigéből nyert biomasszán alapuló,
egyedi fűtésrekonstrukciója,
- a teljes kaposvári autóflotta biogáz-üzeműre való átalakításának projektje,
- Vác önkormányzata által kezdeményezett változatos, átfogó környezetvédelmi
programsorozat.
III. Jövő generációja kategória
- Mecsekerdő Zrt. Mókus Suli erdei iskolájának öko-oktatási központtá fejlesztése,
- a Szent Miklós Görögkatolikus Iskola többek közt napelemes mézpergető fejlesztést is
magában foglaló, Aranynektár nevű fenntartható iskolai méhészeti programja,
- a Fényközösségek Nonprofit Kft. Energy Factory nevű fenntarthatósági vetélkedője.
A pályaműveket a díj honlapján, a www.energy-globe.hu/kozonsegszavazas oldalon részletesen is megtekinthetik a szavazók. Mind a díjazottakat, mind a szavazókat megillető nyereményeket a március 7-i nagyszabású, a pályázókat bemutató, valamint a fenntarthatóság és az energiahatékonyság témakörét bemutató műsoros gálán adják majd át a Várkert Bazárban.
Lantai József