Kína továbbra is számít a kiváló minőségű magyar élelmiszerekre
2 perc olvasásEgyre szorosabbakká válnak a kereskedelmi kapcsolatok Magyarország és Kína között, különösen a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek forgalma tekintetében. A két ország szakterületi és kereskedelmi kapcsolatainak fejlesztéséről egyeztetett Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár és Qu Dongyu, kínai mezőgazdasági miniszterhelyettes május 18-án Hanzhouban.
Egyre szorosabbakká válnak a kereskedelmi kapcsolatok Magyarország és Kína között, különösen a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek forgalma tekintetében. A két ország szakterületi és kereskedelmi kapcsolatainak fejlesztéséről egyeztetett Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár és Qu Dongyu, kínai mezőgazdasági miniszterhelyettes május 18-án Hanzhouban.
A találkozón a kínai miniszterhelyettes elmondta, hogy Közép-Kelet-Európa térségében Magyarország fontos reláció, és a kínai fél is nagyra értékeli a Kína – KKE 16+1, valamint az „Egy Övezet Egy Út" kezdeményezés keretei közötti magyar aktivitást. Czerván György felvetette, hogy Magyarország további lehetőségeket is lát a újabb termékek exportjára. A magyar termelőknek is kedvező hír, hogy hamarosan megindulhat a tejkiszállítás, valamint előrehaladott állapotban van a kukoricára vonatkozó eljárásrend egyeztetése is. Qu Dongyu miniszterhelyettes jelezte, hogy Kínában kedveltek a magyar borok, ezért jó lehetőség kínálkozik a magyar kivitel növelésére a megfelelő minőségi feltételek és árelőny következtében.
Az Földművelésügyi Minisztérium (FM) delegációja május 19-én, pénteken Pekingben egyeztetett a kínai karanténhivatal vezetőjével, Li Yuanping miniszterhelyettessel, a folyamatban levő és a tervezett eljárásokról. A találkozón a kínai fél megerősítette, hogy dolgoznak a tejre, egyes húsokra, valamint a kukoricára vonatkozó dokumentumokon, valamint a két fél egyeztetett a magyar földrajzi árujelzők és hungarikumok kínai védelméről egy EU-s megállapodás keretében. Czerván György beszámolt a madárinfluenzával kapcsolatos hazai intézkedésekről, kínai partnere pedig megerősítette, hogy Kína az Állategészségügyi Világszervezet tagjaként elfogadja a szervezet döntéseit ebben a témában.
Kína a magyar élelmiszerek egyik legdinamikusabban fejlődő, Európán kívüli piaca, ahol a térségből Magyarország rendelkezik a legtöbb engedéllyel. Az FM küldöttsége hivatalos tárgyalásai és promóciós rendezvényei sikeresen építették tovább a hivatalos és üzleti kapcsolatokat Kínával.