Révay András:Nemcsak zenei fesztivál
5 perc olvasásElképesztő bőségű, szinte felmérhetetlen gazdagságú programmal várja vendégeit az idén 25 éves Sziget Fesztivál. Az érdeklődésre jellemző, hogy az augusztus 8-tól 15-ig tartó rendezvényre az ötnapos bérletek már el is fogytak és a Diákprogram keretében vásárolható jegyekből is alig van már!
Gerendai Károly tavaly adta át a vezetés azoknak, akik „jobban értik a mai világot” – a változást nem anyagi okok indokolták, sokkal inkább a közönség igényeinek maradéktalan kielégítése volt a cél. A befektetővel közösen, hároméves fejlesztési tervet dolgoztak ki – erősítette meg Kádár Tamás főszervező. Csak a nagyszínpadon fellépőkre egymilliárd forinttal költenek többet, mit tavaly, de minden egyéb költség is folyamatosan nőtt. A várható teljes költségvetés 8,6 milliárd forint lesz, ami tizenkét százalékkal múlja felül az előző évit. Sok lesz a vendégeket érintő technológiai újítás. Megszűnik a szolgáltató helyeken a kártyás fizetés, kártya egyáltalán nem lesz, a karszalagba épített fizetőchipet használják majd mindenütt. A karszalagot, sorbaállás nélkül, mobil applikáción keresztül is fel lehet tölteni, a 300 forint fölötti maradékot mindenki visszakapja a bankkártyájára. A sziget közössége negyedszázada azért alakult, hogy létrejöjjön Európában egy ideiglenes álomállam, mely központja lehet a kultúrák találkozásának. Ahol nem kérdés az egyén szabadságának tisztelete, a lelkiismeret és életmód szabadsága, a szexuális, a vallásszabadság, a szabad véleménynyilvánítás. Idén pedig meghirdetik a LOVE REVOLUTION, a Szeretet Forradalma Kiáltványát!
Kardos József programigazgató, egykor jegyszedőként kezdte a kapunál. A Szigethez azóta is hűséges, jól ismeri tehát a Fesztivál Köztársaság működését. Az ő megfogalmazása szerint a Szeretet Forradalma Kiáltványának négy fő üzenete van: Béke, Emberi Jogok, Zöld bolygó, Rasszizmus ellenesség! Mindezeket nem politikai, hanem kulturális eszközökkel igyekeznek hangsúlyozni, érvényre juttatni. A Sziget nem kizárólagosan magyar, hanem európai fesztivál! Ars poétikája a multikulturalitás, még ha ez ma nem is hangzik mindenki számára kellemesen. Tudatosítani szeretnék: közösen képesek vagyunk elérni, hogy erőszak és félelem nélkül élhessenek az emberek szerte a világban, hogy élhető Földet hagyjunk utódainkra, hogy az alapvető emberi jogok mindenhol sértetlenek maradhassanak, hogy szűnjön meg az előítéletesség és kirekesztés!
Egyetértett ezzel őexcellenciája Yossi Amrani, Izrael Állam budapesti nagykövete. Szerinte is nagyon fontosak azok az értékek, amik kifejezésre jutnak a Szigeten. Izrael az idén ünnepli független állami létének hetvenedik évfordulóját! Az együttműködés számukra itt egyedülálló alkalom, hogy százezernél is több fiatal ünnepelhessen szórakozva együtt, minden etnikai vagy más különbséget félretéve! Az izraeli művészek eddig is minden évben bőséges lehetőséget kaptak a bemutatkozásra. Most, az évforduló kapcsán még többen érkeznek és várhatóan a közönség soraiban is sokan lesznek Izraelből. Hidak épülnek így a művészet, a zene segítségével és ez rendkívül fontos a kölcsönös megértés elősegítése szempontjából. Az izraeli zene iránt érdeklődők ott lehetnek a Borgore és Asaf Avidan koncertjén, vagy akár az izraeli Europe Talent Contest nyertesének fellépésén. Vetíteni fogják a Cakemaker című filmet is.
Az Európa Színpad a Szigeten nem egyenlő csak Európával – hívta fel a figyelmet Fekete Péter, a Fővárosi nagycirkusz főigazgatója. Jönnek majd ide marokkói, guineai artisták, művészek Kanadától Ausztráliáig – mindenhonnan. Mindjárt az első napon lép fel a remek portugál The Poppers rock zenekar és – kicsit később – az olasz Willie Peyote vidámabb, de szintén hip-hop koncertjére is érdemes lesz ide visszajönni. Másnap a nemzetközileg is egyre ismertebb svéd Francobollo fog – várhatóan – mindenki elvarázsolni, és jön a két izraeli, klasszikus power rock fellépő, a The Paz Band és Omer Netzer. A harmadik nap sztárja valószínűleg a francia Klub Des Loosers lesz. Másnap a világhírű észt Tommy CASH birtokolja a színpadot, az ötödik napon török, román és ismét francia együttesek váltják egymást. A hatodik napon egy dél-afrikai sztárt egy mexikói követ, majd az olasz gitáros-énekes Motta után a népszerű német Kettcar zenekarral ismerkedhet a közönség. Itt a hetedik napon sem lesz pihenés, a kanadai, valódi old school hip-hop zenét játszó The Lytics után belga és ausztrál művészek következnek majd.
A zenekarokon kívül kitűnő szórakozást ígérnek a különféle helyszínek. A Hungarikum falu a Szigetre varázsolja a magyar vidéket, hogy a látogatók ízelítőt kaphassanak a magyar hagyományokból, ételekből, italokból. A szentendrei Skanzen a szerelem sátrát hozza a Szigetre. A Love Revolution legautentikusabb helyszíne az Afro-Latin-Reggae Falu lesz. Vegán ételekkel, környezettudatos üzenetekkel, hangulatos afro-karibi-raszta zenével teremtik meg a magasabb minőségű közösségi együttlétet. Idén újra lesz Roma Sátor, Karaván Sátor néven, ahol a zenén kívül gasztronómiai programokra is sor kerül. Itt kapnak fellépési lehetőséget a bantu és tadzsik művészek. Ha az alacsony vízállás megengedi, megnyílik megint a Sziget –beach. A zenén kívül más előadó- és képzőművészek is bemutatkoznak, szól majd előadás a globális felmelegedésről. A programok a hét nap mind a huszonnégy órájában folynak majd, beleértve a múzeumok, sportok, civil szervezetek kínálatát is, végül pedig az idén először hirdetik meg az „Élőszobor” bajnokságot.