20 éves jubileumát ünnepli a Magyar Termék Nagydíj
7 perc olvasás2017-ben már 46 témakörben, közel 100 termék típussal van lehetőség pályázni a Magyar Termék Nagydíj Pályázaton. 20. alkalommal, 46 főkategóriában hirdették meg a Magyar Termék Nagydíj Pályázatot, amely hazánk legrangosabb minősítő rendszerévé vált, bizonyítva, hogy a minőség is tud hagyományt teremteni! – jelentette be a Magyar Termék Nagydíj Pályázat Kiírói Tanácsa március 21-én, a Benczúr Házban tartott ünnepélyes sajtótájékoztatón.
2017-ben már 46 témakörben, közel 100 termék típussal van lehetőség pályázni a Magyar Termék Nagydíj Pályázaton. 20. alkalommal, 46 főkategóriában hirdették meg a Magyar Termék Nagydíj Pályázatot, amely hazánk legrangosabb minősítő rendszerévé vált, bizonyítva, hogy a minőség is tud hagyományt teremteni! – jelentette be a Magyar Termék Nagydíj Pályázat Kiírói Tanácsa március 21-én, a Benczúr Házban tartott ünnepélyes sajtótájékoztatón.
A pályázat jubileumi évében is az innovatív szemlélet, a kreatív megoldások és a kiemelkedő minőség áll a fókuszban. A meghirdetett 46 pályázati főcsoport érinti többek között a vendéglátást, az építő- a mezőgazdasági- és élelmiszeripart, szabadidős, kulturális tevékenységeket, rendezvényeket az orvostechnikai- és kozmetikai szegmenset, vagy akár a bútor- és ruházati termékek gyártását is. Újdonságként idén először kapnak lehetőséget helyi közösségek tevékenységeik megmérettetésére. A 20. Magyar Termék Nagydíj Pályázat kitüntetéseit, a tanúsított minőség „útlevelét"- melyre május 19-ig lehet pályázni -, a hagyományoknak megfelelően a Magyar Gazdaság Ünnepén, a Parlament Felsőházi Termében adják át szeptember elején.
A Magyar Termék Nagydíj Pályázat kitüntetettjei azon vállalkozások és személyek, akik tevékenysége vagy megvalósított produktuma magas hozzáadott értéket képvisel kereskedelmi és társadalmi tartalmában egyaránt, hozzájárulva egy erősebb gazdaság megvalósulásához. Ez az egyetlen nem szakma specifikus tanúsító elismerés, melyre a gazdaság egész területéről, önkéntes, nyilvános pályázat útján lehet jelentkezni. A hagyományokhoz híven, valamennyi Kárpát-medencei és anyaországi díjazott a Parlament Felsőházi Termében ünnepélyes keretek között veheti át a tanúsított minőség „útlevelét" szeptember elején, a Magyar Gazdaság Ünnepén.
A Magyar Termék Nagydíj Pályázatot 2017-ben huszadik alkalommal írta ki és valósította meg az INDUSTORG-VÉDJEGYIRODA Minőségügyi Kft., a Poli-Farbe Vegyipari Kft., a ProfessionCert Mérnöki Szolgáltató Kft., az idei esztendőben hozzájuk csatlakozó Legrand Magyarország Villamos Rendszerek Zrt., a Nádudvari Élelmiszeripari Kft-vel karöltve. A pályázat kiemelt támogatója a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, szakmai támogatója a Közbeszerzési Hatóság, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a Nemzetgazdasági Minisztérium. A pályázat egyik fontos vizsgáló bázisa a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriuma, amely az idei évben is megbízható alapot nyújt a pályázati termékek elbírálásához szükséges vizsgálatok elvégzéséhez.
Kiss Károlyné, a Magyar Termék Nagydíj Pályázati iroda ügyvivő igazgatója, a Kiírók Tanácsa nevében a sajtótájékoztatón így fogalmazott: „A tanúsító védjegy alapítóiként elmondhatjuk, hogy a Magyar Termék Nagydíj és a hozzá kapcsolódó pályázat a magyar gazdaság alternatív programjaként segíti a vállalkozásokat, hogy helyüket, erejüket felmérjék. Évről-évre elismeri azokat a hazai és Kárpát-medencei vállalkozásokat, amelyek munkájuk során nem csak a jóra, hanem a kiválóra törekedve alkotásaikkal, eredményeikkel bizonyítják a magyar elme és kreativitás nagyszerűségét, segítve hazánk piaci törekvéseinek megvalósítását. 20 év alatt körülbelül hatszorosára bővült a pályázati lehetőségek száma. Idén már 46 témakör közel 100 termékének van lehetősége a megmérettetésre. Úgy gondolom, hogy ezek a lehetőségek izgalmas, kiemelkedő színvonalú pályázatokkal fognak bennünket megismertetni. Hiszem, hogy a szeptemberi díjátadás méltó lesz a jubileumhoz és megérdemelten lesz a ismételten a Gazdaság Ünnepe!"
