A politikai bizonytalanság miatt nyomás alá került a font
3 perc olvasásA hétvégén megszellőztetett információ szerint a konzervatív pártban felerősödtek a Theresa May ellenes hangok, és csak alig néhány szavazaton múlik a helye a pártvezetésben.
A Brexit-tárgyalások éppen semerre se tartanak, és Theresa May vezetői pozíciója sosem állt annyira gyenge alapokon, mint most – és mindeközben az angol font a kulcsfontosságú párokban a kereskedési sáv közepén tartózkodik, vagyis ha további rossz hírek jönnek, akkor könnyen tovább gyengülhet a font. A következő egy hónap kritikus lesz a Brexit-tárgyalások szempontjából, és nagy kérdés, hogy mekkora haladást sikerül elérni a december közepi EU-csúcs előtt. A héten a legfontosabb brit adat a fogyasztói árindex alakulása, amelyet 3% fölé várnak (év/év).
Az EURUSD már harmadik hete áttörte a fej-és-vállak alakzat nyakvonalát (1,1670-es szint), így sokan várják, hogy határozottan elinduljon egy irányba a devizapár. Valószínű, hogy a dollár oldaláról érkezik majd olyan impulzus, amely irányt ad, mivel ezen a héten is inkább az amerikai adatok lesznek a nagyobb hatásúak, és ne feledkezzünk meg a levegőben lógó adóreformról, ami továbbra is az érdeklődés középpontjában áll.
Más területeken is van mozgolódás: az elmúlt hetekben nőtt a feltörekvő piacok devizáinak volatilitása, és nőttek a kamatfelárak, alaposan felkavarva a feltörekvő és a fejlett piacok állóvizét. És mindehhez jött a múlt héten az amerikai bóvlikötvények árfolyamesése. Ha kitartanak ezek a folyamatok, az akár az alacsony volatilitás korszakának végét is jelezheti a különböző eszközosztályokban.
Sok párhuzamot találhatunk a 2008-as pénzügyi válság körüli jelenségekkel. A feltörekvő piaci felárak 2007 nyarának végén kezdtek egyértelműen nőni, és annek az évnek a végén a feltörekvő piaci részvények meredek esésbe kezdtek. Ez aztán nagyrészt visszaállt 2008 tavaszán, de 2008 nyarán a piac már rádöbbent, hogy vége a dalnak. A bóvlikötvények hasonló utat írtak le. Azért a kamatfelárak még messze vannak az akkori szintektől. Ugyanakkor sokakban felmerül az, hogy a következő válság alapvetően fog különbözni a legutóbbitól, így az előjeleket is óvatosan kell kezelni. Az is megtörténhet, hogy a fejlett piacok államkötvényei fognak minket belerángatni a bajba. És hogyan mérjük majd a kockázatot akkor, amikor a kockázatok forrása a „kockázatmentes” állampapír?
John Hardy, Saxo Bank