Rost Andrea otthonában látja vendégül a Pető módszert gyakorló országok nagyköveteit – szept. 15
3 perc olvasásRost Andrea –Foto:Thaler Tamás
A magyar szellemi hungarikummá nyilvánított, Magyar Örökség díjas Pető módszer a világ szinte minden pontján ismert és elismert. A Pető András orvos professzor módszerének kidolgozásával reményt és utat adott az idegrendszer sérülése következtében eltérő fejlődést mutató gyermekek és felnőttek számára. A holisztikus megközelítés az egyén teljes életének segítésével végzi a fejlesztést, így Rost Andrea világhírű szoprán, a Pető András Kar jószolgálati nagyköveteként missziónak tekinti, hogy a zenei képzés, az együtt zenélés öröme a módszer komplexitását elősegítse, s ezzel is növelhető legyen a gyermekek motivációja, aktivitása, teljesítőképessége.
Ma már a világ különböző pontjain adaptálják a módszert, rehabilitációs és pedagógiai centrumokban alkalmazzák, ahol a fejlesztést speciális pedagógus végzettségű szakemberek, a konduktorok végzik. Az érdeklődő országok között elsőként volt Anglia, Ausztrália, Ausztria és Japán. A Pető András Kar (PAK) első nemzetközi képzése 1978-ban tartották, Japánból érkezett 15 szakember, hogy hat hónapon keresztül megismerkedjen a Pető módszerrel. A hatékonyság érdekében hat, a mozgásában eltérő fejlődésű központi idegrendszeri sérült gyermek is velük érkezett. Az eredmény mindenki számára hatalmas meglepetést hozott, Japánban Hokkaidó szigetén, azóta is működik egy konduktív centrum, egy konduktor végzettségű szakember irányításával, akinek munkáját a PAK rendszeres szupervízióval segíti.
A PAK nemzetközi képzései és együttműködése a világ legalább 21 országával igen sokoldalú: tájékoztató előadások, tanulmányutak, konduktív fejlesztési projektek, kurzusok, szupervízió. Európával, Amerikával, Ázsiávak, Afrikával egyaránt élő kapcsolata van az intézménynek. Rost Andrea világhírű szoprán otthonába invitálja és házikoncertet ad azon országok nagyköveteinek, akik hazájában alkalmazzák a Pető pedagógiai módszert. A fogadás célja, hogy további együttműködések ösztönözése, melyeknek a tehetséggondozás zenei képzése is része lehet.
Rost Andrea elmondta:„Az együttműködések fejlesztése, az új kapcsolatok kialakítása mindannyiunk közös érdeke, hiszen a világban rengeteg olyan gyermek vár segítségre, akik életében a Pető Módszer jelentős javulást eredményezne. Ahogy egy társadalom a gyermekeket segíti, az nem csak a törődés fokát jelzi, hanem a társadalom jövő iránti elkötelezettségét is tükrözi.”