Ők a tűz urai: megnyíltak a Dunaújvárosi Vasmű kapui
4 perc olvasásTöbb, mint 10 ezren vettek részt a XLI Vasas- és Kohásznapon július 13-án Dunaújvárosban, ami rekordnak számít a részvevők tekintetében az ünnepsorozat történetében. A DUNAFERR rendezvényére a Vasmű közel 5 ezer munkavállalója és családtagjaik mellett sokan kilátogatottak Dunaújvárosból és a környező településekről is. A fesztiválhangulat mellett a rendezvény a hagyomány és a modern technológia jegyében zajlott.
A XLI Vasas- és Kohásznapon jól megfért egymás mellett a hagyomány és a modern technológia. Gyárlátogatás, MÁV Nosztalgia gőzös, Tesla élményvezetés és high-tech innovációs sátor is várta a látogatókat.
„Az acélgyártás ősi szakma. A régi kohász mesterek tudását mára átszőtte a modern technológia és a tudomány. Az elmúlt években jelentős modernizációkat hajtottunk végre, fejlesztettük a technológiai és a gyártási folyamatokat egyaránt, hogy hatékonyabban és jobb minőségben gyárthassunk. Az acéliparnak van múltja, jelene és jövője Magyarországon, melyben a DUNAFERR és az itt dolgozó szakemberek vezető szerepet vállalnak. Fontos és az egész iparág számára bíztató, hogy hosszú idő után újra van kormányzati acélipari stratégia a szektor támogatására.” – mondta el Evgeny Tankhilevich, a DUNAFERR cégvezetője. „Az acélipari munka nem könnyű, a dolgozóknak jár a kikapcsolódás, ezért is örülünk, hogy ilyen sokan eljöttek a rendezvényre. Az pedig külön öröm, hogy több száz gyermek is elkísérte a szüleit, akik közül sokan részt vettek a különleges nosztalgia vasutas és buszos gyárlátogatáson és meghatározó élmény lehetett számukra az első találkozás a hatalmas berendezésekkel és gépekkel, valamint az acélipar különleges hangulatával. Remélem, hogy lesznek majd, akik később valamilyen szakmával a kezükben visszatérnek a DUNAFERR-be, hiszen fontos a szakmai utánpótlás.” – hívta fel a figyelmet a cégvezető. Evgeny Tankhilevich továbbá felidézte, hogy a dunaújvárosi Vasmű építése 1950-ben kezdődött. Az első időkben 480 ezer tonna acélt gyártottak, tavaly ennek már közel négyszerese, 1,7 millió tonna acél készült a DUNAFERR-ben, amelynek legnagyobb részét az autóiparban, gépgyártásban és az építőiparban használnak fel.
Tesla száguldás és robotok a nagykohó árnyékában
A Vasas- és Kohásznap nagy hagyománnyal bíró rendezvény mára a régió egyik legnagyobb fesztiváljának is mondható, ahol idén is népszerű zenekarok, előadók váltották egymást a színpadon. Azonban az idei év a szórakozás és a hagyományok mellett a tudományról is szólt. A szakmai hagyományt és a régmúlt ipari teljesítményét idézte az 1900-ban gyártott MÁV Nosztalgia Gőzös és szerelvényei, amelyen a dolgozók Budapestről indulva egészen a Vasműig utazhattak, hogy utána átülhessenek a legmodernebb autóipari technológiát képviselő Tesla Model S P90D modellbe. Bár a Tesla autókba még nem szerelnek olyan alkatrészeket, amelyek Dunaújvárosban készültek, számos autóipari beszállító alkalmazza a gyártás során a DUNAFERR termékeit.
A társaságcsoport szakemberei szerint üzenetértékkel bír, hogy a csúcstechnológiát képviselő autó bemutatására és az élményvezetésre a DUNAFERR ipari létesítményei között került sor. A modern technológia szellemét hozta el a látogatóknak a high-tech innovációs sátor is, ahol az anyagtudományokkal, 3D nyomtatóval, robotokkal vagy éppen hegesztő szimulátorral ismerkedhettek meg a felnőttek és gyerekek egyaránt.
„Az acél a modern világ egyik legfontosabb anyaga, a DUNAFERR pedig a magyar ipar egyik legfontosabb szereplője, éppen ezért a magyar kormány kiemelt figyelmet fordít mind az iparágra, mind a DUNAFERR működésére. A Vasmű jó példája annak, hogy a hagyományos értékek és a modern világ innovációi tökéletesen kiegészítik egymást ebben a hatalmas erőt jelentő ipari környezetben. ” – mondta el Dr. Pesti Imre a Fidesz regionális politikai pártigazgatója, országgyűlési képviselő, valamint a Magyar Nemzeti Hungarikumok és Értékek Szövetségének elnöke.
Az ISD DUNAFERR társaságcsoport Magyarország meghatározó jelentőségű acélgyártó komplexuma, az ország egyik legnagyobb termelő vállalategyüttese. Éves acéltermelő kapacitása mintegy 1,7 millió tonna. Integrált technológiájának köszönhetően a társaságcsoport az iparági termékek széles körét kínálja: melegen hengerelt, pácolt, hidegen hengerelt, tűzi horganyzott acéltekercseket és táblalemezeket, valamint hidegen hajlított idomacélokat. A társaságcsoport gazdasági tevékenysége, eredményessége, foglalkoztatáspolitikája és közéleti szerepe Dunaújváros és térségének életét is szinte minden vonatkozásban befolyásolja. A társaságcsoport a beszállítókkal együtt több mint 12 ezer ember megélhetését biztosítja vagy járul ahhoz hozzá.
Lantai József