Tudja, mit adott nekünk 1997?
5 perc olvasásMa már mindenki tudja, mi az a szociológia, az Apple neve összenőtt Steve Jobséval, természetes, hogy korlátozás nélkül vásárolhatunk valutát, és tudjuk, hogy az orvostudományban mérföldkőnek számított Dolly, a klónozott birka megszületése. 1997-ben olyan fontos technológiai, kulturális és orvostudományi eseményeknek lehettünk szemtanúi, amelyek hozzátartoznak az alapműveltséghez, és alapvetően határozzák meg mai gondolkodásunkat.
Ma már mindenki tudja, mi az a szociológia, az Apple neve összenőtt Steve Jobséval, természetes, hogy korlátozás nélkül vásárolhatunk valutát, és tudjuk, hogy az orvostudományban mérföldkőnek számított Dolly, a klónozott birka megszületése. 1997-ben olyan fontos technológiai, kulturális és orvostudományi eseményeknek lehettünk szemtanúi, amelyek hozzátartoznak az alapműveltséghez, és alapvetően határozzák meg mai gondolkodásunkat.
Gazdaság, közélet:
- A gazdasági Nobel-díjat Robert K. Merton kapta, aki aktív szerepet vállalt a szociológia létrehozásában. Az ő nevéhez fűződik az „önbeteljesítő jóslat" kifejezés, amely a modern szociológia-, politika- és gazdaságelmélet egyik központi eleme. A kifejezés lényege, hogy egy helyzet kimenetelében meghatározó faktor az az elvárás, amivel az emberek viszonyulnak felé: gyakran a „jóslat" közvetlenül vagy közvetve valóra váltja önmagát. Például ha az embereknek azt mondják, hogy egy bank csődbe megy, megrohamozzák, hogy az ott tárolt pénzüket kivegyék – ennek következtében pedig a bank valóban csődbe mehet.
- Tökéletes példa lehet az önbeteljesítő jóslatra a Postabank-pánik: Elterjedt a hír, miszerint a Postabank hamarosan bedől, aminek köszönhetően országos méretűre dagadt a pánik, a betétesek pedig két hónap alatt a bank forrásainak egyhatodát, közel 25 milliárd forintot vettek ki a bankokból. A pénzintézetet csak az mentette meg a csődtől, hogy az állam konszolidálta, ami 220 milliárd forintjába került.
- Január 1-jétől korlátozás nélkül vásárolhattak külföldi valutát a magyar állampolgárok.
- Bill Clinton megkezdte második ciklusát az Amerikai Egyesült Államok 42. elnökeként. Clinton 1993-tól 2001-ig töltötte be ezt a posztot.
- Két fontos nőt is elvesztett a világ ebben az évben: elhunyt Diana hercegnő és Kalkuttai Szent Teréz, közismert nevén Teréz anya. Mindketten híresek voltak a szegények és az elesettek körében végzett áldozatos munkájukról. Teréz anyát 2016-ban szentté avatták.
Popkultúra:
- 1997-ben csendült fel először a Bitter Sweet Symphony, a Stand By Me az Oasistől, az I'll Be Missing You Puff Daddy, Faith Evans és az 112 feldolgozásában, az Everlong, a Karma Police, a The Unforgiven II, a Barbie Girl és a Quit Playing Games (With My Heart) is. Itthon pedig olyan slágereket ismerhettünk meg, mint az Álomhajó, a Titkos üzenet vagy A reggel túl messze van.
- Ekkor jelent meg a Harry Potter sorozat első része, A bölcsek köve. A kamasz varázslók kalandjait bemutató könyvek azóta is a világ legnagyobb számban eladott ifjúsági regényei, a filmek pedig világhírűvé tették Daniel Radcliffe-et és Emma Watsont is.
- Nem unatkozhattak a mozirajongók sem: februárban bemutatták a Csinibaba, júniusban a Batman és Robin, szeptemberben a Men in Black, októberben pedig az Ötödik elem, a Hét év Tibetben és a Boogie Nights című filmeket. Az év legnagyobb filmes szenzációja, a decemberben debütált Titanic 11 Oscar díjat kapott, és azóta is a popkultúra szerves részét képezi.
- Cartman, Kenny, Stan és Kyle már 20 éve láthatóak a televízióban: 1997 óta sugározzák Amerikában a South Parkot. A szatirikus hangneméről és az amerikai közélet kifigurázásáról híres sorozat öt Emmy-díjat zsebelt be az elmúlt években.
IT:
- 1997-ben Steve Jobs az Apple vezérigazgatója, Bill Gates pedig a világ leggazdagabb embere lett.
- Elindult a Netflix, a világ legnépszerűbb internetes videótékája Amerikában. (Magyarországon csak tavaly óta érhető el a szórakoztató oldal.)
- Ekkor jelent meg a Winamp legelső változata is, amelyet az első években a könnyen kezelhető playlistek és a rendszerezhető médiakönyvtár tettek népszerűvé. Megjelenése után rövid időn belül 3 millióan töltötték le a programot, 2000-re pedig 25 milliós felhasználói bázisa lett.
- Megszületett az ACE Telecom, a hazai vállalatok infokommunikációs partnere. A 100%-ban magyar tulajdonú vállalat az elmúlt 20 évben folyamatos növekedés mellett tavaly átlépte az 1 milliárd forintos nettó árbevételt. 20 év alatt 128 Kbps-ról 50 Gbps-ra növelte a sávszélességét, 21 300 kilométer vezeték nélküli hálózatot épített ki – ez a táv lefedné a fél egyenlítőt -, és 35 milliárd db DVD-nek megfelelő adatforgalmat bonyolított le.
A vállalat tavaly az év legnagyobb beruházásaként kibővítette adatközponti infrastruktúráját, és megújította felhő alapú szolgáltatásporfólióját, idén pedig újabb nagy fejlesztésen van túl: Hosting City néven a Cascade Zrt.-vel közösen egy 550 négyzetméteres új adatközpontot nyitott.
Az ACE Telecomnak közel 72 munkatársa és 3600 ügyfele van, WifiZone üzletága pedig idén átlépte a 230 ezer regisztrált felhasználót, akik összesen több mint félmillió órát töltöttek a hálózatban internetezéssel.
Tudomány:
- Az edinburghi Roslin kutatóintézet bemutatta Dolly-t, a világ első klónozott bárányát, akinek születése mérföldkő volt az orvostudományban, ám a bárány szervezetének sejtjei a természetesen nemzett egyedek sejtjeinél gyorsabban öregedtek, ez pedig óvatosságra intette a kutatókat a klónozás távlatainak megítélésében.
1997-ben érkezett meg a Marsra a Discovery-program második űrszondája, a Mars Pathfinder, amely a bolygó kutatásának legsikeresebb űrszondája volt: a leszálló egységgel 3 hónapig tartott aktív kapcsolatot a NASA.