Keszthelyi Nikoletta helyettes államtitkár kiemelte: „fogyasztóvédelmi szempontból elismerésre méltó, hogy egyre több hazai és határon túli vállalkozás tartja fontosnak jó minőségű magyar termékek előállítását és a pályázaton való részvételét. A pályázatot benyújtó vállalkozások már felismerték, hogy érdemes fogyasztóbarát módon működni, magas minőségű terméket előállítni, nívós szolgáltatásokat nyújtani. A Magyar Termék Nagydíj a tudatos vásárlók részére iránytűként mutatja az utat a kimagasló minőségű termékek és szolgáltatások felé."
Dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke, a rendezvény fővédnöke, megküldött köszöntőjében kiemelte: „Az idei jubileumi évben, két évtized tapasztalatával a hátam mögött kijelenthetem, hogy azok a vállalkozások tudták elnyerni és később megőrizni a Magyar Termék Nagydíj tanúsító védjegyét, amelyek amellett, hogy kiváló minőséget voltak képesek előállítani, szem előtt tartották a környezettudatosságot, a fenntarthatóságot, a termékbiztonságot és hazánk gazdaságának erősödését. Az elmúlt évek tapasztalatára támaszkodva bizton remélem, hogy a pályázók kreativitásukkal és szakmai felkészültségükkel idén is nehéz helyzetbe hozzák a szakmai zsűrit, s így a szeptemberi díjátadó valóban a hazai gazdaság és a magyar találékonyság ünnepe lesz, miként azt 20 éve megálmodták a Nagydíj megalapítói.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára köszöntőjében így összegzett: „egy nagy lépést tettünk meg a tavalyi évben, hiszen 2016 óta a Magyar Termék Nagydíj Tanúsító Védjegyet a külhoni magyar vállalkozások remekművei is viselhetik. A magyar minőség ugyanis nem áll meg az országhatáron: számos olyan produktum lelhető fel a külhonban, amelyre joggal lehet büszke minden magyar, éljen bárhol a világon. A Nemzetpolitikai Államtitkárság lépéseivel arra törekszik, hogy a külhoni magyar közösséget minden területen abban erősítse, hogy a minőséget képviselje az oktatás, a kultúra, a gazdaság területén egyaránt. Hiszem, hogy értékeink tudatosítása, láthatóvá tétele tovább erősíti a Kárpát-medence magyarsága közti kapcsolatot, alapja annak a felívelő lendületnek, amely a világban látható Kárpát-medencéhez vezet."
A Magyar Termék Nagydíj Pályázatra jelentkezhet minden természetes és jogi személy, jogi személyiség, egyéni vállalkozó vagy alkotóközösség, olyan pályázati főcsoportok szerinti, a pályázat céljainak megfelelő, Magyarországon, illetve a Kárpát-medencében gyártott, forgalmazott áruval, árucsoporttal, szolgáltatással. Egy pályázó több pályázattal is szerepelhet, illetve arra is van lehetőség, hogy több pályázó közös pályázattal induljon a megmérettetésen. Egy pályázatban egy termék vagy termékcsalád szerepelhet. Egy termékcsalád maximum 10 termékből állhat.
A kitüntetést magyar és angol nyelvű díszoklevél, valamint a Hollóházán működő Magyar Porcelánmanufaktúra Kft. – amely 2017-ben ünnepli 240 éves iparalapítását – alkotógárdája által készített, egyedi iparművészeti trófea tanúsítja. Az esemény során a Kiírók Tanácsának tagjai által külön elismerésekben is részesülnek kiemelkedő pályázatok. Ilyen kitüntetés a Magyar Termék Nagydíj Pályázat Életmű Díja, a Magyar Termék Nagydíj Pályázat Kárpát-medencéért Nívódíja, a Magyar Termék Nagydíj Pályázat Kárpát-medencéért Életmű Díja, a Magyar Termék Nagydíj Pályázat Sajtókövete Nívódíja és a Magyar Termék Nagydíj Pályázat Emlékdíja. A Magyar Termék Nagydíj Pályázat Hűség Díját a Magyar Termék Nagydíj Pályázat 20. évfordulója alkalmából alapítottak a Védjegyoltalom jogosultjai.
Lantai József